Özel Haber | Detay Haber | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

Son Dakika

12:46, 20 Haziran 2018 Çarşamba
Türkiye'deki 'muhacirler' istikrardan yana

Türkiye'deki 'muhacirler' istikrardan yana

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimlerine odaklanan Türkiye'deki sığınmacı ve yabancılar, bazı siyasilerin kendilerini "sınır dışı etme" söylemlerinden endişe duyuyor.
24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimlerine odaklanan Türkiye'deki sığınmacı ve yabancılar, bazı siyasilerin kendilerini "sınır dışı etme" söylemlerinden endişe duyduklarını belirterek, Türkiye'de güven ve istikrarın devam etmesi gerektiği görüşünü paylaşıyor.

Suriyeli sığınmacılar ile Orta Doğu, Afrika ve dünyanın pek çok bölgesinden gelip Türkiye'de yaşayan yabancılar, 24 Haziran'da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin uygulanmaya başlanacağı seçimler öncesi, beklenti ve endişelerini AA muhabirine anlattı.

İstanbul Suriyeliler Toplum Birliği Başkanı Dr. Mustafa Hamitoğlu, ülkelerindeki iç savaştan kaçıp Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin, 24 Haziran'da yapılacak seçimleri yakından takip ettiğini söyledi.

Hamitoğlu, yaklaşık 4 milyon Suriyelinin kendi istekleri doğrultusunda burada bulunmadıklarını, zorunlu bir şekilde Türkiye'ye sığındıklarını anlatarak, "Suriyeli sığınmacıların çoğu seçimi korku ve endişe ile takip ediyor. Muhalefetin gösterdiği adayların, seçim meydanlarında 'Suriyelileri göndereceğiz' şeklindeki açıklamaları doğal olarak bu insanları korkutuyor.

Dolayısıyla herkes şu andaki iktidarın ve istikrarın devamını istiyor. 4 milyon Suriyeli, Türkiye'de seçmen olsaydı büyük ihtimalle AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için oy kullanırdı. Tabii ki farklı düşünenler de vardır. Ancak çoğunluğu kaderlerini Cumhurbaşkanın kaderine bağlamış durumda. O nedenle herkes Erdoğan'ın yeniden seçilmesi için dua ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

"Umarım mültecilerin korktukları başlarına gelmez"

Filistin Dostluk Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hazem Antar de Filistinlilerin 1948'den beri gittikleri her yerde orada yaşayan halkların adetlerine, haklarına, özel hayatlarına ve politik seçimlerine saygı duyduklarını vurguladı.

Türkiye'ye Suriyelilerden ve diğer mültecilerden önce geldiklerini ifade eden Antar, şöyle devam etti:

"Her zaman Türk halkına saygı duyduk ve bunu da her zaman göstermeye çalışıyoruz. Türkiye'de, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'one minute' çıkışından itibaren Filistin'e ve Filistinlilere daha fazla ilgi başladı. Bu demek değil ki 1960'larda 70'lerde, 80'lerde ilgi yoktu. Elbette vardı ama bu kadar halk tabanına inmiş bir ilgi yoktu. Umarız kartopu gibi büyüyen bu ilgi devam eder.

Cumhurbaşkanın İslam İşbirliği Teşkilatı'nı toplantıya çağırdıktan sonra birtakım kararlar alındı. İnşallah 24 Haziran'da yapılacak seçimlerden sonra var olan hükümet devam eder. Türk halkının ve burada yaşayan biz Filistinlilerin istikrarı için mevcut iktidarın devam etmesi lazım."

Antar, Türkiye'de artık mülteci konumunda olmadıklarını vurgulayarak, "Uzun yıllardır burada yaşıyoruz. Çoğumuz doktor, mühendis veya iş adamı olarak hayatını sürdürüyor. Seçim vaatleri arasında yer alan yabancıların Türkiye'den gönderileceği ile ilgili birtakım söylentiler duyuyoruz ve doğal olarak bu bizi de rahatsız ediyor. Bu öyle 'Ben gelince göndereceğim' demekle olmaz. Bir çözüm yolu bulunmadan olmaz. Umarım mültecilerin korktukları başlarına gelmez." diye konuştu.

