Özel Haber | Detay Haber | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

Son Dakika

Güncelleme: 12:53, 28 Aralık 2012 Cuma
Irak ayaklanıyor

Irak ayaklanıyor

Irak'ta İran yanlısı Şii hükümetin Sünni halka sürekli baskıları toplumsal ayaklanmaya neden oldu. Felluce başta olmak üzere bir çok şehirde onbinlerce kişinin katıldığı büyük protestolar düzenleniyor.
 

Pressmedya / Abdulkadir Şen

 

Irak'ta İran yanlısı Şii hükümetin Sünni halka sürekli baskıları toplumsal ayaklanmaya neden oldu. Felluce başta olmak üzere bir çok şehirde onbinlerce kişinin katıldığı büyük protestolar düzenleniyor.

Irak'ta mezhebi bağnazlığıyla bilinen ve Sünni halka ciddi baskılar yapan Nuri el Maliki yönetimine karşı ayaklanan Sünni'ler hapishanelerdeki esirlerin derhal serbest bırakılmasını istedi.

Fellüce'de yüzbinlerce kişinin katıldığı gösterilerde ise Afganistan, Suriye, Irak ve diğer bölgelerdeki direniş hareketleri iin dua edildi ve hükumete güçlü mesajlar verildi. Namaz öncesi yapılan dualarda şehadet istekleri dile getirildi.

Bilindiği gibi Irak'ta ABD İran desteği ile Saddam yönetimini devirmiş ve daha sonra ülkede İran yanlısı bir hükumetin kurulmasını sağladıktan sonra geri çekilmişti.

Geçen ay Irak hapishanelerinde bulunan Sünni esirlerin ailelerine Şii polisler tarafından ağır işkenceler ve tecavüzlerde bulunulduğu ortaya çıkmış ve büyük gösteriler düzenlenmişti. Ancak bu hafta başlayan gösterilerin bugüne kadar ilk defa bu büyüklükte yapıldığı bildirildi.

 

 

 

 

Irak'ta direniş güçleniyor

Irak'ta Şii yönetimin baskılarına paralel olarak Sünni direnişin de son derece güçlendiği gözleniyor. Önümüzdeki aylarda Irak El Kaide'sinin Suriye'de yükselen etkinliği ile beraber bölgesel bir güce dönüşmesi beklenebilir.

El Kaide'nin Irak kolu Irak İslam Devleti örgütü son dönemde gücünü ciddi oranda artırdı. Sünni bölgelerde hemen hemen tek güç olan örgüt gövde gösterisi niteliğinde bir video yayınladı. Örgüt Suriye'de Esad yönetimine destek veren Mehdi Ordusu ve Bedir Tugaylarından oluşan Irak polisine yönelik büyük bir saldırı gerçekleştirdi.

Operasyon'da Suriye'de Esad rejimine destek amacıyla savaşçı gönderen Maliki ve Mehdi ordusuna bağlı güçler hedef alındı. Mehdi Ordusu'ndan oluşan anti terör timlerine yönelik düzenlenen operasyonda 70 komando öldürüldü. Örgüt savaşçılarının düzenledikleri profesyonel operasyonda kendi ürettikleri susturucu tabancaları kullandığı görüldü. SWAT timi kıyafetleri ve araçları kullanan El Kaide savaşçılarının onlarca askeri araçla açık alanda rahatça dolaştıkları gözlemleniyor. Örgütün bir çok bölgeyi kontrolü altında tuttuğu ve Suriye'de de ciddi oranda etkin olduğu bildiriliyor.

İşte örgütün Suriye'ye destek operasyonu

Örgütün yayınladığı videonun tamamı

 

İlgili Haberler

Irak Dosyası - 1. Bölüm

http://www.pressmedya.com/?aType=haber&ArticleID=5727

IRAK DOSYASI 2. Bölüm

http://www.pressmedya.com/?aType=haber&ArticleID=6266

Arap ayaklanması Irak'a sıçradı

http://www.pressmedya.com/?aType=videogaleri&videoID=538

Irak İslam Devleti örgütünden açıklama

http://www.pressmedya.com/haber/12165/irak-islam-devleti-orgutunden-aciklama.html

Amerikan özel birlikleri yine Irak’ta  • Google'a kaydet
  • digg'e kaydet
  • delicious'a kaydet
  • FriendFeed'de paylaş
  •   
  • facebook'ta paylas
  • Yazdır
  • Mail Gönder 
Yağmur bulutlarının renk cümbüşü
Chicago’da akşam saatlerinde fırtına ve sağanak yağış etkili oldu. Kentin üzerinde hızla hareket eden yağmur bulutları ilginç görüntüler oluşturdu.