Özel Haber | Detay Haber | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

  • yeniden buluşmak üzere yeniden buluşmak üzere
    Kısa süreliğine sizlere veda ederken, Pressmedya Ailesi olarak her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.
Son Dakika

Barack Obama
Barack Obama


Zafer Yakın!
obama12
17/12/2010, 12:08


Amacımıza ulaşmakta mesafe kat ediyoruz.

Neden Afganistan’da bulunduğumuzu hatırlamamız önemli.
 
El Kaide, 3000 masum insanın öldürüldüğü 11 Eylül saldırılarını Afganistan’da planlamıştı. Afganistan - Pakistan sınırındaki aşiret bölgesi, bize ve müttefiklerimize yönelik saldırıların kaynağıdır.
 
Afganistan’daki direniş yayılması El Kaide’nin saldırı düzenlemesine alan tanıyacaktır.  Biz, temel hedefimizi net bir şekilde dile getirdik.
 
Hedefimiz, Afganistan’a karşı tüm tehditlerin bertaraf edilmesi değil. Bu Afganlar’ın sorumluluğudur. Hedefimiz ulus inşası da değil.
 
Neticede Afganlar kendi ülkelerini yapılandırmak durumunda. Bizim hedefimiz Afganistan ve Pakistan’da el Kaide’nin engellenmesi, dağıtılması ve yenilgiye uğratılmasıdır. Ve bu sayede bize ve müttefiklerimize yönelik tehdidin engellenmesidir.
 
Bu hedef uğrunda önemli ilerleme sağlandığını görüyoruz.

Pakistan ile ilişkilerimize önem vermeye devam edeceğiz. Pakistan hükümeti giderek sınır bölgelerindeki teröristlerin bütün ülkelere tehdit oluşturduğunun farkına varıyor.

Bu teröristler en çok da Pakistan’ı tehdit ediyor. Pakistan’ın aşiret bölgelerindeki operasyonlarını memnunlukla karşılıyoruz. Pakistan’ın teröristlerle savaşma kapasitesini artırmak için yardımcı olmaya devam edeceğiz.
 
Ancak sağlanan ilerleme yeterli değil. Pakistan liderlerine sınırları içindeki terörist grupların yok edilmesi gerektiği konusunda ısrar etmeye devam edeceğiz.