Özel Haber | Detay Haber | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

  • yeniden buluşmak üzere yeniden buluşmak üzere
    Kısa süreliğine sizlere veda ederken, Pressmedya Ailesi olarak her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.
Son Dakika

Jarret  Brachman
Jarret Brachman


Konturterörizmin dili üzerine
07/07/2012, 16:48


Miras Vakfı’nın sponsorluğunu yaptığı ve Patrick Sookhdeo’nun başrolde olacağı yarınki etkinliğin başlığı “İdeolojik savaş: Birleşik Krallık ve ABD’den alınan dersler.” Etkinliğin websitesinde yapılan tanıtım reklamında şu sözlere yer verilmiş:

“Obama yönetimi uzun zamandır terörizm hakkında yapılan tartışmalarda İslam ile ilişkili olan herşeyden ve İslami düşünceden uzak durmaya çalışıyor.”

Bu açılış cümlesini okuduktan sonra şöyle düşündüm, “Hayret doğrusu, Obama yönetimi tartışmalardan İslam dinini uzak tutma kararını ne kadar akıllıca ve sağduyulu bir şekilde uyguluyor.”

Okumaya devam ettim:

“Terörle mücadele eğitiminde büyük değişimler yapılması sonucu birçok ABD’li radikal İslam uzmanı devre dışı bırakıldı ve radikal İslam hakkında eğitim vermeleri kısıtlandı.”

Şimdi burada bir duralım. Birçok radikal islam uzmanının devre dışı bırakıldığı iddialarına katılmıyorum. Terörle mücadeleye “medeniyetler çatışması” düşüncesi ile yaklaşan kişilerin davet listesinden çıkarılmasına ise katılıyorum. El Kaide’nin İslam’ın içerisindeki derin militanlığın göstergesi olduğu düşüncesine katılsanız da katılmasanız da, bütün bir dini suçlamanın stratejik bir anlamı yoktur. Çünkü bu tam El Kaide’nin arzuladığı şeydir. El Kaide, İslam’a karşı bir savaş yapıldığı düşüncesini yayarak halkı bu eksende harekete geçirmeyi hedeflemektedir.

Etkinliğin tanıtım reklamı şöyle devam ediyor:

“İngiliz hükümeti İslami düşünceyi araştırmada ve bu düşünce ile yüzleşmede daha derinlere inerken, ABD hükümeti tam ters istikamette ilerliyor.”

Bu ifadeler incelenmesi gereken üç ayrı hususun birleşmesinden meydana geliyor. (1) Biz İslami düşünceden değil, El Kaide’nin düşüncesinden bahsediyoruz; (2) Obama yönetimi, El Kaide’nin düşüncesini yıkmaya yeteri kadar ilgi göstermedi; (3)  Obama yönetimi, terörle mücadele konusunda yaptığı resmi açıklamalarda terörün İslam ile olan bağlantılarına yer vermedi. Birinci husus çok zararlı ve son yıllarda El Kaide’nin online hareketinin canlanmasına sebep olan nedenlerdendir. Buna karşılık üçüncü husus, milli güvenlik için ve Başkan Obama için inanılmaz derecede etkili bir araç oldu.

“Medeniyetler çatışması” düşüncesinde olanların son sözleri “İslamcı” oldu. Onlar samimiyetsizlikle İslam’ın doğuştan şiddet içerdiğine inanmadıklarını, Müslüman arkadaşları olduklarını ve İslamın bize matematiği  kazandırdığını söylüyorlar. Diğer yandan ise “uzman”lıklarının bir parçası olarak şiddet ile ilgili bir şeyler bulabilmek içn Kuran’ı ve Hadisleri saatlerce inceliyorlar. Onların iddiasına göre düşman, Müslüman Kardeşler veya başka “İslamcı” gruplar içinde pusuda bekliyor.

Terörle mücadele eğitiminde haklı olarak kenara itilen şahıslar nefret, hoşgörüsüzlük, paranoya ve korku yaymaları sebebiyle devre dışı bırakıldılar. Onlar sahip oldukları aşırı dini görüşlerinden dolayı veya para kaynağı bulabilme adına İslam tarihi hakkında çok seçiciler ve önyargılılar. Geller, Spencer, Saleem, Coughlin, Guandolo, West, Trento, Emerson, Sultan, Wilders, P. Poole, Woolsey, Gaffney, Yerushalmi ve bu listeye üzülerek eklediğim Boykin ve benzeri cihad ve şeriat karşıtı çete, bu ülkeye büyük zarar veriyor. Ben bunları, bütün kariyerini bu alanda geçirmiş bir antiterörizm uzmanı olarak söylüyorum. O yüzden kimse benim “tehdidin gerçek mahiyetini” anlamayan yumuşak birisi olduğumu öne sürmesin.

Terörizm konusunda bazılarının “uzman” unvanı ile özgürce konuşmaları dikkatimi çekti. Ben El Kaide konusunda tek gerçek uzmanın yine El Kaide olduğuna inanıyorum. Bizler sadece bilirkişi, araştırmacı ve analist konumundayız. Obama yönetiminin terörizm ile İslam arasındaki bağlantıyı ortadan kaldırma hususunda aldığı kararın ülkeye faydalı olup olmadığını gerçek bir El Kaide uzmanına sormamız gerekiyor, Patrick Sookhdeo’ya değil.

Terörle mücadelede İslam ile ilişki kurulmamasının Patrick Sookhdeo’nun iddia ettiği gibi Amerika için zararlı olup olmayacağı, gerçek bir El Kaide “uzmanı” tarafından Abottabad belgesinde şu ifadelerle açıklanıyor:

“ Bu isim (Kaide’tül Cihad) insanlar tarafından kısaltıldı ve sadece az bir insan bu ismi hatırlıyor. İnsanlar örgütü “El Kaide” olarak biliyor ve bu isim Müslümanların bizim onların bir parçası olduğumuza dair hislerini azaltıyor. Bu isim ayırca düşmanlarımızın İslam ile değil El Kaide ile savaştıklarını iddia etmelerine olanak sağlıyor, tıpkı geçtiğimiz yıllarda Obama’nın sürekli dile getirdiği gibi. Obama, savaşlarının İslam ile veya Müslümanlar ile değil, El Kaide örgütü ile olduğunu sürekli tekrarlıyordu. Eğer “El Kaide” ismi “İslam” veya “Müslümanlar” kelimelerinden türemiş olsaydı Obama’nın bunu söylemesi kolay olmazdı. Ayrıca düşmanlarımız Müslümanları tahrik etmemek için “teröre karşı savaş” cümlesini kullanmayı büyük ölçüde terk ettiler. Çünkü “teröre karşı savaş” cümlesi bir çok insan tarafından “İslam’a karşı savaş” gibi algılanabilir, özellikle de Irak ve Afganistan’da sivil Müslümanların kanlarının haksız yere akıtılmasından sonra.”

Etkinliğe katılamayacağım fakat katılan birisi umarım Sookhdeo’ya şu soruyu sorar: Obama yönetiminin terörle mücadeleyi İslam ile ilişkilendirmeden uzak durmasının, üst düzey El Kaide liderlerinin başlarına büyük sorunlar açtığını bildiğimiz halde nasıl böyle bir iddiada bulunabiliyorsun?

Jarret Brachman/Amerikalı konturterör uzmanı ve yazar

Bu makale Pressmedya için çevrilmiştir.
Konturterörizmin dili üzerine 07-07-2012