Özel Haber | Detay Haber | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

 • DAİŞ'ten Ramazan katliamı DAİŞ'ten Ramazan katliamı
  Terör örgütü DAİŞ İdlib'de sivillerin yaşadığı bölgeye bombalı araçla saldırı düzenledi. Saldırıda çok sayıda ölü ve...
 • Tüm mazlumlar bizi bekliyor Tüm mazlumlar bizi bekliyor
  Sadece Ramazan'da değil, yılın 12 ayında ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştıran İMKANDER, çalışmalarına aralıksız devam...
Son Dakika

11:00, 17 Aralık 2012 Pazartesi
Küresel Cihad yanlılarından İslami anayasa

Küresel Cihad yanlılarından İslami anayasa

Mısır'da etkiniliği giderek artan ve ülkenin önde gelen ilim adamlarından Şeyh Ahmed Aşuş'un liderliğini yaptığı Ensar el Şeria (Şeriatın Yardımcıları) hareketi Mısır'da referanduma sunulan anayasayı tanımadıklarını açıkladı ve alternatif bir anayasa taslağı yayınladı. Yeni anayasayı Cengiz Han'ın yarı İslami, yarı beşeri yasası olan Yesak'a benzeten hareket İhvan'ı da sert bir dille eleştirdi.
Pressmedya/ Abdulkadir Şen

 

Mısır'da Şeyh Ahmed Aşuş'un liderliğini yaptığı Ensar el Şeria (Şeriatın Yardımcıları) hareketi Mısır'da referanduma sunulan anayasayı tanımadıklarını açıkladı. Yeni anayasayı Cengiz Han'ın yarı İslami yarı beşeri yasası olan Yesak'a benzeten hareket İhvan'ı da sert bir dille eleştirdi. Hareket son aylarda  konu hakkında bir çok makale ve kitap yayınlayarak İslam şeriatından başkasını kabul etmeyeceklerini ve Mısır'ın İslam ile yönetilmesi gerektiğini savunuyor.

 

Katılım çok düşük

Mısır'da ayın 15'inde referanduma sunulan anayasa % 44'e % 56 oy ile kabul edildi. Ancak Mısır İslamcılarının büyük bölümü referanduma katılmayı reddetti. Referanduma katılım % 32'de kaldı. Referandumda sadece %56 evet oyu çıkmasının ise anayasayı "İslamın batıl ile karıştığı şirk yasası" olarak tanımlayan ciddi bir kesimin reddetmesi etkili oldu.

Mısır'da liderliğini El Kaide lideri Eymen el Zevahiri'nin kardeşi Muhammed el Zevahiri'nin ve Ahmed Aşuş gibi tanınmış din adamlarının yaptığı Ensar el Şeria hareketi referanduma katılımın haram olduğunu belirtti ve tıpkı Cengiz Han'ın İslami olmayan yasaları biraz İslam ile süsleyerek Müslüman halklara kabul ettirdiği gibi Mısır'da da Müslüman halka zorla demokrasi ve laikliğin dayatıldığını açıkladı.

Mısır'da İslami Hareketlerin son aylarda İslami olmayan ya da içerisinde az da olsa İslami olmayan yasa bulunduran bir anayasayı reddedeceklerini açıklayan bir  çok açıklama yayınladıkları konu hakkında ciddi oranda makale ve kitap yayınlandığı gözleniyor.

Ashush.jpg

Ensar el Şeria lideri Şeyh Ahmed Aşuş

Kıpti'lere Hristiyan Kanunu Müslüman'lara Laik Kanun

Mısır'da tansiyonu en fazla artıran konu ise yeni düzenlemelerin Kıpti'lere kendi aralarında dinlerine göre muhakeme izni verirken Müslümanlara bu hakkın verilmemesi...

Ülke nüfusunun %90'ını oluşturan Müslümanlar daha önce anayasadan İslam'ın çıkarılmasına dair maddeyi %87 oranla reddetmişlerdi. Bu, laiklik yanlısı kesimlerin Kıpti'lerden ciddi destek aldığını göstermesi ve gelecekte ülkede meydana gelecek muhtemel çatışmaya ışık tutması açısından önemli bir veri.  Ülkede Kıptilerle Müslümanlar arasındaki tansiyonun ise anayasa tartışmaları ve İslam devleti talepleri doğrultusunda ciddi oranda yükseldiği gözlemleniyor.

