Özel Haber | Detay Haber | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

  • yeniden buluşmak üzere yeniden buluşmak üzere
    Kısa süreliğine sizlere veda ederken, Pressmedya Ailesi olarak her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.
Son Dakika

M. Chossudovsky
M. Chossudovsky


Ukrayna'nın Çocuk Askerleri
12/10/2015, 14:12


Çoğu Amerikalının bilmediği, ABD hükümetinin Ukrayna Ulusal Muhafızlarının bir parçası olan Neo-Nazi oluşumlara (Azov Taburu – Батальйон Азов) finansal destek, silah ve eğitim sağladığıdır. Kanada ve Britanya, Ulusal Muhafızlara destek sağladıklarını kabul etti.

“Resmi” olarak Nazi SS amblemleri kullanan Azov Taburu, Kiev Rejimi tarafından “gönüllü bir bölgesel savunma taburu” olarak tanımlanıyor. İçişleri Bakanlığı’nın yetki sınırları içerisindeki bu Ulusal Muhafız Taburu, Amerikan Ulusal Güvenlik Teşkilatı’na eşit konumda.

Resmi merkezi Azov denizi kıyısındaki Berdyank’ta olan Azov Taburu, Donbass bölgesindeki (Doğu ve Kuzeydoğu Ukrayna) muhalefetin rejime ayaklanması ile kuruldu.

1 ukrayna-nazi-sembolleri azov taburu

Ruslarla savaşması için küçük çocuklara askeri eğitim

Batılı işbirlikçileri tarafından desteklenen Azov Taburu Doğu Ukrayna’daki paramiliter operasyonlara dahil olmakla kalmıyor. Kyiv Post’un (Ukrayna ana akım medyası) yayımladıkları dahil bir dizi habere göre, Azov Taburu daha geniş eğitim ve beyin yıkama programı çerçevesinde küçük çocuklar için bir ‘Yaz Kampı Askeri Eğitim Projesi’ yürütüyor.

Russia Today’in (RT) aktardığına göre:

Ukrayna ICTV kanalına konuşan Azov Taburu’nda bir takım komutanı ve kamp eğitmeni olan Oleksi “Kamp çocuklara okul yaşamının ve mobil araçların ötesinde bir şeyler var olduğunu göstermek ve ‘onlara aşkımızı sunmak’ için kuruldu” dedi ve ekledi: “Ana vatanımızın toprak bütünlüğünü savunmak için korkusuz ve güçlü olmak zorundalar.”

Batılı medya kaynakları (Kyiv Post’tan alıntılayarak) kimileri daha 6 yaşında olan (fotoğraflarda görülüyor) küçük çocukların Kiev’in dışındaki Vodytsya bölgesinde yer alan Azov Yaz Kampı’na katıldığını doğruluyor.

2 nazi yaz kampı azov

Pankarttaki metni okuyun: “Iдея B Нації, сила В тобі” Açık çevirisi: “Ulus Fikri, Senin İçindeki Güçtür”

3 nazi yaz kampı azov taburu

Yukarıdaki fotoğraflar çocukların çoğunun daha ergen bile sayılamayacak küçük çocuklardan oluştuğunu doğruluyor.

Batı medyasını taraflı yayıncılık yapmakla suçlayan Kyiv Post, yine de askeri eğitim projesinin şeytanca yapısını kabul ediyor:

Bu özel kampı, kurucu komutan Andrey Biletsky’nin oluşturduğu Azov taburu yönetiyor. Kiev’in Pushcha Vodytsya bölgesindeki ormanlık alandaki yaz kampında çocuklar sadece asker oyunu oynamıyor; Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşında ön cephede bulunmuş askerlerden gerçek askeri eğitim alıyor.

Azovets diye anılan kamp Rus medyasında, Rus web sitelerinde ve İngiltere’nin tabloid Daily Mail gazetesinde bile negatif yorumların konusu oluyor.

Kamp Kremlin’in kontrolündeki RT’nin manşetine şöyle taşınıyor: “Neo-Nazi yaz kampı: Azov taburu üyeleri Ukraynalı çocuklara AK’larla ateş etmeyi öğretiyor.”

Daily Mail’in manşete taşıdığı hatalı ve sansasyonel makalesinde şöyle yazılı: “Neo-Nazi kampı içerisinden şok fotoğraflarda silah altına alınan 6 yaşındaki çocuklara ateşli silah kullanımının öğretildiği ortaya çıktı (Ateşkese rağmen).” (Kyiv Post, Ağustos 29 2015)

4 nazi yaz kampı afişi

5- nazi yaz kampı logo azov

6 nazi yaz kampı silah azov

Kiev rejimi Azov’un Neo-Nazi oluşumu olduğunu inkar etse de, Azov Taburu’nun logosu da ‘Azovets Yaz Kampı’nın (Yaz Kampı tişörtlerinin üzerinde yer alan) logosu da arka planında “Nazi Siyah Güneşi”nin gölgesini yer alan Nazi SS Wolfsangel’ın sembolünü taşıyor.

