Özel Haber | Detay Haber | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

 • yeniden buluşmak üzere yeniden buluşmak üzere
  Kısa süreliğine sizlere veda ederken, Pressmedya Ailesi olarak her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.
Son Dakika

10:14, 03 Aralık 2019 Salı
O yasayı neden veto etti?

O yasayı neden veto etti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan termik santrale filtre takılmasını erteleyen yasayı neden veto ettiğini açıkladı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Londra'ya hareketi öncesi Esenboğa'da açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

NATO’nun bilhassa terör örgütlerinden kaynaklanan asimetrik tehditler karşısında çok daha kararlı, etkin, proaktif davranması gerekiyor. Günümüzün tehdit önceliklerine göre NATO'nun kendini güncellemesi artık kaçınılmazdır. Bu çerçevede müttefiklerimizden ülkemizin maruz kaldığı saldırılar karşısında çok güçlü bir dayanışma bekliyoruz.

Terör örgütlerine karşı ilkeli, kararlı bir duruş sağlanmasını temin edecek bir değişimi tüm üye ülkelerle gerçekleştirmek mecburiyetindeyiz. Zira güvenliğin, bölünmezliğin, dayanışma ve beraberlik ruhu, NATO ittifakını ayakta tutan taşıyıcı sütunlardır.

Bu ilkelerin gözetilmesi, NATO'nun 2020'li yıllarda da itibarını ve güvenilirliğini sürdürmesi bakımından elzemdir. Ülkemiz NATO'nun vazgeçilmez ortağıdır. DEAŞ ile Suriye'de göğüs göğüse mücadele eden ve örgütü bozguna uğratan tek ülkeyiz.

Bazı çevreler art niyetli şekilde ülkemizin NATO üyeliğini gölgelemeye çalışsa da bizim duruşumuz bellidir. Yaptığımız katkılar Türkiye'nin NATO'daki konumunun vazgeçilmez olduğunu gösteriyor. Londra'da bazı devlet ve hükümet başkanlarıyla da görüşeceğiz. Birleşik Krallık daveti üzerine Almanya ve Fransa ile dörtlü toplantı yapacağız. Bölgesel konuları ele alacağız.

TERMİK SANTRALLERLE İLGİLİ DÜZENLEME

Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 termik santrale filtre takılmasını erteleyen yasayı, neden veto ettiğini açıkladı:

"Her şeyden önce, bu erteleme tabii ilk defa önümüze gelmiyor. Daha önce de bu talep önümüze geldi, bu ertelemeler yapıldı. Ne yazık ki yüklenici firmalar maalesef buralardaki filtre çalışmalarını gerçekleştiremediler ve şimdi yeniden bir süre uzatımı teklifinde bulunuyorlar. Dünyada Paris Sözleşmesi ile bir süreci yaşadık, yaşıyoruz. Orada da bu iklim değişikliğiyle ilgili önümüze birçok teklif geldi. Fakat bu teklifleri getirenler sözlerinde durmadılar. Sözlerinde durmadıkları için de biz imzayı atmadık. Dedik ki 'biz böyle bir teklifi zaten parlamentomuzdan da geçiremeyiz.' Şu anda Amerika'da bunu imzalamış değil.

“BAŞKA ÇIKIŞ YOLU YOK”

Derdimiz, yenilenebilir enerji konusunda bir defa havanın kirletilmesine, insanımızın kirli havayı solumasına fırsat vermeyen bu tür kuruluşları biz çalıştıramayız. Yapılacak olan, bu termik santrallerde, baştan satışında bu filtrasyonun yapılması kararı var. Ama siz bu karara uymazsanız, siz daha çok para kazanacaksınız diye biz halkımızın zehirlenmesine fırsat veremeyiz. Onun için de bu yıl sonu itibarıyla süre doluyor.

Bu yıl sonuna kadar kendileri ne gibi bir adımlar atarlar bilemem ama biz şu an itibarıyla 2022 sonuna kadar bu işe fırsat verelim, buna imkan verelim, böyle bir şeyi kabul etmem mümkün değildi. Çünkü bir tarafta halkım var, bir tarafta da buradaki sermaye var. Kusura bakmasınlar biz bu adımı attık. Büyük ihtimalle bu yeni bir ihaleye gider, başka çıkış yolu yok."

FİRARİ FETÖ'CÜ ADİL ÖKSÜZ

Cumhuebaşkanı Erdoğan'a İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, “Adil Öksüz'ün nerede olduğunu biliyoruz. Ama bizde kalsın" açıklaması da soruldu. 

FETÖ/PDY'nin Türk Silahlı Kuvvetleri sözde imamı Adil Öksüz'e ilişkin Erdoğan, şunları söyledi:

"Bakanımızın ifadesi aslında bu haddini bilmez kendini bilmez malum kişi bu ülkeden kaçmıştır ama sürekli olarak gittiği ülkelerin yönetimlerince koruma altına alınmıştır. Belçika’ya Almanya’ya kaçıyor vs… Buna benzer yüzlerce terörist buralarda yaşıyor. Bunların hepsini istedik, adreslerini vererek ama bu teröristleri yönetimler bize teslim etmediler. Edenler var, onları açıklıyoruz. İçişleri Bakanlığımız yapılacak operasyonla karga tulumba alır gelir mi o farklı konu. Onu zamanla göreceğiz."

LİBYA İLE MUTABAKAT

Erdoğan, Türkiye ile Libya arasında imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası'na ilişkin, "Yunanistan adımlarını atabilir, bizim de adım atma hakkımız saklıdır. Adımlarımızı atarız, gereğini de anında yaparız." diye konuştu. Erdoğan, şöyle devam etti:

"Şu anda Fransa'yı Doğu Akdeniz olayı ciddi manada rahatsız ediyor olabilir, Libya ile yaptığımız çalışma da onları ciddi manada rahatsız ediyor olabilir. Attığımız adım, Libya'nın Türkiye'nin egemenlik hakkıdır. Bu egemenlik hakkını biz sizinle tartışmayız. Bunu kendilerine çok açıkça söyleyeceğiz. Egemenlik haklarımızla doğan hakkımızı da sizinle tekrar masaya yatırmayız."

  • Google'a kaydet
 • digg'e kaydet
 • delicious'a kaydet
 • FriendFeed'de paylaş
 •   
 • facebook'ta paylas
 • Yazdır
 • Mail Gönder
En Çok Okunanlar