Özel Haber | Detay Haber | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

Son Dakika

10:11, 08 Ağustos 2017 Salı
Yenikapı ruhu incindi

Yenikapı ruhu incindi

Başbakan Binali Yıldırım, Yenikapı’da düzenlenen “Demokrasi ve Şehitler Mitingi”nin yıl dönümünde 15 Temmuz için ‘kontrollü darbe’ ifadesini kullanan CHP lideri Kılıçdaroğlu’na yüklendi. Yıldırım, “Yenikapı ruhu incinmiştir. Siz yalnız 250 şehidimizin ve gazilerimizin değil 80 milyonun ruhunu incitti” dedi.
Yenikapı’nın yıl dönümünde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, “Yenikapı Ruhu incinmiştir” dedi. Başbakan Binali Yıldırım, bazı gazetelerin Ankara temsilcilerinin sorularını yanıtladı. Yıldırım’ın gazetecilerin sorduğu sorulara verdiği cevap şöyle:

YENİ KAPI DEMEK BİRLİK DEMEK

15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası Yenikapı mitingi birlik ve beraberlik ruhu olarak lanse edilmişti. Sizce Yenikapı Ruhu halen korunuyor mu? Sorunuzun iki yanıtı var. Birincisi, Yenikapı demek birlik, beraberlikse bu ülkenin milli birlik ve beraberliği zırh gibi. Yani evet bu ruh, Çanakkale ruhu gibi milli bir ruh olarak doğdu ve öyle de kalacak.

KILIÇDAROĞLU TÜM İNANDIRICILIĞINI YİTİRDİ

İkinci yanıta gelince, Yenikapı ruhu incinmiştir. Yenikapı ruhuna ne yazık ki uyum sağlayamayanlar, hatta Yenikapı Ruhunu kaybedenler oldu. Ana muhalefet genel başkanı o gün cumhuriyet tarihimizin en kanlı darbe girişimi deyip, ardından kontrollü darbe deyip tüm inandırıcılığını yitirdi. Bir de çıkıp “Yenikapı Ruhunu savunan tek lider benim” diyor. Keşke böyle olsaydı. Bundan ancak memnuniyet duyardık. Ama siz çıkıp da yalnız 250 şehidimizin ve gazilerimizin değil 80 milyonun ruhunu incittiniz. Bu ruha ilk günkü aşkla sahip çıkan başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere partimizin her kademesinde görev alan arkadaşlarımıza, MHP’ye ve Genel Başkanı Sayın Bahçeli’ye, milletimize teşekkür etmek isterim.

Alçak darbe girişiminin takipçisiyiz

* Akıncı Üssü davasına siz de müdahil olmuşsunuz…

15 Temmuz gecesinin nasıl bir gece olduğunu en iyi bilenlerdenim. Cumhurbaşkanımız öldürülmek istendi. Ben öldürülmek istendim. Meclis bombalanarak vekillerimiz öldürülmek istendi. Hükümeti yıkmak istediler, Devleti ele geçirmek istediler. Yüzlerce insanımız o alçaklara direnerek vatan için, bayrak için, ülke için şehit oldu, gazi oldu. 15 Temmuz davalarının görüşülmesine devam ediliyor. Davanın görüşülmesine başlanmasıyla birlikte Devletim adına, milletim adına, şehitlerimiz adına davaya müdahil olmayı istedim. Böyle bir davaya müdahil olmak, şehitlerimizin, milletimizin, devletimizin hakkını aramak bizim boynumuzun borcudur. Alçak darbe girişimine katılanların yargılandığı davalarda hukuk içinde en ağır cezaları almalarının takipçisi olacağız.

YAŞ’ta liyakat ve ehliyet aradık

* YAŞ atamalarında hangi kriterler önemli oldu?

Bu seneki YAŞ çok önemliydi. Malum hain darbe girişiminden bir yıl sonra gerçekleşen ve önümüzdeki yılların komuta kademesinin belirlendiği Şura’nın omurgasını oluşturması bakımından ayrı bir önemi vardı. Kriterlerimiz çok netti. Değerlendirilen TSK Personelinde liyakat, ehliyet aradık. Ancak elbette FETÖ ve bölücü terör örgütü ile mücadelede kararlı bir duruş da bizim için önemli bir kriter oldu. Atamalara bakıldığında zaten bunu net biçimde görmek mümkün. Ordu, Türk Milletinin ordusudur. Bundan ötesi de laf-ı güzaftır.  • Google'a kaydet
  • digg'e kaydet
  • delicious'a kaydet
  • FriendFeed'de paylaş
  •   
  • facebook'ta paylas
  • Yazdır
  • Mail Gönder 
AA, hayata tutunmak için verilen büyük savaşın en net görüldüğü yoğun bakım servisinde, isimleri bilinmese de hafızalara "gizli kahramanlar" olarak kazınan yoğun bakım personelinin gerilim ve stres yüklü çalışma temposuna tanıklık etti.

En Çok Okunanlar