Özel Haber | Detay Haber | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

 • 9 gün İsrail'de kalmış 9 gün İsrail'de kalmış
  Yeni Zelanda'da 50 Müslümanı şehit eden Tarrant'ın 3 yıl önce İsrail'i ziyaret ettiği ortaya çıktı.
Son Dakika

11:44, 25 Kasım 2016 Cuma
Kolombiya'da tarihi imzalar atıldı

Kolombiya'da tarihi imzalar atıldı

Bogota yönetimi ve FARC yeni barış anlaşmasına halkın önünde imza koydu, Batı yarımkürenin en uzun savaşı sona erdi. FARC, tüm silahlarını 150 gün içinde BM'ye teslim edecek.
Kolombiya tarihi günlerinden birini yaşadı. Hükümet ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında birkaç ay içinde ikinci barış anlaşması imzalandı ve 52 yıldır süren iç savaş bitti.

Yıllar süren müzakerelerin ardından anlaşmaya varan taraflar, Eylül ayında ilk barış anlaşmasına imza koymuştu. Ancak Ekim ayı başında yapılan referandumda anlaşma yalnızca 63 bin oy farkıyla reddedildi.

Geri adım atmayan Bogota yönetimi ve FARC zaman kaybetmeden tekrar müzakerelere başladı. Çatışmanın kurbanları, kilise, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının görüşlerine yeniden başvuran hükümet, 60'a yakın toplantının ardından yüzlerce teklifi not aldı.

Ve taraflar, bugün savaşı bitiren metne imza koydu.

Anlaşmayı, Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ve 'Timoşenko' lakaplı FARC lideri Rodrigo Londono Bogota'daki Colon Tiyatrosu'nda imzaladı.

Santos, yaptığı tarihi konuşmasında "Kolombiya’nın gelecek nesilleri bizden şöyle bir şey talep etti. Bize o eski güzel ülkemizi geri verin. Sizin miras bıraktığınızdan farklı olsun. Şiddet ve ölümün normal karşılanmadığı, nefretin insanlar arasında yayılmadığı bir ülke istiyoruz dediler. Tüm insanların özgürce yaşama hakkı olduğu bir ülke… Bu tarihi sahnede, dünyanın ve ülkemizin önünde FARC'la yeni barış anlaşmasını imzaladık. Bir kurban daha vermemek için bu kanı durdurduk ve daha fazla gecikemezdik" dedi.

TÜM SİLAHLAR BM'YE TESLİM EDİLECEK

Anlaşmaya katkı veren toplumun bütün kesimlerine teşekkür eden Santos, yeni dönemde FARC üyelerinin beş gün sonra silah bırakmak için belirlenen alanlara gitmeye başlayacağını açıkladı. Kolombiya liderinin verdiği bilgiye göre, FARC 90 gün sonra silah bırakmaya başlayacak ve sadece 150 gün içinde bütün silahları BM'nin elinde olacak.

FARC lideri Rodrigo Londono da halkın barış yanlısı bir tutum izlediğinin altını çizdi: "Binlerce vatandaş sokaklara, meydanlara ve köylere inerek savaş karşıtı gösterilerde bulundu. İnsanlar bu anlaşmanın temel şartlarının onaylanması için büyük destek verdi. Halk masa başındaki iki aktörün bir sonuç elde edene kadar durmaksızın görüşmesi için uğraştı."

GELECEK HAFTA ONAYLANACAK

Londona ayrıca ABD'de başkanlık seçimini kazanan Donald Trump'ı tebrik etti ve sözlerini sözlerini, "Bundan böyle Kolombiyalıların tek silahı kelimeler olsun" diyerek tamamladı.

Yeni anlaşma, tartışılmak ve oylanmak üzere kongreye sunuldu. İlk anlaşmanın referandumda reddedilmesi üzerine halk oylaması devreden çıkarıldı ve yeni metnin yürürlüğe girmesi için Kongre onayı yeterli olacak. Kongre, yeni anlaşmayı gelecek hafta salı ve çarşamba günü ele alıp oylayacak.

DEV EKRANLARDAN CANLI YAYINLANDI

Bogota'nın merkezindeki tarihi La Candelaria semtinde bulunan Colon Tiyatrosu'ndaki imza törenine, Türkiye'nin Bogota Büyükelçisi Engin Yürür'ün de aralarında bulunduğu 750'ye yakın yerli ve yabancı konuk katıldı.

Cartagenalı sanatçı Cecilia Silva Caraballo da törende şarkılarını seslendirdi.

Törenin canlı takip edilmesi için dev ekranların konulduğu Bolivar meydanında ise halkın katılımının düşük olduğu görüldü. Anlaşmayı izleyenlerden bazılarının imzalar atılırken gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Tören sonrası hükümetin görüşmelerdeki başmüzakerecisi Humberto de la Calle ve Senatör Ivan Cepeda Castro'ya yoğun ilgi gösterildi.

'Hayır' cephesi ise anlaşmaya karşı çıkmayı sürdürüyor.

İlk barış anlaşması 2 Ekim'de referanduma götürülmüş, halkın yüzde 50,24'ü 'hayır' oyu vermişti. Katılımın çok düşük kaldığı oylamada, sonucu yalnızca 63 bin oy belirlemişti.

1964 yılında başlayan FARC isyanında bugüne kadar 260 binden fazla insan öldü, 6 milyondan fazla insan da evlerini terk etmek zorunda kaldı. Şiddet dolu yarım yüzyıl, Batı yarımkürenin en uzun savaşı olarak kayıtlara geçti. • Google'a kaydet
 • digg'e kaydet
 • delicious'a kaydet
 • FriendFeed'de paylaş
 •   
 • facebook'ta paylas
 • Yazdır
 • Mail Gönder 
O teröristin silahında neler yazıyor?
Yeni Zelanda'da saldırı düzenleyen Tarrant'ın, silahların üzerine yazdığı ifadelerde daha önce Müslümanlara saldırı düzenleyenlerin ve Osmanlı İmparatorluğu'nun kaybettiği savaşların isimleri yer alıyor.