"Türkiye'nin istikrarını kimse bozamaz"

Tercümanlık bürosu sahibi 36 yaşındaki İranlı Behzad H. Şheikhha ise Irak, Suriye, Yemen, İran, hatta Suudi Arabistan dahil bölgenin sorunlu bir coğrafyaya dönüştüğünü belirterek, "Türkiye, Orta Doğu halklarının sığınmak zorunda kaldığı bir ülke haline geldi. Bu insanlar 'kendi toprakları'na geliyor çünkü Türkiye, hem Müslüman bir ülke hem de bu coğrafyada bir geçmişi var. Ayrıca bu insanların Türkiye'den başka gidecek yerleri de yok. Türkiye'de milyonları aşan yabancılar, 24 Haziran'da istikrardan yana. Çünkü Türkiye istikrar temelini kurdu. Bunu da kimse yıkamaz. Türkiye'ye sığınan insanlar bu nedenle Türkiye'ye sığınıyor." ifadelerini kullandı.

Şheikhha, 24 Haziran seçimlerinde muhtemel bir hükümet değişikliğinin mültecilere ciddi sorunlar çıkaracağını savunarak, "Şu andaki iktidar darbeye karşı duran bir iktidar. Cesaretli bir hükümet. Türk halkı da bunu biliyor ve bu hükümete sahip çıkacaktır. Hükümetin devam edeceğini düşünüyorum." görüşünü paylaştı.

"Erdoğan için dua ediyoruz"

Mısırlı fitoterapi uzmanı 54 yaşındaki Halit Müşrif, 24 Haziran seçimlerinde dünyanın her yerinde sevilen, Müslümanlara yardım eden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zaferle çıkması için dua ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'de yaşayan mültecilere yönelik politikasının kendilerine ensar-muhacir kavramlarını hatırlattığını anlatan Müşrif, şöyle devam etti:

"Seçimlerde galibiyet inşallah Cumhurbaşkanının olacaktır. Allah'ın izniyle başarılı olmasını bekliyoruz çünkü dünyanın her yerinde yaşayan bütün Müslümanlar için Türkiye güvenli bir yer oldu.

Biz Türkiye'de bulunan Arap topluluğu olarak, AK Parti'nin başarısını temenni ediyoruz çünkü biz kendi ülkemizde özlediğimiz özgürlüğün tadını Türkiye'de aldık. Bu sebeple bu seçimlerde de Erdoğan ve AK Parti'ye başarılar diliyoruz."

"İstikrar için var olan hükümetin devamından yanayız"

İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuyan 28 yaşındaki Suriyeli Abdülaziz Eldurra, İstanbul’da yaşadığı ve üniversitede eğitimine devam ettiği için kendini dünyanın en şanlı insanlarından biri olarak gördüğünü dile getirerek, "Suriye'de de eczacılık okuyordum. Fakat iç savaşın başlamasıyla okulu yarıda bırakmak zorunda kaldım. Türkiye bu şansı bana tanıdığı için minnettarım." dedim.

24 Haziran'da yapılacak seçimleri tüm Suriyeliler gibi yakından takip ettiklerini kaydeden Eldurra, şöyle konuştu:

"Seçim sonuçlarını merakla takip ediyoruz. Tabii ki Türkiye'de var olan istikrarın ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimlerden zaferle çıkmasını istiyoruz. Olası bir yönetim değişikliği birçok sorunu da beraberinde getirecek. Özellikle Türkiye'de yaşayan biz Suriyeliler geleceğimizi kestiremediğimiz için endişe içindeyiz. Türkiye'nin ve bölgenin istikrarı için var olan hükümetin devamından yanayız."

"Türkiye bize sahip çıktı"

Suriye'deki iç savaş nedeniyle ailesiyle 7 yıl önce Türkiye'ye sığınan 28 yaşındaki Muhammed Hasan Kernibo, ailesinin hala kampta yaşadığını, kendisinin de İstanbul'da bir dil kursunda Türkçe öğrenmeye çalıştığını söyledi.

