Seçim Sonuçları 2019 | Özel Haber | Detay Haber | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

Son Dakika

Markar Esayan
Markar Esayan


CHP'nin adayını çok ciddiye almasak
16/05/2019, 12:36


Kimseyi küçümsemek gibi bir niyetim yok. CHP adayı hakkında yazılan ve yapılan yorumların bana artık manasız gelmesi yüzünden bu başlığı attım. Çünkü CHP adayının kim olduğunun şu noktada zerre kadar bir önemi yok. CHP sokaktan geçen birisini çevirip bu işe ikna etse sonuca herhangi bir tesiri olmayacaktır.

Kaset kumpaslarının başgösterdiği 2010 baharından beri Erdoğan karşısındaki değişik siyasi çevreleri tahkim/dizayn etmeye hız verdiler. Kaset operasyonu ile CHP ele geçirilmişti. MHP ele geçirilmeye çalışılmış ancak Devlet Bahçeli’nin dik duruşu sayesinde bu mümkün olmamıştı. Mümkün olmayınca da İP’in kuruluşu gerçekleşmişti.

Bir de “Kürtler” vardı.

Çözüm Süreci şüphesiz minimum yüzde 50’lik bloku arkasına almış Erdoğan’ı hal etme yolunda ciddi bir engel görüldü. Kürt vatandaşlarımız pekâlâ CHP zihniyetinin neye tekabül ettiğini en az biz gayrımüslimler kadar iyi bilirdi. Erdoğan’ın Çözüm Süreci ile nasıl bir siyasi risk üstlendiğinin de farkındaydılar. Bu girişimden baştan beri nefret ettiler. Özellikle yabancı istihbarat örgütleri, Türkiye’yi dizayn etmek için kullandıkları kartları yitiriyor olmalarından ötürü rahatsız idiler.

Ben o zaman cemaat adıyla bilinen FETÖ’nün Çözüm Süreci’ne olan nefretini aşırı milliyetçi bir tepki olarak okumuştum. Yok, meğer adamlar Erdoğan’ı hal etmek için kurulan denklemde Kürtleri kaybedecek olmalarına öfkelenirlermiş. Uludere faciasının, Rus jetinin düşürülmesi gibi kaza değil, bir yabancı müdahale olduğundan hep şüphelendim.

Çünkü aynı tarihlerde Aydın Doğan gazetelerinde ağırlanan BDP’liler bir çözüm süreci olacaksa bunun muhafazakarlarla değil, seküler güçlerle yapılması gerektiğine dair garip yazılar yazmaya başlamışlardı. PKK’nın siyasi uzantıları da özellikle “kadının özgürleşmesi, eşbaşkanlık vd” üzerinden muhafazakar Kürtleri sekülerleştirmek işine hız vermişlerdi. Tabii Suriye içsavaşının yarattığı ortam maalesef işlerine çok yarayacaktı.

Yani böyle bir hikayede isimlerin tek tek bir önemi olmadığı kanaatindeyim. Tahkimat ciddi oranda oluştu. İş, eksik kalan kısmı hırsızlıkla tamam etmeye gelince, herhalde geri durmayacaklardı.

 

16 Mayıs 2019 / AKŞAM
En Çok Okunanlar