Seçim Sonuçları 2019 | Özel Haber | Detay Haber | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

Son Dakika

Noam Chomsky
Noam Chomsky


Mülteci sorunu üzerine
12/11/2016, 12:43


Bazı ülkelerde, gerçek bir mülteci sorunu var. Lübnan’da, örneğin, nüfusun %25’i Suriye’den gelen mültecilerden oluşuyor, ve tabii Filistin ve Irak’tan gelen bir mülteci selinden. Diğer yoksul ve ihtilaf içindeki bölge ülkeleri de büyük sayılarda mültecileri içine almış durumda, bunlar arasında örneğin Ürdün var, ve kolektif çöküşü öncesindeki Suriye. Mülteci krizi içinde olan ülkeler bunun yaratılmasında sorumluluk sahibi değillerdi. Mülteci üretmek çoğunlukla zengin ve kuvvetli olanların, şu anda rahatlıkla misafir edebilecekleri bu yükün altında inleyen sefil kurbanları almayanların sorumluluğunda.

Yalnızca Birleşik Krallık ve ABD’nin Irak işgali, yaklaşık 4 milyon insanı yerinden etti, bu insanların neredeyse yarısı komşu ülkelere gitti. Iraklılar zengin ve güçlü olanların ülkelerini 10 yıl önce darmadağın ettiği ve ülkeyi sekter bir çatışmayla ülkeyi parçalara bölen balyozlarıyla darmadağın etmelerinden bu yana ülkeden kaçmayı sürdürüyorlar .

Avrupa’nın Afrika’daki rolünüyse baştan ele almaya gerek dahi yok, daha fazla mültecinin kaynağı olarak orası, şimdi Fransız, İngiliz ve ABD’nin Libya’ya ortak bombardımanıyla birlikte ülke aslında yok olmuş ve savaş halindeki militanların elinde. Yahut insanların terör ve çaresizlikten kaçıp, şimdi Meksikalı ticaret paktı kurbanlarının da katıldığı, tahmin edilebileceği üzere Meksika tarımını yok eden, ve Meksikalıların mücadele demediği sübvanse edilmiş ABD holdingleriyle bezeli ABD’nin Orta Amerika’daki durumuna bir bakalım.

Güçlü ve zengin ABD’nin Meksika’ya yönelik ABD kurbanlarını sınırlarından uzak tutmak için ortaya koyduğu tepkiye ve onları kontrollerden kaçınmaları halinde merhametsizce geri yollamalarına… Güçlü ve zengin Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye rüşvet verip baskı yaparak bin bir zorlukla hayatta kalmış zavallı insanları sınırlarından uzak tutmasını ve ölümcül kamplara onları hapsetmelerini istemelerine.

Elbette yurttaşlar arasında övünülesi istisnalar var. Ama ülkelerin reaksiyonları, ahlaki bir rezalet, onların insanları hayatlarını korumak adına kaçmalarına neden olan koşulların ortaya çıkışındaki paylarını yoksaysanız dahi.

Ama bu utanç yeni bir duygu değil. Yalnızca ABD’ye bile bakabiliriz, dünyanın en ayrıcalıklı ve güçlü ülkesine, sınırsız avantajlarıyla üstelik. Tarihinin önemli bir kısmı boyunca ABD Avrupalı mültecilere ev sahipliği yaptı, şiddetle yok edilen ulusların hayatlarını sürdürecekleri topraklarda yerleşmelerine aracılık etti. Bu 1924’teki göç yasasının da değişimine yol açtı. Yasa özellikle de İtalyanları ve Yahudileri hariç tutmayı amaçlıyordu. Onların kaderlerine takılıp kalmaya gerek yok. Savaştan sonra bile, toplama kamplarından kurtarılan birçok insanın ülkeye girişi engellendi. Bugünse Romanlar Fransa’dan Doğu Avrupa’daki korkunç koşullara sürgün ediliyor, soykırım kurbanlarının torunları olarak, tabii bu kimsenin umurunda değil.

Bu utanç derin ve kalıcı. Kesinlikle bunu sona erdirmemizin ve düzgün bir medeniyet seviyesi tutturmamızın vakti geldi.