Özel Haber | Detay Haber | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

  • yeniden buluşmak üzere yeniden buluşmak üzere
    Kısa süreliğine sizlere veda ederken, Pressmedya Ailesi olarak her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.
Son Dakika

Mehmet Barlas
Mehmet Barlas


Venezuela’daki rezalet Kılıçdaroğlu’nu hiç ilgilendirmiyor
02/05/2019, 11:47


Şu anda dünya siyaset ve uluslararası ilişkiler alanında bir rezalet sergileniyor.

Bu rezaletin baş aktörleri ABD Başkanı Trump, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ve ABD Başkanı'nın Güvenlik Danışmanı Bolton'dur. Bu kişiler, bağımsız bir ülke olan Venezuela'nın egemenliğini yok saymaktalar ve çok açık ifadelerle seçilmiş Devlet Başkanı Maduro'yu tehdit ediyorlar.

Umurunda değil

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun grup konuşmasını izlerken, Venezuela sorunsalına girmesini bekliyordum.

Ancak belli ki Venezuela konusu Kılıçdaroğlu'nun umurunda değildi.

Ya da Amerika'nın Venezuela'nın iç işlerine açık biçimde müdahale etmesini doğal karşılıyordu.

Kılıçdaroğlu için siyaset Çubuk'taki şehit cenazesinde olanlardan öteye gitmiyordu.

Tek ses Cumhurbaşkanı

Belli ki Amerika bir gün İsrail'i muhtemel tehlikelerden korumak için Venezuela'da olduğu gibi İran'a da müdahale ederse, buna karşı Türk siyasetinde tek ses Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gelecektir. Zaten Suriye'nin Türkiye sınırında PKK/ PYD'yi silahlandırmasını da Kılıçdaroğlu doğal karşılamış ve "PYD bize mi saldıracak" dememiş midir?

Tartışmasız itaat

Amerika'nın dış siyasetindeki ittifakların özünde tartışmasız itaat ilkesi vardır. Mesela 1980'in 12 Eylül'ünde Türkiye'de askeri darbe olduğu zaman o zamanki Amerikan Savunma Bakanı Başkan Reagan'a "Merak etmeyin Ankara'daki bizim çocuklar yaptı darbeyi" dememiş midir? Ve 12 Eylül darbesinin ilk icraatı Rogers Planı'nı kabul edip, Kıbrıs'a müdahaleden beri NATO'nun askeri yapısından ayrılan Yunanistan'ın geri dönmesinin kabul edilmesi olmamış mıdır?

Suskunlar

Türk iç siyasetinin muhalefetteki aktörlerinin Amerika karşısındaki suskunlukları insanın aklına Venezuela'yı getirmiyor mu? Ya da PKK'yı silahlandıran Amerika'nın HDP ile kurduğu ilişkiler de merak konusu değil midir?

Açık saldırı

Venezuela'ya dönersek... ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun söylediklerine bir bakın..."-Açıkça belirttiğimiz gibi, biz Venezuela Ulusal Meclisi'ni ve geçici Başkan Juan Guaido'yu destekliyor, Venezuela halkının ekonomilerini geri kazanma zamanının geldiğine inanıyoruz." Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ise, Venezuela ordusunu demoralize etmeye çalışan ABD'nin şimdi de enformasyon harbi kapsamında yalan haberlere başvurduğunu söyledi.

 

2 Mayıs 2019 / SABAH