Özel Haber | Detay Haber | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

  • yeniden buluşmak üzere yeniden buluşmak üzere
    Kısa süreliğine sizlere veda ederken, Pressmedya Ailesi olarak her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.
Son Dakika

Carter  Malkasian
Carter Malkasian


Taliban Yoluna Devam Edecek
18/08/2015, 11:45


Bütün dünya, geçtiğimiz günlerde Afganistan’da savaşan Taliban güçlerinin önemli lideri Molla Muhammed Ömer’in vefat haberini aldı. Gelen haberler, (Taliban güçleri tarafından vefat tarihi belirtilmeyen) bu önemli liderin 2013’ün Nisan ayında hayatını kaybettiği yönündeydi. Taliban lideri Molla Ömer’in vefat haberi, Afganistan bölgesinde Molla Ömer ile barış görüşmeleri noktasında ısrarlı olan kimseler tarafından kötü karşılanırken, o bölgede yüzünü yeni göstermiş ve varlığını ispatlama çabasında olan IŞİD güçleri tarafından sevinçle karşılandı.

Molla Ömer, Afganistan bölgesinde Amerika ordusunda danışmanlık görevini üstlendiğim yıllarda Afganistan ve Pakistan bölgesinde öne çıkmış önemli bir şahsiyetti. Geçirdiğim bu süreç içerisinde, bir kimsenin şahit olacağı nadir insanlardan olan bu şahsın, Afgan halkının genelinin saygısını kazandığına bizzat tanık oldum diyebilirim.

Taliban hareketinin eski önemli liderlerinin, Taliban lideri Molla Ömer’i “Hakiki Molla, Hakiki Peştu ve Hakiki Afgan” diye nitelendirdiklerine şahit oldum.

Hatta Taliban hareketinin eski düşmanlarından Kandahar emniyet müdürü Abdurrezzak’ın bir keresinde şöyle dediğini kulaklarımla işittim: “Taliban hareketi kapsamında savaşan direnişçiler, hiçbir rahatsızlık duymadan mutlak bir şekilde Molla Ömer’e itaat etmektedir. Savaşan örgütlerin içerisinde çıkan iç çatışmalar, örgütlerin devam etmeyeceğini gösteren en önemli ipuçlarıdır diyebiliriz. Ancak Molla Ömer’in liderliğini yaptığı Taliban örgütü, uzuvlardan oluşan bir beden gibiler. İşte bu onların en önemli özellikleridir.” Ayrıca Taliban hareketini ayakta tutan bu özellik, Afgan hükümeti tarafından da itiraf edilmektedir.

Molla Ömer’in haberi gündeme bomba gibi düştü. Hatta Taliban hareketinin bazı üyeleri, Molla Ömer’in hayatını kaybettiğini bilmiyorlardı ve Molla Ömer’in emirleri doğrultusunda çalışmalarına, savaşlarına devam ediyorlardı. Barış görüşmelerinde ise sonuna doğru gelindiği tahmin ediliyordu. Ayrıca barış görüşmelerinin, Molla Ömer tarafından destek göreceği birçok uzmanın varsayımıydı. Bu anda IŞİD güçleri Afganistan’da kendine zemin hazırlama peşindeydi. Ancak Molla Ömer’in isminin etkisi bile IŞİD yapılanmasının ve diğer örgütlerin başarıya ulaşmasına engel oluyordu.

Molla Ömer'in ölümü sonrası Taliban'ı ne bekliyor?

Taliban hareketi şuanda geleceğe yönelik iki yol izleyeceği varsayılabilir. Bu iki yoldan birincisi; Hareketin ün kazandığı; canla başla çalışmak ve birbirlerine bağlılık sebebi ile şu an içinde bulundukları merhaleyi çok basit bir şekilde aşacağı ve her şeye rağmen yollarına devam edeceğidir. Hareket, yönetim noktasında ve yeni liderin, komutanlarına ve askerlerine bu bayrağı taşıyabileceği ve Amerika’ya karşı savaşı sürdürebileceğini ispatlama noktasında bazı iç tartışmalar yaşayabilir.

Tabi bütün bunların başında, Taliban hareketinin meşruiyetine tehdit olarak IŞİD’in varlığı göz ardı edilemez. IŞİD krizi, harekete seçilen yeni lider kim olursa olsun onu şiddete çekecektir. Nitekim IŞİD krizi karşısında pasif kalan lider, Taliban hareketi kapsamında savaşan direnişçiler tarafından zayıf bir kimse olarak karşılanacak ve yeni lider terk edilip peşinden gidilmeyecektir. Beklenen sonuç, hareket için seçilen yeni lider hangi isim olursa olsun gelecekte barış görüşmelerini onaylamasının mümkün olmadığını gösteriyor.

Taliban hareketinin karşılaşacağı bir diğer durum ise; hareketin içinde bulunan gizli düşmanların ve IŞİD’in yükselişe geçmesi neticesinde hareketin cemaatlere bölünmesidir. Özellikle bölgede ortaya çıkan çatışmalar karşısında Eşref Gani, çatışmaları durdurmak için muhatap alacağı ağırlığı olan bir isim bulamayacak.

Peki bütün bu gelişmeler ABD için ne gibi bir anlam ifade etmektedir? IŞİD’in Afganistan bölgesinde yükselişe geçmesi büyük bir baş ağrısına sebep olacağı kesindir. 2016 yılının girmesiyle, Afganistan’da diplomatik temsil planları noktasında yapılacak tartışmaların artırılması hedeflenmelidir.

ABD’ye düşen yaşanan bu olaylar karşısında sabırlı olması ve Pakistan ile Afganistan arasında görüşmeler düzenleme noktasında biraz çaba harcayarak buna cesaretlendirmesi gerekmektedir.

* C. Malkasian, Washington Post yazarı, ABD Ordusunda danışman.
Taliban Yoluna Devam Edecek 18-08-2015