Özel Haber | Detay Haber | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

 • yeniden buluşmak üzere yeniden buluşmak üzere
  Kısa süreliğine sizlere veda ederken, Pressmedya Ailesi olarak her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.
Son Dakika

10:16, 04 Şubat 2012 Cumartesi
Humus'ta katliam yapıldı-VİDEO

Humus'ta katliam yapıldı-VİDEO

Humus'ta kandil kutlamalarında halkın üstüne ateş açıldı. En az 227 kişinin öldüğü saldırıda 500'e yakın yaralı var. İnsanlar camilere sığınırken, bazı evler içinde insanlar varken yıkıldı.
Suriye'nin Humus kentinde, güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu 227 kişinin öldüğü, 500 kadar kişinin de yaralandığı bildirildi.

Humus Yerel Koordinasyon Komitesi sözcüsü Ebu Abdullah, El Cezire televizyonuna telefonla bağlanarak yaptığı açıklamada, Suriye ordusunun, Humus'un Halidiye mahallesini havan topuna tuttuğunu ve ağır silahlar kullandıklarını belirtti. Müslüman ülkelere seslendiğini kaydeden Abdullah, "Neyi bekliyorsunuz? Burada insanlar ölüyor. Rusya bizden ne istiyor? Arap Birliği neyi bekliyor? Birleşmiş Milletler neyi bekliyor? İnsanlık nerede?" diye tepki gösterdi.

Suriyeli aktivistlerden Halid Ebu Sabah, El Ceziye'ye yaptığı açıklamada, Suriye'de en kanlı gecelerden birisinin yaşandığını, ordunun 300'den fazla havan mermisi ile Halidiye mahallesini bombaladığını aktardı.

Yaralı sayısının 700'ü aştığını iddia eden Ebu Sabah, "Evler havan topu ve tank ateşi ile bombalanıyor. İnsanlar ölüyor, çok sayıda yaralı var. Humus kan gölü haline geldi. İnsanlar camileri doldurup Allah'a yalvarıyor. Çünkü bize yardım eden hiçkimse yok. Neden kimse bizim sesimizi duymuyor? İnsanlar nerede? Buna daha ne kadar sessiz kalınacak?" şeklinde duygularını dile getirdi.

Humus'ta yaralılara müdahale etmek için sağlık personelinin yanı sıra tıbbı malzeme eksikliği yaşandığı belirtiliyor.

EVLER İÇİNDE İNSANLARLA YIKILIYOR

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi örgütünün lideri Rami Abdulrahman, görgü tanıklarından elde ettiği bilgiye göre, 138 kişinin Halidiye'de, 79 kişinin ise Humus kent merkezinde öldürüldüğünü kaydetti. Abdulrahman, bölgedeki en az 36 evin içinde insanlar varken yerle bir edildiğini ifade etti.

Basın kuruluşlarına ulaşan Humuslu aktivistler, "Hiçbir yardım alamıyoruz. Ambulans ya da başka birşey yok. 60 kişi kapasiteli iki hastane var ancak orası da 300 kadar yaralıyla doldu. Yıkılan iki camiden 100 ceset çıkarttık" diye konuştu.

Humus'ta yaralılara müdahale etmek için sağlık personelinin yanı sıra tıbbı malzeme eksikliği yaşandığı belirtiliyor.

ELÇİLİKLER ÖNÜNDE PROTESTOLAR

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi örgütü'nün Beşşar Esed'e bağlı askeri güçlerin Humus kentinin Halidiye bölgesini bombaladığını ve ölü sayısının 200'ü aştığı açıklamaları üzerine başta Türkiye'de okuyan Suriyeli öğrenciler olmak üzere, konuya hassasiyet gösteren pek çok insan protesto için İstanbul Suriye Konsolosluğu'na koştu.

Türkiye'de yaşayan çoğu öğrenci grup Suriyeli de saldırıları protesto etmek amacıyla Suriye Konsolosluğu önünde toplandı.

Suriye'nin Humus kentinde 200'ün üzerinde kişinin öldürülmesini protesto etmek isteyen grup, konsolosluğun önünde toplandı ve sloganlar eşliğinde katliamları protesto etti.

ANKARA'DA DA SURİYELİ ÖĞRENCİLER ELÇİLİK ÖNÜNDEYDİ

Ankara'da Suriye Büyükelçiliği önünde toplanan ve kendilerine 'Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu' ismi veren öğrenciler, bu gece Humus'ta yaşanan kanlı saldırılar sebebiyle Beşşar Esed'i protesto etti.

Türkiye'de eğitim gören, Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu üyesi bir grup öğrenci, sabaha karşı saat 05.00 sularında, Suriye'nin Ankara Büyükelçiliği önüne geldi.

Suriyeli öğrenciler, büyükelçiliği çevreleyen duvarın üzerindeki tellere, üç yıldızlı İstiklal bayrağı astı.

Gruptakiler, daha sonra büyükelçilik binasının karşısında, Arapça sloganlar attı.

SURİYE KONSOLOSLUĞU'NA MOLOTOFLU SALDIRI GİRİŞİMİ

İstanbul Suriye Konsolosluğu'na molotofkokteylli saldırı yapılmak istendi. Polis ekipleri, saldırı yapmak üzere olan 5 kişiyi yakalayarak gözaltına aldı.

Şişli Harbiye Mahallesi Maçka Caddesi üzerinde bulunan Suriye Konsolosluğu'na saat 04.00 sıralarında molotofkokteyli atmaya çalışan 5 kişi, nöbetçi polisler tarafından yakalandı.

Suriye uyruklu oldukları belirlenen 5 kişi gözaltına alınarak Harbiye Polis Merkezi Amirliği'ne götürüldü. • Google'a kaydet
 • digg'e kaydet
 • delicious'a kaydet
 • FriendFeed'de paylaş
 •   
 • facebook'ta paylas
 • Yazdır
 • Mail Gönder
En Çok Okunanlar