Özel Haber | Detay Haber | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

  • yeniden buluşmak üzere yeniden buluşmak üzere
    Kısa süreliğine sizlere veda ederken, Pressmedya Ailesi olarak her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.
Son Dakika

Robert  Spencer
Robert Spencer


ABD’deki camilerin çoğunda şiddet öğretiliyor
19/07/2012, 01:34


Geçen hafta ABD’deki camilerin yemek dağıtan ve devlete sadakati öğreten yerler olmadığı bir kez daha doğrulandı. Yeni yayınlanan bir rapora göre ABD’deki camilerin yüzde 80’inde cihad ve İslam’ın hâkimiyeti anlatılıyor.

Araştırmacı Mordechai Kedar ve David Yerushalmi, Ortadoğu Bülteni dergisinin 2011 yaz sayısında yayınladıkları yazıda, ABD’deki camilerin yüzde 51’inin Şeriat’ı hâkim kılmak için şiddet kullanımını veya cihadın Müslümanlar için önemli bir görev olduğunu anlatan kitapları bulundurduklarını ifade ettiler. Araştırmaya göre camilerin yüzde 30’u şiddeti kısmen destekleyen kitapları bulundururken, kalan 19’u ise şiddeti içeren kitapları bulundurmuyor.

Bu sonuçlar, ABD’deki camilerin tıpkı kiliseler ve sinagoglar gibi tamamen tehlikesiz kuruluşlar olduğu görüşünü bir kez daha çürütüyor. 1998 yılında ABD’li sûfi lider Şeyh Muhammed Hişam Kabbani, ABD’de 114 camiyi ziyaret etmişti. Daha sonra Ocak 1999’da Dışişleri Bakanlığı’nda bir konuşma yapan sûfi lider, ABD’deki camilerin çoğunluğunun İslam’ın hâkimiyetini isteyenlerin kontrolünde bulunduğunu söyleyerek ABD’li yetkilileri uyarmıştı.

Kabbani, konuşmasında şu sözlere yer vermişti: “Camiler de tıpkı kiliseler gibi doğal olarak değişik kuruluşlar tarafından kuruldu; fakat sorun, Müslüman toplumunun radikal bir ideolojiye sahip olmasıdır. Bu radikal Müslümanlar çok aktif oldukları için ABD’de bulunan yaklaşık 3000 caminin yüzde 80’inde yönetimi ele geçirdiler. Bu da demek oluyor ki, radikallerin düşünceleri ABD’deki Müslüman toplumun yüzde 80’ine kadar yayıldı.”

Sûfi lider Kabbani’nin bu sözlerini doğrulayan terörizm uzmanı Yehudit Barsky 2005 yılında “ABD’deki camilerin yüzde 80’i Suud parası ve nüfuzu ile radikalleşti” demişti. Din Özgürlüğü Merkezi (The Center for Religious Freedom) 2005 yılında ABD’deki camilerde cihad hakkında ve İslam’ın hâkimiyetini anlatan birçok doküman dağıtıldığını iddia etmişti. Aynı şekilde “The Mapping Sharia Project” kuruluşu 2008 yılında yayınladığı bir raporda, ABD’deki camilerin yüzde 80’inden fazlasında Yahudilere ve Hıristiyanlara karşı nefretin telkin edildiğini ve İslami hükümleri hâkim kılmanın gerekliliğinin anlatıldığını belirtmişti.

Ve yine Haziran 2008’de federal müfettişler, Virginia’daki Suudi İslam Akademisi’nin, İslam dininden çıkanların öldürülmesini savunan ve “müşriklerin” öldürülmesini ve mallarının gasp edilmesini hoş gören kitapları hala kullanmakta olduğunu ortaya çıkarmıştı.

Bu araştırmalarda en dikkat çeken nokta ise araştırmaların birbirlerinden bağımsız olarak yapılmasına rağmen hepsinin aynı sonuca varması: ABD’deki her dört caminin en az üçünde devlete isyanı teşvik eden dersler veriliyor. Yaygın medya ise bu araştırmalara gereken ilgiyi hiç göstermedi.

Nihayetinde son bir kaç sene içerisinde nefreti telkin eden camileri, terörist eylemlerini teşvik edenleri, evlerdeki bomba fabrikalarını, silah depolanmasını, Usame bin Ladin’in mesajlarının yayılmasını, Müslüman olmayanlardan İslamî yemek kurallarına uymalarının istenmesini, Amerikan ve Hint askerlerine ateş edilmesini ve cihadcıların eğitilmesini gördük. Fakat bunlardan çoğu Amerika’nın dışında meydana geliyor, o yüzden kimin umurunda? Biz bu ülkedeki camilerin farklı olduğunu biliyoruz! Nasıl bu kadar emin olabiliyoruz? Neden? Müslüman liderlerin, camilerin sadece ibadethane olduklarına dair gülücüklerle verdikleri güvenceler dışında hiçbir şey… Bunun aksini düşünen ise kaypak bir İslam karşıtı…

Artık daha gerçekçi olmanın zamanı geldi. En azından cami liderlerini, bulundurdukları kitaplar ve neler öğrettikleri hakkında sorguya çekmemiz gerekiyor. Ve bu sorulara karşılık onlardan doğru ve kanıtlanabilir cevaplar vermelerini istememiz gerekiyor.

Büyük ihtimalle bu araştırmalar da görmezden gelinecek. Ama siz buna izin vermeyin. Yetkilileri ve basını bu araştırmaları dikkate almaya çağırın. Özgürlüğümüz buna bağlı!
ABD’deki camilerin çoğunda şiddet öğretiliyor 19-07-2012