Özel Haber | Detay Haber | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

 • yeniden buluşmak üzere yeniden buluşmak üzere
  Kısa süreliğine sizlere veda ederken, Pressmedya Ailesi olarak her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.
Son Dakika

10:36, 11 Mart 2015 Çarşamba
Şii militanların uyguladığı vahşet Iraklı Kürtleri tedirgin etti

Şii militanların uyguladığı vahşet Iraklı Kürtleri tedirgin etti

Irak Parlamentosu Kürd Milletvekili Adil Nuri, Şii milislerin, öldürdükleri IŞİD militanlarının derisini yüzüp, araçlarının arkasına bağladıklarını iddia etti ve bu davranışlarından dolayı, IŞİD ile Heşdi Şabi arasında bir farkın olmadığını belirtti.
Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgirtu) Irak Parlamentosu Milletvekili Adil Nuri, Şii milislerden oluşan Heşdi Şabi (Halk Toplulukları) gruplarının, bazı eylemleriyle, IŞİD'den farklı olmadığını savundu.

Şii din adamlarının çağrısı üzerine IŞİD'e karşı oluşturulan Halk Topluluklarının bazı davranışlarını "insani" bulmadığını ifade eden Nuri, "Tikrit ve Enbar'ı kurtarma operasyonu başladıktan sonra Heşdi Şabi ile İran milislerinin görüntüleri sosyal medyada yayınlanmaya başladı. Elime geçen son görüntüler, Heşdi Şabi ile IŞİD arasında herhangi bir farkın olmadığını gösteriyor. Bu milisler, öldürdükleri IŞİD militanlarının derisini yüzüp, araçlarının arkasına bağlıyor. Oysa öldürülen herkesin cenazesine saygı duyulmalıdır. Bu davranışlarından dolayı, IŞİD ile Heşdi Şabi arasında bir farkın olduğunu sanmıyorum" görüşünü savundu.

Nuri, Heşdi Şabi'nin bu tür davranışlardan dolayı Kürtler için de tehlike oluşturduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Heşdi Şabi'ye bağlı militanlar, ağzı kan dolu kurtlar gibiler. Bu militanlar, Arap olan Sünni kardeşlerine bu şekilde saldırıp, cesetlerine işkence yapıyorsa, Kürtlerle karşı karşıya kaldıklarında ne yapacaklarını düşünmek bile istemiyorum. Bu grupların Kerkük ve diğer Kürt bölgelerine yaklaşması bizi tedirgin ediyor. Çünkü bu grup ile bizim aramızda çok az ortak bağ var. Kürtler hem Sünni hem de Arap olmadıklarından dolayı açık hedef olabilirler."

İran'ın, Irak'taki varlığını da değerlendiren Nuri, Tahran'ın açık bir şekilde askeri gücüyle sahada savaştığına işaret etti. IŞİD'e yönelik operasyonlarda kullanılan tank ve zırhlı araçların üzerinde İran bayrağıyla, ruhani lideri Humeyni'nin fotolarının görüldüğünü aktaran Nuri, "Aynı zamanda İran Kudüs Ordusu Komutanı Kasım Süleymani'nin cephelerde olduğu söyleniyor. Irak'ta ölen askerler için İran'da törenler düzenleniyor. İranlı üst düzey yöneticiler, bu askerlerin kutsal bir savaşta öldüklerini ilan ediyor" şeklinde konuştu.

Irak'ta Şii din adamlarının çağrısı üzerine milislerden oluşturulan 16 silahlı grup bulunuyor. Heşdi Şabi olarak adlandırılan bu gruplar, ordu birliklerinin yanında IŞİD'e karşı savaşıyor. Ancak Heşdi Şabi milislerinin, özellikle Sünni bölgelerinde "intikam almak" adı altında Sünnilerilere yönelik toplu katliamlar gerçekleştirdiği ileri sürülüyor. Uluslararası kuruluşlar da Şii milisleri, Musul çevresinde toplu öldürmeler gerçekleştirmekle suçlamıştı. Bu katliamların kimisi belgelenirken bazıları henüz açığa çıkarılmadı. Iraklı Sünniler ve Kürtler, "IŞİD ile mücadele" adı altında Şii milislerin güçlendirilmesinden rahatsız. Sünni ve Kürt temsilciler, İran'ın desteğiyle ülke içinde ikinci bir güvenlik gücü olarak ortaya çıkan Şii milis uygulamasına son verilmesini istiyor.

Şii dini liderlerden Mukteda es-Sadr, milislere yönelik suçlamalar üzerine önce kendisine bağlı Barış Tugaylarının faaliyetlerini durdurduğunu ilan etmiş, ardından bu birliklerin, ordu güçleriyle birlikte hareket etme talimatı vermişti. • Google'a kaydet
 • digg'e kaydet
 • delicious'a kaydet
 • FriendFeed'de paylaş
 •   
 • facebook'ta paylas
 • Yazdır
 • Mail Gönder
En Çok Okunanlar