Seçim Sonuçları 2019 | Özel Haber | Detay Haber | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

Son Dakika

Murat Özer
Murat Özer


Dağıstan Aslanı Habib kimi yendi?
09/10/2018, 10:16


Tüm dünya birkaç gündür Amerika'da düzenlenen karma dövüş (MMA) müsabakasına kilitlenmiş durumda. Dağıstanlı Habib'in rakibi İrlandalı Conor McGregor, Habib'in şahsında Müslümanlar’a terörist yakıştırmasında bulunmasaydı müsabaka şüphesiz bu kadar ilgi uyandırmayacaktı. Çünkü Roma döneminde düzenlenen ve gladyatörlerin vahşi ölüm-kalım savaşını andıran bu tuhaf spor dalı içinde, gerçekte çok da fazla spor etkinliklerinde olması gereken o "sosyal kaynaşma, barış ve tolerans"ı barındırmıyor. Zaten Türkçe ismiyle "kafes dövüşü".

Khabib Nurmagomedov, rakibinin ağzını yüzünü dağıttıkça ekranlara kilitlenen İslam dünyası ezilmiş, ötelenmiş ve katliama, sürgünlere uğramışlığının hesabını bir nebze olsun sorduğu düşündü sanırım. Öyle olmasaydı sosyal medya Habib'in yumruklarından kolaj yapıp, hedef tahtasına Trump'ı, İsrail'i ve İngiltere'yi oturtmazdı.

Fakat Avar asıllı Habib'in yumrukları kendi memleketinin, yani Şeyh Şamil'in yurdunun, o ahirete irtihal ettiği günden bu yana Rusya'nın işgali altında olduğu gerçeğini örtemedi. Bu buruk sevincimiz, büyük işgal haritasının altında küçük yumruklarla gerçeğimizi değiştiremeyeceğimizin de bir başka kanıtı.

Habib'in adı bile içinde bulunduğumuz bu acı durumu yüzümüze çarpıyor. Ruslar, Muhammet adını düzgün telaffuz edemedikleri için Dağıstan'da çok yaygın olan Efendimiz'in (sav) ismini Magomed olarak kayıtlara geçiriyorlar. Yani doğrusu: Habib Nur Muhammedoğlu.

Habib'in şahsında Müslümanlar’a hakaret eden bir müptezel şimdilik dersini aldı. Fakat Habib gibi Kafkasyalı nice sporcu halen topraklarını işgal eden bir ülkenin bayrağı altında müsabakalara katılmak zorunda. İşgal gerçeğini değiştirmemiz kolay değil. Fakat, Türk bayrağının gölgesinde uluslar arası müsabakalara katılmak isteyen sporculara vatandaşlık vermek zor olmasa gerekir. Önümüzde Naim Süleymanoğlu gibi güzel örnekler var.

Ülkemizde çok sayıda Çeçen, Çerkes ve Dağıstanlı sporcu vatandaşlığa kabul edilmediğinden müsabakalarda Türkiye'yi temsil edemiyor. Onlardan birisi Çeçen Cafer Abdullah (20). İBB'de uzun bir süredir güreşen Abdullah 16 yaşındayken Türk Dünyası Turnuvasında Rus rakibini yenerek bronz madalya aldı fakat ülkemiz adına yurtdışındaki müsabakalara katılması vatandaş olmadığı için engellendi. O ise topraklarını işgal eden ve 250 bin insanını katleden Rusya için güreşmek istemedi. Oysa ki Çeçenistan Rus toprağı sayıldığından sahip olduğu tek vatandaşlık Rusya'ya ait.

Türkiye bir Osmanlı bakiyesi. Bu sebeple, geçen yüzyılda kaybettiğimiz Balkanlardan ve Kafkasya'dan göç etmek zorunda kalan milyonlarca insanın emeği, teri ve kanı üzerinde kuruldu. Halen bu topraklar Rusya, Bulgaristan, Yunanistan ve Sırbistan gibi ülkelerin kontrolünde ama milyonlarca Osmanlı evladı halen buralarda yaşıyor. Zaten yaşamalı ve bu topraklardaki varlığını sürdürmeliler. Fakat hiç olmazsa sporcuları Türk vatandaşlığına geçip, kendi öz devletleri olan Türkiye'nin şanını yükseltmek istiyorlarsa bu hak onlara çok görülmemeli.

 

9 Ekim 2018 / Diriliş Postası