Özel Haber | Detay Haber | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

  • yeniden buluşmak üzere yeniden buluşmak üzere
    Kısa süreliğine sizlere veda ederken, Pressmedya Ailesi olarak her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.
Son Dakika

Mehmet Barlas
Mehmet Barlas


Türkiye yeni bir dünyadaki yeni yerini aramaya başladı
07/05/2019, 08:59


Dönemin Başbakanı İsmet İnönü 1964'te Johnson Mektubu geldiğinde öfkelenmiş ve "Yeni bir dünya kurulur, Türkiye de bu yeni dünya içinde yerini alır" demişti. O dönemde olmadı ama aradan geçen yılların sonunda galiba hem yeni bir dünya kuruluyor, hem de Türkiye bu yeni dünya içinde yerini arıyor.

Tehlikeli ortak

Ancak bilelim ki bu çeşit değişim dönemleri tehlikelerle doludur. Kimin kiminle ne tür ittifaklar içinde bulunduklarını da ve kimin ne zaman hangi gerekçeyle sizi hedef kılacağını da kestiremezsiniz. Bugünün dünyasındaki en tehlikeli ve kendisine en fazla ihtiyatla yaklaşılması gereken güç odağının stratejik ortağımız Amerika Birleşik Devletleri olduğu da kesindir

NATO hâlâ var

Düşünün ki bizim 1952'de üyesi olduğumuz NATO, Sovyet tehdidine ve Varşova Paktı'na karşı kurulmuştu. 1990'lardan beri ne Sovyetler Birliği ne de Varşova paktı var. Ama NATO hâlâ devam ediyor. Çünkü NATO, Amerika Birleşik Devletleri'nin hükmettiği bir caydırıcı güce dönüşmüştür. Ve biz hâlâ bu örgütün içinde, Amerika'yı hem İttifak'ın lideri hem de stratejik ortak olarak görüyoruz.

Anlaşmazlıklarımız

Ne var ki Amerika'yı nasıl görürsek görelim, eskisi gibi de görmüyoruz. Aslında Amerika'yı daha çok İsrail'in stratejik ortağı ve kader arkadaşı olarak görmüyor muyuz? Aramızdaki anlaşmazlık konuları her gün biraz daha artıyor buna karşı eski ittifak söylemleri giderek anlamlarını yitiriyor. Ankara'yı ziyaret eden NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in de katıldığı NATO Konseyi Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seslendirdiği gerçekler, Türkiye'nin yeni dünya oluşumundaki arayışlarını da sergilemiyor mu? "İttifak üyesi ülkelerin terör gibi ciddi sınamalarını tek başına çözmesini beklemek NATO'nun varoluşuna aykırıdır" cümlesi bile çok şey anlatmıyor mu?

İran'a tehdit

Biz Amerika ile bazen Suriye'de, bazen bizzat Amerika'nın içindeki FETÖ oluşumu ile uğraşırken, bir de İran gibi NATO üyesi olmayan bölge komşularımızın yaşadıkları da, ayrı bir bölüm oluşturuyor. İran'a uygulanan yaptırımlar yetmezmiş gibi, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, İran'a mesaj vermek üzere "USS Abraham Lincoln" uçak gemisi taarruz grubu ile bir bombardıman görev gücünü Orta Doğu'ya sevk edeceklerini duyurmuş.

 

7 Mayıs 2019 / SABAH