Özel Haber | Detay Haber | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

  • yeniden buluşmak üzere yeniden buluşmak üzere
    Kısa süreliğine sizlere veda ederken, Pressmedya Ailesi olarak her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.
Son Dakika

Mehmet Barlas
Mehmet Barlas


Bazıları seçimle iktidarı değiştirmeyi değil devirmeyi amaçlayabilirler
31/03/2019, 12:35


Seçim kazanıp iktidar olmuş bir partiyi, hangi yolları kullanarak iktidardan uzaklaştırabilirsiniz? Bu konuda deneyim sahibi bir toplumuz. Yine de belleklerimizi tazeleyip, yaşadıklarımız hatırlayalım ve bir seçilmiş iktidarı iktidardan nasıl uzaklaştırabileceğimizin yollarını hatırlayalım...

Seçim

1-Seçilmiş bir iktidarı yine seçim yoluyla iktidardan uzaklaştırabiliriz. Bunun yakın tarihimizdeki en somut örneği, 14 Mayıs 1950'de yapılan seçimlerle 27 yıllık CHP iktidarının sona ermesi ve Demokrat Parti'nin iktidar olmasıdır.

Darbe

2-Seçilmiş bir iktidarı askeri darbe yoluyla iktidardan uzaklaştırabilirsiniz. Bizler 27 Mayıs 1960, 12 Mart 1971 ve 12 Eylül 1980 askeri darbelerinde iktidarların nasıl devrildiklerini hatırlıyoruz.

Post-modern darbe

3- Seçilmiş bir iktidarı askeri arkanıza alarak post-modern darbe yöntemi ile sivil darbe yaparak devirebilirsiniz. 28 Şubat 1997'deki post-modern darbede, Cumhurbaşkanı Demirel askerin baskısını kullanarak Erbakan-Çiller koalisyonunu sona erdirmiş ve Çiller'in DYP'sini bölerek seçilmişlerin iktidarına son vermişti.

FETÖ darbesi

4- Bir dini cemaat kisvesi arkasında Amerikan desteği ile devletin ordusuna, emniyetine ve adliyesine sızarak, iktidara el koymak için uygun zamanın gelmesini beklersiniz. FETÖ'nün darbe girişimlerinin sonuncusunu 15 Temmuz 2016'da yaşadık. Bu darbeyi halkın bilinci başarısızlığa uğrattı.

Artık bilinçliyiz

Bugün bir genel seçim havasındaki yerel seçimler için oyumuzu kullanırken, kimlerin seçimlerle darbeleri karıştırdığını unutmayalım. Demokraside amaç seçimlerle iktidarı değiştirebilmektir de... Ama karmaşık bir geçmişten kaynaklanan düşünce sapmaları sonucu, bazıları değiştirmeyi değil devirmeyi düşünebilirler. Türk seçmeninin uzun yıllar ve yoğun deneyler sonucu, kimlerin neyi amaçladıklarını göreceğinden eminim.

Türkiye'yi geçmişin tatsız yıllarına geri taşımayalım.

 

31 Mart 2019 / SABAH