Özel Haber | Detay Haber | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

 • yeniden buluşmak üzere yeniden buluşmak üzere
  Kısa süreliğine sizlere veda ederken, Pressmedya Ailesi olarak her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.
Son Dakika

11:15, 26 Mart 2015 Perşembe
Adımlar IŞİD desteği sebebiyle mi hedef oldu?

Adımlar IŞİD desteği sebebiyle mi hedef oldu?

Adımlar Dergisi ve İBDA liderlerinden Ali Osman Zor'u hedef alan saldırının hareketin IŞİD'e olan desteği sebebiyle olduğu iddia ediliyor
Ali Osman Zor'un Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığı Adımlar Dergisi'ne yapılan bombalı saldırının hareketin son günlerde IŞİD'e verdiği destek sebebiyle yapıldığı iddia ediliyor.

Dergi, Suriye'deki sünni direnişin başlarında Esed-Hizbullah yanlısı bir tutum izlemişti.

Hatta, Esed rejiminin Türkiye'deki en önemli destekçisi Mihraç Ural'ın liderliğindeki Mukaweme'ye destek vermiş, örgütün Türkiye'deki sözcülerinden Mustafa Seyfullah Kılıç'a yazılar yazdırmış ve dergide konferans da verdirmişti.

Fakat, bir süre sonra İBDA Hareketinin önemli isimlerinden Ali Osman Zor dergiyi, hareketin geleneksel sünni ve İran karşıtı duruşuna paralel bir çizgiye getirmişti.

Dün geceki saldırıda ağır yaralanan Ali Osman Zor kısa bir süre önce kendilerinin IŞİD'e açık bir şekilde destek verdiğini CNN International'a verdiği röportajda duyurmuştu.

Zor'un, bu açık tavır alışı sebebiyle Esed yanlısı örgütler ya da PKK tarafından hedef alınmış olabileceği iddia ediliyor.

Ali Osman Zor, twitter hesbından yaptığı açıklamada saldırının arkasında Mossad-CIA olduğunu ifade etti.

Hedef Gösterilmiş

Dergiyi hedef haline getiren en önemli gelişme, 19 Ekim 2014 tarihinde yaşandı. Sol örgütlere yakınlığıyla bilinen bir internet sitesi, dergi yöneticilerinin gerçekleştirdiği gizli toplantıyı, “İstanbul’da IŞİD’cilerden ‘iç savaş” toplantısı” başlığıyla servis etti. Habere göre, IŞİD yanlıları, Kurban Bayramı’nın son günü olan 7 Ekim’de Suriye ve Irak’taki savaşı Türkiye’ye taşıma planlarını tartışmıştı. İBDA-C’ye ait Adımlar Dergisi’nin İstanbul’daki bürosunda düzenlenen toplantının görüntüleri, derginin internet sitesinden de yayımlandı. Önceki gece meydana gelen saldırıda yaralanan Derginin Genel Yayın Yönetmeni Ali Osman Zor’un liderliğinde gerçekleşen gizli (!) buluşmada, IŞİD’e açık destek verilmesine yönünde karar alındığı, İslamcı ve milliyetçi örgütlerin Kobani eylemlerine yönelik yanıtın karara bağlandığı iddia edildi.

Çeşitli Sol yayın organları daha önce Adımlar Dergisinde yapılan bir toplantı şu şekilde haberleştirmişti.

"IŞİD'e desteğini açıklayan İBDA-C'nin Adımlar Dergisi, Kurban Bayramı'nda İstanbul'daki bürosunda düzenlediği sohbette yaklaşan "iç savaşı" ve "müslümanların hazırlıklarını" tartıştı. Toplantının görüntüleri derginin sitesinden yayımlanırken, toplantıyı haber yapanlar bugün yapılan açıklamayla "bölücülükle" suçlandı.

IŞİD yanlıları İstanbul'un göbeğinde Suriye ve Irak'taki savaşı Türkiye'ye taşıma planlarını tartıştı. Kurban Bayramı'nın son günü olan olan 7 Ekim'de İBDA-C'ye ait Adımlar Dergisi'nin İstanbul'daki bürosunda düzenlenen toplantının görüntüleri, derginin internet sitesinde yayımlandı. Görüntülerde, IŞİD'e açık destek ifade edilirken, islamcı ve milliyetçi örgütlerin Kobane eylemlerine nasıl yanıt vereceği konuşuldu."

DHK-C Üstlendi İddiası

Kanlı eyleme yönelik soruşturma devam ederken dün twitter hesabından açıklama yapan Halk Savunma Birlikleri adlı radikal sol görünümlü bir örgüt üstlendi. Altı gün önce paylaşımda bulunmaya başlayan hesapta eylem şu ifadelerle sahiplenildi: “Halka karşı katliamcıları savunmak suçtur! Devrimcilere yönelik her adım cezasız kalmayacaktır. Halkımızın bilgisine sunarız. Adımlar Dergisi, katliamları meşrulaştırması nedeniyle cezalandırılmıştır. Söylemlerin devam etmesi halinde, eylemlerimiz de devam edecektir. Fikri yapısını “Marksist/Leninist/Maoist Halk Savunma Birliği” imzasıyla sunan örgüte yönelik araştırmalar sürüyor.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, saldırının olduğu binanın etrafında geniş çaplı incelemesi devam ederken, saldırıyı DHKP-C'nin üstlendiğini açıkladı. 

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Kağıthane’de bir dergiye düzenlenen bombalı saldırıyla ilgili incelemelerin sürdüğünü, saldırıyı DHKP-C’nin üstlendiği şeklindeki bilgilerin teyit edilmediğini söyledi.

 

  • Google'a kaydet
 • digg'e kaydet
 • delicious'a kaydet
 • FriendFeed'de paylaş
 •   
 • facebook'ta paylas
 • Yazdır
 • Mail Gönder
En Çok Okunanlar