 

El Kaide lideri Eymen el Zevahiri daha önce yaptığı bir çok açıklamada Mısır halkına sadece İslam hukukunu kabul etmeleri çağrısı yapmış ve Kıptilere de "sınırlarını aşmamaları" uyarısında bulunmuştu. Zevahiri Kıptilere düşman gözüyle bakmadıklarını ancak ülkede İslami Hareket'e karşı dış güçlerle yardımlaşmaları durumunda çatışmanın kaçınılmaz olacağın hatırlatmıştı.

 

Mısır'da "Arap Kemalistler" Tahrir'de düzenledikleri "Cumhuriyet Mitingleri" ve Batı yanlısı elit yargı erki aracılığıyla laik devlet taleplerini şiddet eşliğinde savunuyor. Mübarek'in kendisine alternatif olmaması için nesneleştirdiği ve güçsüzleştirdiği ordu ise oldukça zayıf... Ordu "laikliğin yılmaz bekçiliğini" yapacak güçlü aktörlerden mahrum. 

 

Yemen, Libya, Mali, Fas, Tunus gibi ülkelerde Küresel Cihad yanlıları tarafından kurulan Ensar el Şeria isimli  halk hareki ise Msıır'da da son hızla güçleniyor. İhvan'ın siyasi aktörlüğü süresince yıpranması bu alternatif hareketi  daha da güçlendirebilir. Hareketin arka alanında sayıları binleri bulan El Kaide bağlantılı Sina savaşçılarının olması ise elini güçlendiren bir diğer etken. 

 

 

İslami Anayasa

Mısır Ensar el Şeria ulusal sınırları reddediyor ve yarı çözüm olarak kabul ettiği yarı İslami yasaları asla kabul etmeyeceklerini belirtiyor. Şeyh Ahmed el Aşuş referanduma sunulan anayasayı şirk yasası olarak tanımlıyor.

Ülkede din adamları ve entellektüellerden oluşan ciddi bir kesim de yanı görüşte. Dr İyad el Kanibi, Dr.Mustafa Kemal Vasfi, Muhammed el Zevahiri, ve Küresel Cihad yanlısı Münir el Şankiti. Mısır Sünni Akım Hareketi, Mısır Selefi Hareketi, Mücahidler Şura Konseyi, Davetul Hak Araştırma Merkezi gibi yapılar da yasayı İslami bulmuyor ve reddediyor.  Yayınlanan anayasa taslağını hazırlayan Dr. Mustafa Kemal Vasfi anayasanın ilk maddesini de "İslam ümmeti tek bir ümmettir" olarak belirlemiş. Bu Hz. Muhammed'in hicretten hemen sonra Medine site devletinde yasal düzenlemeleri sağlamak amacıyla yayınladığı Medine Vesikası'nda geçen ifadenin aynısı.

Maddelerden bazılarıysa şöyle:

 • Yasa tayin etme ve hayatı düzenleme yetkisi sadece Yüce Allah'a mahsustur.
 • İslam devleti başka bir İslam devleti ile birleşebilir.
 • İslam aleminin mazlum ülkelerini kurtarmak için çalışmak İslam devletinin sınır gözetmeden üzerine alması gereken bir vazifedir.
 • Devlet rayesinin maslahatlarını gözetir
 • Devletin görevlerinden biri iyiliği yaygınlaştırmak ve kötülüğü engellemektir.

 

İşte Mısır İslamcıları tarafından yayınlanan alternatif özet anayasa.

 

Mısır İslamcılarından İslami Anayasa

  • Google'a kaydet
 • digg'e kaydet
 • delicious'a kaydet
 • FriendFeed'de paylaş
 •   
 • facebook'ta paylas
 • Yazdır
 • Mail Gönder 
Yağmur bulutlarının renk cümbüşü
Chicago’da akşam saatlerinde fırtına ve sağanak yağış etkili oldu. Kentin üzerinde hızla hareket eden yağmur bulutları ilginç görüntüler oluşturdu.