Kernibo, Türkiye'nin dünyadaki tüm mazlumlara kucak açan bir ülke olduğunu belirterek, "Türkiye biz Suriyelilere sahip çıktı. Burada huzur içinde yaşıyoruz. Fakat 24 Haziran'da yapılacak seçimlerden dolayı endişeliyiz. Çok ihtimal vermiyorum ama olur ya Türkiye'de seçimler sonucunda bir değişiklik olursa ve bizi göndermeye çalışırlarsa nereye gideceğiz? Ülkemize zaten savaştan dolayı gidemiyoruz. Ama ben Türk halkına güveniyorum, onlar istikrardan yana oy kullanacaklar. Türkiye'ye hizmet verecek olan partiyi ve onun liderini seçecekler. Bundan hiç şüphem yok ama yine de endişeliyiz." şeklinde konuştu.

'Erdoğan ve Türk halkına teşekkür ediyoruz''

Mısırlı muhasebe müdürü 55 yaşındaki Halit Yusuf da Türkiye'de yaşayan Arap topluluklarının başarıyı Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti yönetiminde bulduklarını belirterek, "Ülkede çok güzellikler var ve kendi ülkelerimizde aradığımız özgürlük burada var. AK Parti iktisadi yönden ve kalkınma yönünden çok ilerledi. Turistler sorun yaşamadan buraya gelebiliyor. Kim gelirse gelsin kendi ülkesinde bulamadığı özgürlüğü burada buluyor. Biz başarının ve kazancın tekrar Recep Tayyip Erdoğan'ın olacağını ümit ediyoruz." görüşünü dile getirdi.

Mısırlı eczacı 38 yaşındaki Ahmet Ferrac ise kendilerine bu ülkede yaşama şansı tanıyan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve hoşgörüsünden dolayı Türk halkına teşekkür ederek, "24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Türkiye'de yaşayan tüm Mısırlılar olarak destekliyoruz. Erdoğan'ın bu seçimden zaferle çıkmasını umut ediyor ve diliyoruz." ifadelerini kullandı.

''Seçimler birçok ülkeyi de ilgilendiriyor''

İstanbul 19 Mayıs Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler Bölümünden bu yıl mezun olan Özbekistanlı 25 yaşındaki Mamurjon Akhmetjonov, Türkiye'de yaşayan yabancı bir öğrenci olarak seçimleri yakından takip ettiğini kaydetti.

Akhmetjonov, 24 Haziran seçimlerinde AK Parti'nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçileceğini düşündüğünü belirterek, "Yabancı bir öğrenci olarak şu anda bize sağlanan şartların devamı için mevcut hükümetin devamını istiyoruz. Biliyorsunuz Yurt Dışı Türkleri ve Akraba Toplulukları Başkanlığı'na bağlı kurulda Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu var. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da öngördüğü gibi 2023 yılına kadar uluslararası öğrenci sayısının 350 bine kadar çıkarılması hedefleniyor. Bu bizim için oldukça önemli bir şey. Türkiye açısından da önemli bir konu. Bir hükümet değişikliği durumunda bu hedeflerin gerçekleşmemesinden hepimiz endişeliyiz." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'deki seçimlerin, Türkiye ile coğrafi bağlantısı olan tüm ülkeleri yakından ilgilendirdiğine işaret eden Akhmetjonov, şöyle devam etti:

"Çevre ülkelerdeki iç savaş, terör ve ekonomik nedenlerle Türkiye'ye gelen çok sayıda mültecinin de kaderinin belirleneceği bir seçim olacak. Hükümet değişikliği durumunda Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen milyonlarca sığınmacı için sıkıntılı bir durum ortaya çıkar. Ama kanaatim Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeniden seçimleri kazanacağı yönünde."

"Dereden geçerken at değiştirilmez”

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi doktora öğrencisi 35 yaşındaki Cibutili Ali Farah, 2004 yılından beri Türkiye'de yaşadığını, eğitimine burada devam ettiğini anlatarak, Türkiye'de 2002 yılından beri devam eden yapısal değişimlerin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişle aynı kadro tarafından tamamlanması gerektiğini söyledi.

