Özel Haber | Detay Haber | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

  • yeniden buluşmak üzere yeniden buluşmak üzere
    Kısa süreliğine sizlere veda ederken, Pressmedya Ailesi olarak her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.
Son Dakika

Muhammed Abbas
Muhammed Abbas


Batılılar aslında Somali'de neyi hedeflemişti?
Muhammed Abbas
03/08/2011, 17:43


Birleşmiş Milletler'in (BM) 1992'de açlık bahanesiyle işgal ettiği Somali'de aslında neler olmuştu? BM'nin gizli hedefleri mi vardı?

 

1992 yılında aniden dünya endişeyle doldu. Somali’deki aç ve açlıktan, hastalıktan ölmüş Somalililerin resimleri gazete sayfalarını ve uydu kanallarının ekranlarını kapladı. Bu manzara ve haberler daha sonra kesildi ve bir daha da kimse bahsetmedi. Artık herkes, yeni bir işgale ön hazırlık olarak El-Kaide’nin kamplarından bahsediyordu.

Tüm bunlar, Somali’nin işgali, Sudan’ın parçalanması, Mısır’ın Nil’in kaynağına yaklaşma hususunda tehdidi, Kızıldeniz’in kontrol altında tutulması için Afrika Boynuzu’nda varlık gösterebilme, Yemen ve Arap Yarımadası’nın tehdidi için yapılan medyasal hazırlıktı.

Gerçekten de aradan fazla süre geçmeden; 1992 yılının Aralık ayında Umut Operasyonu adıyla doğudan-batıdan birçok ülkenin ve Amerikan deniz kuvvetlerinin katılımıyla BM bayrağı altında işgal gerçekleştirildi.

Usame Bin Laden’e göre Amerika Somali halkının açlığıyla ilgilenmiyordu. Onun bu ülkeye gelişi İslam’a karşı savaşının bir parçasıydı. Bin Laden ayrıca Amerika’nın, Sudan’ın Mısır, Eritre, Etiyopya, Kenya ve Arap Yarımadası’ndaki İslami hareketleri desteğinin başarılı olması durumunda ortaya çıkacak aşırı hassas stratejik sonuçlardan korktuğunu düşünüyordu. Umut Operasyonu’nun asıl hedefi Sudan’dı. Sudan’daki baş hedef de kendisi ve yanından bulunan Afgan-Araplardı.

Somali’deki haçlıların uygulamalarının ve Batı medyasının ‘açların kurtarılmasının hedeflendiği insani yardım’ iddialarının gerçeği çok geçmeden ortaya çıktı. Belçikalı askerler daha ülkeye gelir gelmez insanın tüylerini ürperten bayağı hareketlere kalkıştı.

Örneğin bir Somaliliyi bağlıyor ve üzerine küçük tuvaletlerini yapıyorlardı. Sonra Kanadalı askerlerin ve üst düzeyli subaylarının sırası geldi. Somalili bir gencin, sözde umutları canlandırmak için gelenlerin kurşunuyla öldürülmesini örtbas ettiler.

 

Ardından ‘geri kalmış İslam dünyasının’ işgal edilip bu ülkelere Batılı değerlerin dayatılması çağrısında bulunan Berlusconi’nin ülkesi İtalya’ya sıra geldi. İtalyan Panorama Dergisi’nin yayınladığı bir dizi resim bir umut uyandırmaktan çok en kötü, ahlaksız ve bayağı sömürge günlerini, insan haklarının bariz bir şekilde çiğnenmesini ve ülke evlatlarının ırkçı bir üslupla hor görülmesini hatırlatıyordu.

Fotoğrafların ilkinde yere fırlatılmış çıplak bir Somalili görünüyordu. Bu şahsa isterik kahkahalara ve sadistçe bir sevince boğulmuş İtalyan askerler tarafından elektrik kablolarıyla işkence ediliyordu. İkinci resimde askeri bir kamyonete bağlanmış Somalili bir kız vardı. Aynı sevinç havası içinde, aynı askerler; İtalya ve Birleşmiş Milletler bayrakları altında kıza iğrenç bir şekilde tecavüz ediyordu. Bir diğer resim sözlüydü ancak diğerlerinden daha az önemli değildi.

Paraşütçü Stefano dergiye oradaki tüm askerlerin aynı şeyleri yaptığını itiraf ederek şöyle demişti: ‘O dönem kendimizden koptuk. Çünkü uygar bir yaşantıdan barbar bir yaşantıya intikal etmiştik. Başka bir paraşütçü Benedetto Bertini de üst düzeyli subayların kendilerine neler dediklerini anlatırken şöyle demişti: ‘Somalililere insan gibi davranmamıza gerek yok. Altın tavsiye: Şüphe duyduğunuz taktirde söz konusu kadın ya da çocuk bile olsa kurşunu sıkın.’

Burada uygar bir yaşantıdan barbar bir ortama intikal fikri ile Somalililerin nasıl da insan dışında sürüler, canavarlar, cansız nesneler ya da başka gruplar sınıfına konduğu fikrinin birbirine karışımının yapıldığına dikkat etmemiz gerekir. Yine dikkat edilmelidir ki bu uygulamalar, orada geçici bir zevk alınmasını burada acımasız bir eylemi haklı kılan ‘bu barbarlara yardım sunuyoruz’ duyguları ortasında gerçekleştiriliyordu.

 

Muhammed Abbas'ın 'Aksine Bu İslam'a Karşı Açılmış Bir Savaştır' kitabından alıntı
Batılılar aslında Somali'de neyi hedeflemişti? 03-08-2011