Özel Haber | Detay Haber | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

Son Dakika

Güncelleme: 12:25, 02 Ocak 2013 Çarşamba
Irak hapishanelerinde kadınlara tecavüz

Irak hapishanelerinde kadınlara tecavüz

Irak parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komitesi, başsavcılık tarafından hazırlanan, Irak hapishanelerinde kadınlara yapılan işkenceler ve tecavüzleri doğrulayan bir rapor yayımladı.
Funda Yılmaz / PRESS MEDYA

Irak parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komitesi, başsavcılık tarafından hazırlanan, Irak hapishanelerinde kadınlara yapılan işkenceler ve tecavüzleri doğrulayan bir rapor yayımladı.

Aynı dönemde, ülkenin kuzey eyaleti Ninova'da, bir genç kıza tecavüz eden üsteğmenin yargılanması için çağrılar yapılırken, ülkenin güneyindeki Basra'da bir mahkumun işkence altında ölmesi protesto ediliyordu.

Bir basın toplantısı düzenleyen Güvenlik ve Savunma Komitesi üyesi, milletvekili Hamid el Mutlak, başsavcının Irak yargısının başkanı Medhat el Mahmud'a bir rapor sunduğunu, raporun Irak cezaevlerindeki kadınlara yönelik işkence, ihlaller ve tecavüzleri doğruladığını açıkladı.

Rapor Irak hapishanelerinde bulunan kadın mahkumların gizli ifadelerine dayanıyor.

Komite üyesi Hamid el Mutlak, "Rapor, kadın mahkumların kayıtlı tanıklıklarına dayanıyor ve son zamanlarda bazı parlamento komitelerinin ve insan hakları organizasyonlarının gündeme getirdiği ihlaller, işkence ve kadın mahkumlara tecavüz olaylarının gerçekten yaşandığını ortaya koyuyor" dedi.

El Mutlak, hükümete ve yargıya, bu ihlallerin önüne geçilebilmesi ve gizli tanıkların ifadeleriyle ortaya çıkarılan bu işi korumak için çağrıda bulundu.

Raporun yayımlanması, Ninova valisi Atheel el Nujaifi'nin, Irak ordusunda görevli bir üsteğmenin Musul'un kenar mahallelerinde bir genç kıza tecavüz ettiğini açıklamasıyla aynı döneme denk geldi.

 

Orduda görevli üsteğmen 18 yaşından küçük kıza tecavüz etti

Nujaifi açıklamasında, "Musul'un dış mahallelerinde korkunç bir olay yaşandı. 18 yaşından küçük bir kız tecavüze uğradı ve olayın sanığı da Irak ordusunda görevli bir üsteğmen" dedi.

Ninova'daki il konseyi olayı protesto etmek için oturumunu erteledi. Meclis üyesi Şeyh Salim Arab El Hayat'a yaptığı açıklamada, "Bugünkü parlamento oturumumuzu, üsteğmenin bir genç kıza tecavüz etmesini protesto etmek için iptal ettik. Vali geldi ve meclis başkanına davanın detaylarını aktardı. Ninova'da bir görevlinin savunma bakanlığı ile irtibata geçtiğini ve tecavüz eden üsteğmenin yakalanması için onay aldığını söyledi. Zaten tecavüze karışan asker birliği tarafından gözaltında tutuluyormuş ve yargılanacakmış" dedi. Salim Arab, bu kişilere verilen dokunulmazlık hakkı nedeniyle, üsteğmenin savunma bakanlığının emriyle tutulduğunu söyledi.

Bu, geçen Ağustos'tan beri rapor edilen ikinci tecavüz olayı. Ağustos'taki olayda El Zubeyr bölgesinde bir asker 14 yaşındaki kıza tecavüz etmiş ve öldürmüştü.

Salim Arab, çoğu sanıkların güvenlik sistemindeki aksaklıklar ya da politik sebeplerle yargı önüne çıkarılamadığını söyledi.

 

Basra'da bir mahkum işkence ile öldürüldü

Öte yandan yerel yetkililer Basra'daki hapishanede bir mahkumun işkence altında öldüğünü açıkladı.

Milletvekili Jawad el Bazuni El Hayat'a, mahkumun ailesinin şikayetleri üzerine yapılan incelemede mahkumun dayak ve işkence ile öldüğünün anlaşıldığını açıkladı.

El Bazuni kendilerine ulaşan bilgilere göre öldürülen mahkumun masum olduğunu ve yanlışlıkla yakalandığının anlaşıldığını belirtti. Olayın failleri ise hala serbest.

Milletvekili, "tutuklular ya da suçlularla ilgilenen kişilerin davranışları gözden geçirilmeli" dedi.

İl konseyi insan hakları komitesi başkanı Hüseyin Ali bu olayın ilk olmadığını söylüyor. Özellikle sorgulamalarda görevli çoğu memurun mahkumlara yasadışı koşullarda davrandığını ekliyor.

Hüseyin Ali, mahkumlara yönelen kötü muamelenin sadece dayaktan ibaret olmadığını, yaşam alanlarının da çok kötü olduğunu ifade etti. Hüseyin Ali'nin anlattıklarına göre bazı küçük koğuşlarda 70 mahkumun çok kötü koşullarda bir arada tutuluyor.

Güney Irak'taki İnsan Hakları Ofisi başkanı Mehdi El Tamimi, bakanlığın verdiği bilgiye göre mahkumun hapishanede öldüğünü ancak ölüm nedeninin net olmadığını söyledi. Mahkumun naaşının adli tıpa gönderildiği, oradan gelecek kesin ölüm nedenine göre gerekli tepkiyi ortaya koyacaklarını belirtti.

İki El Kaide savaşçısına idam cezası

Bu arada Irak mahkemesi, Irak İslam Devleti örgütünden iki savaşçı hakkında idam kararı verdi.

Mahkeme, yaptığı açıklamada, El Kaide ile bağlantılı Irak İslam Devleti'nden iki kişiye idam cezası verildiğini, bu iki kişinin de eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi tarafından desteklendiğini öne sürdü.  • Google'a kaydet
  • digg'e kaydet
  • delicious'a kaydet
  • FriendFeed'de paylaş
  •   
  • facebook'ta paylas
  • Yazdır
  • Mail Gönder 
Chicago'da 'Filistin'e destek' yürüyüşü
İsrail Başkonsolosluğu önünde toplanıp sloganlar eşliğinde yürüyen grup, Gazze Şeridi'nde İsrail'in Filistinlilere, gazeteciler ve sağlık çalışanlarına yönelik saldırılarını protesto etti.