Seçim Sonuçları 2019 | Özel Haber | Detay Haber | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

Son Dakika

Güncelleme: 11:02, 01 Aralık 2018 Cumartesi
Hedef PKK'yla masaya oturtmak

Hedef PKK'yla masaya oturtmak

Diriliş Postası yazarı Murat Özer, Ak Parti'ye içeriden gibi görünen muhalefetin gerçekte neyi hedeflediğini kaleme alan yazısında bazı eski vekillerin ve yazarların başını çektiği çevrelerin gerçek niyetlerinin ne olduğunu sorguluyor
Murat Özer'in bugünkü yazısı:

AK Parti'ye "içeriden" gibi görünen muhalefet gerçekten içeriden mi? Cumhurbaşkanına "fabrika ayarlarına dön" şeklinde çağrıda bulunan bu içeridekiler, hakikatte "düşünce özgürlüğü, insan hakları, sosyal adaletin temini ve fırsat eşitliği" gibi iktidarın kuruluşundaki bu temel prensiplerinden uzaklaştığı iddialarında samimiler mi?

İktidarı, giderek daha fazla otoriterleşerek nihayet müstebit olmakla itham eden bu çevreler maksatlarını açık yüreklilikle mi ifade ediyorlar? Liberallerden, sekteryan İslamcılara kadar "küçük ve kapalı" fakat düşünsel alanda "geniş ve farklı gibi görünen" bir yelpazeye sahip bu kesimlerin içeriden yürüttükleri itirazlara cevap vermek lazımsa, elbette bunu iktidar yapmalı. Tabii muhatap alınmaya değer görüyorsa.

Beni alakadar eden boyutu, dindar reflekslerden türediği imajıyla piyasa yapan ve muarızlarını -yani bizleri- İslam'ın ortaya koyduğu perspektiften uzaklaşarak "otoriter, baskıcı devlet" anlayışını savunmakla suçlayan çevrelerin kendi iddialarıyla vakıalarının ne kadar örtüştüğü.

15 Temmuz saldırısının bertaraf edilmesi sonrasında, devletin ihanet dalgasını çökertmek için başlattığı operasyonlarda sürekli olarak münferit örnekler üzerinden mağduriyetleri öne çıkartan bu çevreler, aynı kararlılığı terörle mücadele konusunda göstermişler midir? Bu soru şimdilik bir kenarda dursun.

Ülkemize Gezi, 17-25, 15 Temmuz gibi felaketleri yaşatanlara karşı alınacak tedbirler ve mücadele yöntemleri hakkında bir fikir sahibi midirler? Yani aramızda mücadelenin usulüne ve şiddetine dair farklılıklar mı vardır; Yoksa gerçekte bu içeridekilerle aynı mevzi de mi değiliz.

Eğer bu noktayı doğru tanımlamazsak, bölücülere, emperyalistlere ve terör örgütlerine karşı mücadelede iktidarın yanınday-mış gibi görünenler ile usule dair itiraz edenler arasındaki ayırımı doğru yapamayız.

Geçtiğimiz hafta Oslo'da DPI isimli İngiltere merkezli bir düşünce enstitüsünün düzenlediği dar katılımlı bir toplantı yapıldı. Medyadan öğrendiğimize göre, toplantıdan maksat, PKK'yla devlet yeniden bir çözüm masasına oturabilir mi, bunun şartları nasıl sağlanırmış.

Son günlerde Kemalizm'e çakarak İslamcılardan puan toplamaya çalışan eski BDP milletvekili Ufuk Uras, Kadir İnanır, İHD Başkanı Öztürk Türkdoğan katılımcılarda öne çıkanlardan. Yani kadro, bildiğiniz gibi. Fakat işin ilginç tarafı, toplantının diğer katılımcıları: AK Partili eski vekiller Abdurrahman Kurt ve şimdi Saadet Partili olan Ahmet Faruk Ünsal. Karar yazarları Ali Bayramoğlu ve Yıldıray Oğur, vesaire.

Onlara göre, Suriye'den başlayıp Cizre'ye, Sur'a kadar tüm bölgede ABD himayesinde kanton devletçikler kurulması hedefinin aşikar olmasıyla biten Çözüm Süreci yeniden başlatılmalıymış. Her bölgede kendine yeni isimler ve yeni efendiler bulan PKK isimli vahşet yapılanmasıyla masaya oturulmalı; devlet "çekiç" gibi çözümlerden başka seçeneklere de kapı aralamalıymış. Barış umutlarını istismar ederek, eline geçirdiği fırsatı Mehmetçiğimizi ve polisimizi hendeklerde yok etmek için harcayan, 16 yaşındaki çocukları zılgıtlar eşliğinde parçalayan teröristlere bir şans daha verilmeliymiş.

"Ak Parti 'kuruluşundaki ortak aklı' yeniden inşa etmezse bu dereler MHP'ye akacak" diyerek, ittifakın sadece MHP'ye yaradığını söyleyenlerin; Cumhur İttifakı sayesinde "MHP'nin AK Parti'yi teslim aldığını iddia edenlerin" dilinin altındaki baklayı çıkarabildiniz mi?

Her şey aslında o kadar açık ki.  • Google'a kaydet
  • digg'e kaydet
  • delicious'a kaydet
  • FriendFeed'de paylaş
  •   
  • facebook'ta paylas
  • Yazdır
  • Mail Gönder