Çocuk askerlerin silah altına alınması

Yaz Kampı eğitim programı, uluslararası hukuku ihlal ederek çocuk askerleri silah altına alıyor.

Aynı şekilde, çocuk askerlerin silah altına alınması küçük çocuklara hafif otomatik silahların kullanımının  tanıtıldığı bir eğitim programını içeriyor.

Askeri eğitimciler Azov paramiliterlerinin parçası olarak Yaz Kampı’na gönderildi (üniformalarının üzerindeki Nazi SS rütbe işaretleri görünüyor):

7 nazi yaz kampı eğitmenleri dövme

Azov eğitmeninin kolunda NAZİ sembollü dövmeler var

Azov eğitmeninin kolunda Nazi sembollü dövmeler var

vk.com/tabir.azovec

vk.com/tabir.azovec

vk.com/tabir.azovec

vk.com/tabir.azovec

vk.com/tabir.azovec

vk.com/tabir.azovec

Kyiv Post makalesinde “Neo-Nazi Yaz Kampı”nın yapısı detaylı olarak tasvir ediliyor. Gazete yayınlarının doğruladığı şey (Ukrayna İçişleri Bakanlığı’nın finanse ettiği) Ukrayna Ulusal Muhafızları’nın yetki sınırları altındaki oluşumun küçük çocuklara savaş eğitimi verdiği ve beynini yıkadığıdır:

Azovets Yaz Kampı’na Kiev’in yakınındaki Obolon bölgesindeki ve çevredeki kırsal bölgelerden çocukların yanı sıra ve Azov Taburu üyelerinin çocukları kabul ediliyor. Kamp 22 Haziran’da 30 ila 40 çocukluk gruplar için hafta boyunca aktiviteler sürdürmek üzere açıldı. Resmi olarak, Kamp 9 ila 18 yaşındaki çocuklar için ama orada yedi yaşındaki küçük çocuklar bile var. Çocukların birkaçı sırayla birkaç haftalığına kampa katıldı bile.

Kampı çok tartışılır hale getiren şey, bazıları aşırı sağcı ve Neo-Nazi olarak damgalanan Azov savaşçıları tarafından yönetiliyor olması. Eleştiriler tugayın sembolünün, rahatsız edici bir Nazizm bağlantısına işaret eden eğik bir Wolfsangel sembolü olması üzerinde yoğunlaşıyor.

Biletsky, Ukrayna medyasına verdiği önceki röportajlarında sembolizmin yanlış anlaşıldığını söylüyor. Azov’un sembolü “N” ve “I” harfleri’nden oluşuyor, Biletsky de bunun “ulusal fikir”in (National Idea) kısaltması olduğunu söylüyor.

Biletsky, Ukrayna’da Sosyal-Ulusal Birlik denilen bir Neo-Nazi grup kurdu  ve orada kesinlikle bazıları Nazi dövmeleri de taşıyan Neo-Nazi’ler var. Taburun basın sözcüsü her zaman Azov’un askeri bir oluşum olarak, kurucusu Biletsky’nin ideolojisini paylaşmadığını ya da gerçekten hiçbir ideolojiye sahip olmayan ateşli vatanseverler olduğunu anlatmak için çaba sarf etse de, bazı medya kuruluşları Azov savaşçılarının yüzde 20’ye yakınının Neo-Nazi olduğunu kaydediyor.

Kyiv Post 19 Ağustos’ta Azovets kampını ziyaret ettiğinde çocuklar AK-47 tüfeklerini söküp takmak, (havalı silahlarla) nişan alma, saldırıya karşı koyma eğitimi, saldırı duruşu ve devriye pratiği ile meşguldü. Halatla inme ve tırmanış ve diğer geleneksel iz sürme pratiği ve düğüm atma gibi avcılık yeteneklerinin içinde yer aldığı oyunlara ve sporlara da katılıyorlardı.

nazi kampı ukrayna azov taburu

Çocuklardan biri Kyiv Post’a “Ben sadece üç gündür buradayım ama kampın sadece oyun oynanan bir yer olmadığını fark ettim. Biz burada askeri eğitim alıyoruz” dedi.

Kapma yakın ormanlık alanda, çocuklardan bir Azov eğitmeninden bazı silah güvenlik tavsiyeleri alıyordu.

Eğitmen “Eğer parmaklarınızın tetik üzerinde tutulması durumunda ne olacağını biliyor musunuz? Eğer bu gerçek bir silah olsaydı, yoldaşlarınızı öldürürdünüz. Öyleyse, yapmayın!” diye bağırdı

Çocuklar “Emredersin komutanım” diye cevap verdi.

Çocuklar sonra yaralı askerleri savaş alanından çıkartma pratiği yaptı.

Katı disiplin dahil kamptaki militarist hava çocukların bazılarını açıkça etkiliyor.

Bir çocuk şöyle diyor: “Dün saçımı gerçekten kısa kestim. Çünkü ben istedim. Ben şimdi askere daha çok benziyorum”

Kamptaki pek çok çocuk gibi, Ukrayna’nın gerçek askerlerini taklit ederek takma isimler (Sıhhiyeci ve Fizikçi) alan daha büyükçe iki çocuk, Azov Taburu’na katılmak istediklerini söyledi.