Farah, AK Parti'nin üstesinden gelmeyi başardığı sıkıntılardan bahsederek, Türkiye'nin çok güçlü ve istikralı bir ülke olduğunu vurguladı.

Ülkede istikrarın devam etmesi gerektiğinin altını çizen Farah, "Sağ tandanslı ve güçlü lider profili, Avrupa'da da artık tercih ediliyor. Dolayısıyla Türkiye'de de güçlü bir lider, yürütmenin başında olmalı. Benim kanaatim; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu seçimlerden başarı ile çıkacak. Türkiye'de ve bölgede yaşananlar bunu gerektiriyor. Türkiye'de kullanılan güzel bir deyim var. 'Dereden geçerken at değiştirilmez' diye. Türkiye böyle kritik bir dönemde aynı ekiple yoluna devam etmeli."

"Türkiye sorunlarını Erdoğan gibi güçlü bir liderle çözer"

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunu Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nden gelen 25 yaşındaki Necmettin Aila, Türkiye'nin terör ve ekonomi gibi alanlarda birçok sorunla mücadele ettiğini ifade ederek, bu sorunların çözümümün güçlü bir liderle aşılabileceğini söyledi.

Aila, 2002 yılından beri iktidarda olan AK Parti hükümetinin ve özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu tarihten itibaren gerek Türkiye'de gerek dünya kamuoyunda önemli başarılar elde ettiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin iç ve dış sorunlarını yine Erdoğan gibi güçlü bir liderle çözebileceğine inanıyorum. Seçim sonuçları nasıl olur bilmiyorum ama benim kişisel kanaatim Erdoğan'ın seçilmesi, Türkiye ve bölge için hayırlı olacaktır. Biz uluslararası konumdaki öğrenciler için de hayırlı bir sonuç olacak çünkü Cumhurbaşkanı burada okuyan öğrencilere, ikamet ve çalışma izni vereceğine dair bir müjde verdi. Aksi bir durumda Cumhurbaşkanı yeniden seçilmezse bu çalışmaların tamamen aksayacağını düşünüyorum.’’

"Erdoğan'ın kazanacağından hiç şüphem yok"

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Fakültesi mezunu 27 yaşındaki Kosovalı Durim Abazi de Türkiye'nin son yıllarda dünyanın her tarafından mülteci kabul ettiğini, bu sayıların milyonları aştığını anlattı.

Türkiye'de yabancı statüsü ile yaşayanların 24 Haziran'da yapılacak seçimlere odaklandığını belirten Abazi şunları söyledi:

"Seçim kampanyaları sırasında bazı cumhurbaşkanı adaylarının vaatleri arasında Türkiye'de yaşayan yabancıların ülkelerine geri gönderilmeleri söylemi de yer aldı. Dolayısıyla gerek savaş gerek ülkelerindeki ekonomik nedenlerle Türkiye'ye sığınmış insanlar, 24 Haziran seçimlerini korku ve endişe içinde bekliyor. Çünkü kendilerini neyin beklediğinden habersizler.

Uluslararası öğrenci statüsü ile burada yaşamama rağmen onlarla aynı kaygıları taşıyorum. Ama tüm bu kaygıların ötesinde ben, hem Türkiye için hem de İslam coğrafyası için Erdoğan'ın yeniden seçilmesi gerektiği kanaatini taşıyorum. Çünkü elde edilen istikrarın devamı için bu zorunlu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçileceği konusunda da hiç şüphem yok zaten." değerlendirmesinde bulundu.  • Google'a kaydet
  • digg'e kaydet
  • delicious'a kaydet
  • FriendFeed'de paylaş
  •   
  • facebook'ta paylas
  • Yazdır
  • Mail Gönder 
O teröristin silahında neler yazıyor?
Yeni Zelanda'da saldırı düzenleyen Tarrant'ın, silahların üzerine yazdığı ifadelerde daha önce Müslümanlara saldırı düzenleyenlerin ve Osmanlı İmparatorluğu'nun kaybettiği savaşların isimleri yer alıyor.

En Çok Okunanlar