Özel Haber | Detay Haber | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

 • Seçim takvimi belli oldu Seçim takvimi belli oldu
  YSK'nin 31 Mart 2019 yapılacak mahalli idareler için hazırladığı seçim takvimi Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında...
Son Dakika

13:13, 18 Temmuz 2013 Perşembe
Kolombiya'da gerilla silah bıraktı

Kolombiya'da gerilla silah bıraktı

FARC’tan sonra Kolombiya’nın en büyük ikinci silahlı örgüt olan ELN’den 30 militan silah bırakarak teslim oldu. 48 yıldır mücadele eden FARC ile hükümetin barış görüşmeleri ise devam ediyor
Kolombiya’nın FARC’tan (Kolombiya’nın Devrimci Silahlı Güçleri) sonra ikinci en büyük gerillaörgütü olan ELN’den (Ulusal Kurtuluş Ordusu) silah bırakan 30 militan Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ile görüştü. FARC ile barış müzakereleri yürüten hükümet adına ELN üyelerini ülkenin güney doğusundaki Cauca bölgesinde bizzat karşılayan Santos, bu gelişmenin barış için önemli bir adım olduğunu söyledi. ELN, yürütülen barış görüşmelerinin bir parçası olmasa da örgüt liderleri barış sürecine katılmak istediklerini dile getirmişti. Kolombiya hükümeti ise örgütün görüşmelere katılabilmesi için öncelikli olarak rehineleri serbest bırakması gerektiğini belirtiyor. ELN’den teslim olan üyeler arasında hamile bir kadın da vardı.
Santos, ELN ve FARC üyelerinin barış süreci içinde “silah bırakarak, idealleri için şiddete başvurmadan mücadele etmesinin” önemine vurgu yaptı. Bu ayın başında FARC ve ELN, birleşmek için görüşmeler yürüttüklerini açıklamıştı. İki örgütün bir araya gelmesi sağlanırsa ELN de barış sürecine dahil edilmiş olacak.

‘Acele edilmemeli’
FARC adına hükümet ile yürütülen görüşmelerin başmüzakerecisi Ivan Marquez, bu hafta çatışmaların sona ermesine çok yaklaşıldığını açıklamıştı. Kolombiya hükümeti kasım ayında barış antlaşmasının imzalanmasını istese de Marquez acele edilmemesi gerektiğini vurguladı. Marquez, “Kötü bir barış anlaşması savaştan beterdir” dedi. Başmüzakereci aynı zamanda toplumunsendika ve sol örgütler gibi diğer birimlerini de süreçte bir olmaya davet etti.
Küba’nın başkenti Havana’da başlayan barış görüşmelerinde mayıs ayında toprak reformu maddesi üzerinde antlaşma sağlanmıştı. Görüşülen diğer beş başlık ise muhalefetin siyasi olarak temsiline izin verilmesi ve vatandaş katılımının sağlanması, silahsızlanma, uyuşturucu ticareti, çatışmadan etkilenen kurbanların hakları, barış antlaşmasının imzalanması.

9 bin 500 silahlı militan kaldı

* ELN, 1965’te ortaya çıktı.
* Küba devriminden etkilenen Marksistler tarafından kuruldu. Yaklaşık bin beş yüz üyesi var.1990’larda çok güçlüydü.
* FARC ve hükümet arasındaki silahlı çatışmalar 48 yıldır devam ediyor.
* Dünyanın en zengin gerilla ordularından biri. 1990’lara gelindiğinde uyuşturucudan gelir elde etmeye başladı.
* Paramiliter bir yapılanmaya sahip.
* Ülkenin güneydoğusundaki ormanlarda ve And dağlarında kontrolünü sürdürüyor.
* Merkezi bir askeri kadro ve farklı cephelerde sorumlu birimler yer alıyor. Merkezde hiyerarşi var ancak örgütün etki alanları dağılmış durumda.
* Son yıllarda kentsel örgütlenmesini güçlendirdi.
* Mayın ve diğer patlayıcı maddeleri çokça kullandı. • Google'a kaydet
 • digg'e kaydet
 • delicious'a kaydet
 • FriendFeed'de paylaş
 •   
 • facebook'ta paylas
 • Yazdır
 • Mail Gönder 
Fransa'da isyan büyüyor
Fransa'da, akaryakıt zamları ülke genelinde protesto edilirken, başkent Paris'teki Arc de Triomphe Anıtı çevresine gelen ve şiddet olayları başlatan "Sarı yeleklilere" polis göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale etti.