Özel Haber | Detay Haber | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

Son Dakika

16:18, 15 Şubat 2017 Çarşamba
Filistin'de iki devletli çözüme veda

Filistin'de iki devletli çözüme veda

Saatler sonra İsrail Başbakanı Netanyahu'yu ağırlayacak ABD Başkanı Trump, Ortadoğu politikasında tarihi bir değişikliğe gidiyor. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, Washington bundan sonra iki devletli çözümde ısrarlı olmayacak. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın bu değişiklikten haberi yok, Filistin tarafı tepkili.
ABD Başkanı Donald Trump ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun görüşmesinden bir gün önce Beyaz Saray’dan bir üst düzey yetkili, Washington’un 'iki devlete dayalı olmasa bile' İsrail ile Filistinliler arasında varılabilecek olası çözümü destekleyeceklerini söyledi.

Adının açıklanmaması kaydıyla Reuters’e konuşan yetkili, asıl amacın 'barış' olduğunu, iki devlet formatında olup olmamasına bakmaksızın eğer taraflar bir çözüm konusunda anlaşırsa, başka formatta da çözümü destekleyeceklerini söyledi. Yetkili, ABD'nin bu konuda bir dayatmaya yanaşmayacaklarını belirtti.

Açıklama, Trump-Netanyahu görüşmesinden hemen önce geldi. ABD'yi ziyaret eden Netanyahu, saatler sonra Trump'la görüşecek.

Beyaz Saray yetkilisi, Trump’ın Ortadoğu’daki barışı 'öncelikli konular'dan biri olarak addettiğini söyleyerek "Bu konuda çok hızlı bir şekilde çalışmak istiyoruz" ifadesini kullandı.

ABD’nin on yıllar boyunca hem demokrat hem cumhuriyetçi yönetimleri, İsrail ile Filistinliler arasındaki sorun konusunda iki devletli çözüme bağlılıklarını her zaman dile getirmişti.

FİLİSTİN TEPKİLİ

Trump, İsrail ile Filistin arasındaki barış müzakereleri dosyasını damadı Jared Kushner’e vermişti. İsrail Büyükelçisi olarak atamak istediği David Friedman ise İsrail’in işgal ettiği topraklardaki yerleşimleri savunan ve iki devletli çözüme şüphe ile yaklaşan bir isim.

Beyaz Saray'ın politika değişikliği açıklamasını Filistin tepkiyle karşıladı. Filistin Kurtuluş Örgütü'nün üst düzey yetkililerinden Hanan Aşravi, "Bu sorumlu bir politika değil ve barışa hizmet etmiyor" dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI ŞAŞKIN

ABD Dışişleri Bakanlığı ise, Beyaz Saray yetkilisinin açıklamalarından sonra şaşkın. Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin bir politika değişikliğinden haberleri yok.

AP haber ajansına konuşan adlarının açıklanmasını istemeyen Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ise yapılan yorumlar konusunda Beyaz Saray'dan açıklama beklediklerini vurguladı.

İsrail Parlamentosu (Knesset) geçtiğimiz günlerde yasadışı yerleşimleri meşrulaştıran bir yasayı onaylamıştı. Beyaz Saray bu karardan sonra yaptığı açıklamada, İsrail’in yeni yerleşimleri inşa etmesinin veya mevcut olanları genişletmesinin barışı sağlamak için yardımcı olmayabileceğini söylemişti.

İSRAİL LİDERİ: BATI ŞERİA'YI İLHAK EDELİM

Trump-Netanyahu görüşmesinden önce İsrail Devlet Başkanı Reuven Rivlin’den de dikkat çekici bir açıklama geldi. Rivlin Batı Şeria’nın tamamının İsrail’e ilhak edilmesi ve oradaki Filistinlilere İsrail vatandaşlığı verilmesini istedi.

Rivlin, bir yıl önce yaptığı başka bir açıklamada İsrail ile Filistin yönetiminin, sınırları açık bir konfederasyon devlet çerçevesinde bir araya getirilebileceğini söylemişti.

İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM FORMÜLÜ

1993 - Oslo Anlaşmaları ile İsrail ve Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) karşılıklı birbirlerini tanımaları üzerine İsrail ile Filistinliler arasında kalıcı barışı sağlama görüşmelerinde yeni bir döneme girilmişti.

Batı Şeria'da geçici bir Filistin Yönetimi oluşturuldu. 1990'larda başlayan barış sürecinin temel amacı; İsrail devletinin yanında Batı Şeria ve Gazze'yi kapsayan bir Filistin devleti kurulması, böylece "iki devletli çözüm" ile Filistin'de adil ve kalıcı bir barışa ulaşılmasıydı.  • Google'a kaydet
  • digg'e kaydet
  • delicious'a kaydet
  • FriendFeed'de paylaş
  •   
  • facebook'ta paylas
  • Yazdır
  • Mail Gönder 
Çin'den ABD'ye dev gözdağı
ABD'nin tartışmalı sular Güney Çin Denizi'nde USS Theodore Roosevelt uçak gemisiyle yaptığı gövde gösterisine Çin'den dev bir yanıt geldi.

En Çok Okunanlar