17 yaşındaki Fizikçi, Kyiv Post’a “Ben  anavatanımı savunmak istiyorum. Orada benim fikrimi destekleyen yoldaşlar var. Bence gerekirse savaşırım” dedi.

Kamptaki çocuklar yaşlarına bağlı olarak her biri eğitmenlerin ve bakıcıların gözetiminde dört grupta organize olmuş. Kampta gün erkenden, sabah tam 7’de başlıyor ve gece 11’de sona eriyor. Çocuklar çadırlarda uyuyor.

Azov’un kendi web sitesine ve destekçi sitelerine erişim, taburun Ukrayna Ulusal Muhafızları’na entegre olduğu son Eylül ayından itibaren halka kapatıldı ama kamp Rus sosyal ağı Vkontakte’deki sayfasında (https://vk.com/tabir.azovec) tanıtıldı ve insanlar destekçi olmak ya da çocuklarını kampa göndermek için başvurabiliyorr.

Sayfadaki tanımda “Kampın Misyonu: Yeni çağın Ukraynalısını, Ukrayna’nın inşası ve savunmasına etkili bir şekilde katkıda bulunmaya hazır bir yurtseveri oluşturmak” yazıyor.

Askeri-yurtsever şarkılar çocuklar için daha popüler aktivitelerinden biri olarak görünüyor, kamp programının bir parçası olarak çocuklar tarafından her gün söyleniyor. Gece geç saatte, cayır cayır yanan kamp ateşinin etrafında oturuyorlar, favori şarkılarını söylüyorlar; Ukrayna’nın  geçmişte, 20. yüzyılın başından ortasına süren önceki bağımsızlık mücadelelerine uzanan şarkılar.

Kyiv Post şarkılardan birinde geçen sözcüklere kulak verdi. Şarkı sözleri Ukrayna askerlerinin düşmanları alt edişi hakkındaydı.

Bugün o düşman Rusya’dır. Bir kütük üzerine oturmuş oğlan çocuğu fısıldıyor: “Ben  bu savaşın bitmesini ve tüm Rusları öldürmemizi istiyorum.” (Kyiv Post, 29 Ağustos 2015)

ABD askeri yardımı

Masum çocuklarda etnik Ruslara ve Kiev rejiminin muhaliflerine karşı nefreti körükleyen bu şeytani girişim İçişleri Bakanlığı’nın Ukrayna Ulusal Muhafızları kanalıyla ABD yardımlarıyla geniş ölçüde destekleniyor. İçişleri Bakanlığı, Donbass’ta “anti-terörizm operasyonu”nu koordine ediyor.

ABD Kongresi “Savunma Bakanlığı 2015 Ödeneği Yasası”nda Azov Taburu’nun Neo-Nazi eğitimini engelleyecek değişikliklere gitse de, pratikte para sızdırılıyor.

Dahası, Pentagon’un yetki sınırları altında giden askeri yardıma ek olarak Kaliforniya Ulusal Muhafızları ile Azov Taburu’nu içeren Ukrayna Ulusal Muhafızı arasında ortaklık oluşturuldu.

[Kaliforniya Ulusal Muhafızları himayesi altındaki] Kaliforniya- Ukrayna Devleti Ortaklık Programı (SPP) Misyonu uzun soluklu kurumsal ilişkiler kurarak demokrasiyi, serbest piyasa ekonomisini ve askeri reformu destekler… Kaliforniya – Ukrayna ortaklığı hem ABD’nin Ukrayna Büyükelçisi’nin hem de ABD Avrupa Komutanlığı’nın hedeflerini doğrudan destekler. …” (Savunma İşbirliği Ofisi [ODC], Şefi: LTC Tracey D. Rueschhoff)

Azov Taburu “Özgürlük Savaşçıları”nın seçilmiş fotoğrafları

Bu insanlar Neo-Nazi Yaz Kampı’nda Ukraynalı çocukları ellerinde AK-47’lerle eğitiyor. Bunların tamamı iyi bir neden için: New York Times’ın kelimeleriyle “demokrasinin çiçeklenmesi.”

12 nazi yaz kampı faşist militanlar

13 nazi yaz kampı azov faşistler

Kaliforniya Ulusal Muhafızları gamalı haç benzeri sembolleri üniformalarına yapıştırsaydı ne olurdu bir düşünsenize.

14 nazi yaz kampı kaliforniya ulusal muhafız abd

Kaliforniya Ulusal Muhafızları Ekim 2013, Güney Kaliforniya

Fotoğraflarla Azov Taburu’nun çocukları savaş makinesine götürdüğü Neo-Nazi Yaz Kampı:

Dipnot:

[1] Wolfsangel sembolü İkinci Dünya Savaşı’nda Alman Ordusu’nun 2. SS Panzer Tümeni “Das Reich” tarafından kullanılan faşist bir sembol. Savaş süresince birçok insanlık suçuna imza atan tümen faşistler için simgesel öneme sahip.