Özel Haber | Detay Haber | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

 • yeniden buluşmak üzere yeniden buluşmak üzere
  Kısa süreliğine sizlere veda ederken, Pressmedya Ailesi olarak her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.
Son Dakika

16:16, 10 Mart 2012 Cumartesi
Esad-Annan görüşmesinde neler oldu?

Esad-Annan görüşmesinde neler oldu?

Esad görüşmede Annan'a, Suriye'deki silahlı gruplar faaliyetlerini sürdürdüğü takdirde siyasi bir diyalogun başarılı olamayacağını söyledi.
Annan, bir yıldır süren ve binlerce kişinin yaşamına mal olan isyan hareketinin sona erdirilmesi için geldiği Şam'da, Esad'dan olumlu tepki aldı. Esad, Annan'a terörist olarak nitelediği grupların Suriye'de kaos yarattığını söyledi, politik girişimlerin başarıya ulaşabileceğini ifade etti.

Esad ayrıca, "Suriye'nin politik kaosu sonlandırmak adına 'dürüst bir çaba' göstermeye hazır olduğunu" öne sürdü. SANA haber ajansının verdiği bilgiye göre, Suriye lideri, politik çözüm bulunamamasının nedenini terörist diye nitelediği gruplar olarak gösterdi.

Esad, "Suriye, tanık olunan olayların sona ermesi için dürüstçe çaba gösterip bir çözüm sunmaya hazır... Terörist grupların kaos ve düzensizlik yaymaya devam ettiği bir ortamda politik diyalog veya politik girişimler başarılı olamaz" dedi.

Annan, Esad ile yaptığı görüşmenin ardından herhangi bir açıklamada bulunmadı.

EN KISA ZAMANDA ATEŞKES

Annan, Şam'a hareket etmeden önce BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve Arap Ligi Genel Sekreteri Nebil el Arabi ile değerlendirmelerde bulundu. Ban, New York'ta yaptığı açıklamada, "Annan'a en kısa zamanda ateşkes sağlanması konusunda taleplerimi ilettim" dedi ve ateşkes sağlanmasının ardından "kapsamlı politik çözümlerin" hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Annan, bugün Esad ile gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından, yarın Suriye'yi terk etmeden muhaliflerle de bir araya gelmeyi planlıyor. Annan, muhaliflere politik çözüm çağrısı yaparken, muhalifler Esad güçlerinin şiddetli baskısı altında böyle bir seçeneğin mümkün olmadığını savunuyor.

KATAR'DAN KRİTİK ÇAĞRI

Katar, bugün düzenlenen Arap Birliği toplantısında, Suriye'deki muhalefetin ülkenin meşru temsilcisi olarak kabul edilmesi ve "Arap barış gücünün artık devreye girmesi gerektiğini" ifade etti.

Katar Başbakanı Şeyh Hamad bin Casım el Tani, "Suriye'deki muhalefete farklılıkları geride bırakarak, halkın zorba rejimle yüzleşmesini sağlayacak tek bir ses haline gelmesi tavsiyesinde bulunuyoruz ... Suriye Ulusal Konseyi'nin, Suriye halkının yasal temsilcisi olarak kabul edilmesini istiyoruz" dedi.

Casım ayrıca, Suriye'de sivillere yönelik şiddetin sürdüğüne ve uluslararası yardımın sivillere ulaştırılamadığına dikkat çekerek, Arap askerlerinin Suriye'ye gönderilmesine yönelik planların hazırlanması gerektiğini savundu.

RUSYA VE ÇİN BLOĞU

Çin ve Rusya, Libya benzeri bir askeri operayonun başlatılmasına karşı oldukları için geçtiğimiz ay BM'nin Suriye kararını reddetmişti. Almanya ise Vladimir Putin'in yeniden Devlet Başkanı seçilmesinin ardından, Rusya'nın tavrında değişim olabileceğini düşünüyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Danimarka'da düzenlenen BM toplantısında, "Rusya'nın Suriye halkına yönelik şiddet ve baskının sona erdirilmesi aşamasında seçimlerin ardından alacağı duruş önemli" ifadesini kullandı.

Suriye'nin müttefiki ve ana silah tedarikçilerinden olan Rusya, Çin ile birlikte bugüne kadar BM Güvenlik Konseyi'nde alınan iki Suriye kararını veto etmişti.

"ESAD EL KAİDE İLE SAVAŞIYOR"

Reuters'a açıklamalarda bulunan Rus bir diplomat, "Esad rejiminin El Kaide'nin desteklediği ve yabancı ülkelerden gelen militanların oluşturduğu 15 bin kişilik bir gruba karşı mücadele verdiğini" öne sürdü. Aynı diplomat, Suriye ordusunun mücadeleyi kesmesi halinde silahlı militanların şehirleri ele geçirmeye başlayacağını ifade etti.

Katar, bugün düzenlenen Arap Birliği toplantısında, Rusya'nın muhalifleri "silahlı çeteler" olarak tanımlamasına karşı çıktı ve bu kişilerin "silahlı direnişçiler" olduğunu ifade etti.

Arap Birliği dışişleri bakanlarıyla bir araya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Suriye'de kimsenin tarafını tutmadıklarını ancak mevcut durumun sorumluluğunun tek bir tarafa yüklenemeyeceğini" belirtti. Lavrov, Esad-Annan görüşmesinin ardından, "silahlı çetelerin sokakları ele geçirmeyeceğini garanti ettiği sürece yeni BM kararını destekleyeceklerini" söyledi.

FRANSA'DAN RUSYA'YA TEPKİ

Fransa, Suriye'de yaşanan şiddetin sorumluluğunu Esad hükümetiyle muhalefetler arasında eşit olarak paylaştıracak bir BM kararını kabul etmeyeceğini açıkladı.

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, Rusya'nın, Batı ülkelerinin Suriye'de askeri oprasyon başlatmak istedikleri düşüncesine karşı çıkarak, "Askeri bir müdahale seçeneği masada değil" dedi.

Suriye'ye gelecek hafta içinde bir elçi gönderecek olan Çin ise Ortadoğu'da ve Fransa'da temaslarda bulunacağını açıkladı. Pekin, Annan'dan, "tüm yönlerden baskı yaparak şiddetin sonlandırılması ve barış görüşmelerine başlanmasını" istedi.

ŞİDDET DEVAM EDİYOR

Esad karşıtları, protestoların en güçlü olduğu Humus kentinde dün ordu güçlerinin 68 kişiyi öldürdüğünü belirtiyor. Muhalifler, ordunun isyan güçlerinin kontrolünü artırdığı kenti tekrar ele geçirmek istediğini, aynı zamanda İdlip eyaletindeki silahlı muhalifleri etkisiz hale getirmeye çalıştığını söyledi.

Aktivistler ise ordunun tank ve havan topu ateşi nedeniyle Humus'ta 20, İdlip'te ise 24 kişinin öldüğünü, bölgeden başka ölüm haberleri geldiğini ifade etti. Humus'un Karm eş Zeitun mahallesinde yaşayan Karam ebu Rabea adlı aktivist, sabah yedi sularında 30 tankın mahallesine girdiğini ve evlere ateş açtığını öne sürdü. • Google'a kaydet
 • digg'e kaydet
 • delicious'a kaydet
 • FriendFeed'de paylaş
 •   
 • facebook'ta paylas
 • Yazdır
 • Mail Gönder
En Çok Okunanlar