Seçim Sonuçları 2019 | Özel Haber | Detay Haber | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

  • TEKNOFEST İstanbul başladı TEKNOFEST İstanbul başladı
    Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali başladı.
Son Dakika

Mehmet Barlas
Mehmet Barlas


Bir de “ciddiyet”i denesek...
20/04/2019, 09:59


Bizleri derinine etkileyen bazı olayları izlerken, Sakallı Celal'in (Celal Yalnız) hikmet dolu sözleri aklıma geliyor. Örneğin bunca yıldır seçim yapmamıza rağmen, bunu da bir türlü tam olarak ve bütün gerekleriyle gerçekleştiremediğimiz İstanbul'daki yerel seçimler dolayısıyla ortaya çıkmadı mı? İstanbul seçiminin sonucunu Yüksek Seçim Kurulu'nun belirleyeceği, acıklı bir durum değil mi?

Ciddiyet eksiği

Bu gibi durumları gözlemleyen sakallı Celal ne demiş?

"Meşrutiyeti ilan ettik olmadı. Cumhuriyet'i getirdik gene olmadı. Bir de "Ciddiyet"i denesek..."

Bir de "Batı" ve "Doğu" gibi kavramlar arasında sıkışmışlığımız yok mu gündemde? Genel inanca ve resmi söyleme göre "Batı İttifakı" içinde değil miyiz? Bu Batı İttifakı'nın lideri Amerika Birleşik Devletleri, bizim kafamızda kurduğumuz Batı'nın nitelikleri ile ne kadar uyumludur? Devletlerin içişlerine müdahale etmemek, hukukun üstünlüğü, egemenliklere saygılı olma gibi kavramlar Amerika tarafından artık önemsenmiyor.

Tahsilli cehalet

ABD Başkanı Trump'ın konuşmalarını ve aldığı kararları izlerken Sakallı Celal'in "Bu kadar cehalet ancak tahsille mümkün olur" özdeyişini hatırlamamak mümkün müdür?

ABD başkanı Trump aklına esince Suriye'nin Golan Tepeleri'ni İsrail'e vermiyor mu? Ya da Venezüela'nın seçilmiş Başkanı Maduro'yu yok sayıp, kendi belirlediği bir ismi Venezüela başkanı ilan etmiyor mu?Son olarak da, Küba'ya karşı olağanüstü yaptırımlar uygulamaya karar vermiş. Sebep de Küba'nın Venezuela'da Maduro'ya destek vermesiymiş.

Batı ve boşluk

Sakallı Celal Türkiye'nin yönü hakkında "Bizler Doğu'ya giden bir geminin güvertesinde Batı'ya koşan adamlar gibiyiz" demişti. Şimdi yaşasaydı ve Batı'nın bugünkü konumunu görseydi acaba "Bizler Batı sanarak boşluğa doğru koşan adamlar gibiyiz" der miydi acaba?

Eş başkanlar

HDP Eş Başkanı'nın bu toprakları İsrail'e kutsanmış topraklar olarak tanımladığını dinlerken de Sakallı Celal'in bir özdeyişini bu duruma uyarlayarak şöyle hatırladım:

"Hiçbir yoğurtçunun yoğurt olduğu görülmediği gibi, böyle Kürtçünün de Kürt olduğu görülmemiştir"

 

20 Nisan 2019 / SABAH 
Çocuklarının dağa kaçırılmasında HDP'yi sorumlu tutarak, 3 Eylül'de HDP İl Başkanlığı binası önüne gelen Diyarbakır annelerinin evlatlarına kavuşmak için başlattığı oturma eylemi kararlılıkla sürüyor