Özel Haber | Detay Haber | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

  • yeniden buluşmak üzere yeniden buluşmak üzere
    Kısa süreliğine sizlere veda ederken, Pressmedya Ailesi olarak her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.
Son Dakika

Fidel Castro
Fidel Castro


Düşmana taviz vermeyin
fidel
29/05/2008, 13:43


Bu yazımı, şimdi adını vermeyeceğim Devrim yayınlarından biri tarafından geçilen bir yorumu dinledikten sonra yazmaya karar verdim.

Düşmanın ideolojisine koz vermemek için, ortaya attığımız iddialar konusunda çok dikkatli olmalıyız.

Emperyalizmin dünyaya dayattığı sistemden ötürü özel dönemi suçlayamayız. İklim değişikliğini bu dönem yaratmadı. Hidrokarbon tüketimine dayanan, ailelerin her bir bireyinin neredeyse boş seyahat eden arabalarla dolaştığı bu uygarlığı da bu dönem yaratmadı. Gıda maddelerini yakıta dönüştürmeye dönük alçak fikirleri de bu dönem yaratmadı. Gezegenin paylaşımı için yapılan dünya savaşlarını, askeri üsleri, nükleer ve radyo-elektronik silahları, her şeyi izleyen ve hedeflerini ölümcül ışınlarla vuran uyduları, güdümlü füzeleri denizin altında bin metre uzaktan atış yapabilen denizaltılar da bu dönemde çıkmadı. Bu, bilimin ve teknolojinin, ölümün ve yıkımın hizmetine sunulmasıdır.

Siyasi coğrafyayı, hangi ulusa ne kadar toprak verileceğini de özel dönem belirlemedi. Bu, başka tarihsel faktörlerden kaynaklandı.

Söylenen ya da iddia edilen her şeyi, utanç verici tavizler vermemek için dikkatle düşünmeliyiz. İnsanoğlunun doğası ve tini incelenmelidir. İnsanın eyleme geçmek için kısa bir süresi var. İnsanlığın tarihi içinde bu saniyenin binde biri denebilir. Bunu anlamak, her tür gururu yıkacaktır.

Özel dönem, SSCB'nin çözülüşünün kaçınılmaz bir sonucuydu. Sovyetler, ideolojik savaşı kaybetmişti. Bu da bizi hâlâ tam olarak kurtulamadığımız tarihsel bir direniş dönemine soktu.

Düşüncelerin savaşında kendini kısa bir şekilde ifade etmek ne kadar zor!

 
Çeviri: PL