Özel Haber | Detay Haber | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

Son Dakika

Güncelleme: 13:14, 20 Haziran 2018 Çarşamba
İsyan büyüyor: Kaçmak zorunda kaldı

İsyan büyüyor: Kaçmak zorunda kaldı

ABD'de Trump yönetiminin göçmenlerin çocuklarını ailelerinden ayırıp toplama kamplarına yerleştirmesi kıyameti kopardı, uygulamayı savunan İç Güvenlik Bakanı Nielsen bir Meksika restoranında hiç beklemediği bir protestoya uğradı. Başkan Trump ise Temsilciler Meclisi koridorlarında bir stajyerden küfür yedi.
ABD'de Meksika sınırını geçen ailelerden zorla alınıp kamplarda tutulan çocuklar infial yarattı ancak Trump yönetimi zorba uygulamanın arkasında duruyor.

'Sınırda sıfır tolerans' adını verdiği utanç verici uygulamayı hayata geçiren Başkan Donald Trump, son yaptığı açıklamada "Anne babaları yargılamamız için çocukları ayırmamız gerekiyor" dedi.

Trump, Temsilciler Meclisi'nde hiç beklemediği bir protestoya uğradı. Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan'la birlikte ofisine doğru yürüyen Trump'a bir kadın "Sayın Başkan, F... you" diye bağırdı. Sarı saçlı kadının Kongre'de stajyer olduğu belirtiliyor.

İç Güvenlik Bakanı Kirstjen Nielsen ise bir restorandan kaçmak zorunda kaldı. Başkent Washington'da Beyaz Saray'ın yanındaki bir Meksika restoranına giden Nielsen, uğradığı protesto üzerine apar topar mekandan ayrıldı.

Restorana gelen göstericiler, "Eğer çocuklar huzur içinde yemek yiyemiyorsa, sen de yiyemezsin" diye bağırdı.

'ÖZÜR DİLEMEYECEĞİZ' DEMİŞTİ

Canlı yayında uygulama için özür dilemeyeceklerini söyleyen Nielsen, daha da ileri gidip ailelerin yanındaki çocukların belki de kendi çocukları olmadığını savundu.

Bakan Nielsen ayrıca bir ayda 2 bin 300 çocuğu ailelerinden zorla koparan uygulamayı değiştirme görevinin sadece Kongre'ye ait olduğunu iddia etti. Ancak hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat siyasetçiler, Beyaz Saray'ın istediği takdirde söz konusu utanç adımını bitirme yetkisi olduğunu söylüyor.

Washington Post gazetesi, durumun Trump ve kabinesi için bir ahlak sınavı haline geldiğini ancak Başkan'ın uygulamadan, gerçeği yansıtmamasına rağmen Demokrat Parti'yi sorumlu tutmaya devam ettiğini aktarıyor.

Habere göre Trump, Amerika-Meksika sınırını çocuklarıyla beraber geçen anne babaların 'katil, hırsız ya da başka türlü suçlular' olabileceğini, kayıtsız göçmenlerin Amerika'ya çete şiddetini ve kültürel bazı değişiklikleri taşıyabileceğini savunuyor. Trump, "Avrupa'ya bakın neler oluyor, aynısının Amerika'da yaşanmasına izin veremeyiz, ben varken buna izin vermem" ifadesini kullandı.

Washington Post'a göre Trump yalnızca toplum veya basının değil aynı zamanda siyasetçilerin de hedefinde. Uygulamanın Amerikan değerlerine, insani değerlere ve ahlaka aykırı olduğunu savunan çok sayıda siyasetçi, Trump yönetimini şiddetle kınayan açıklamalar yaptı. Gazete, Beyaz Saray'ın bir yandan uygulamadan taviz vermez bir tavır takındığını, diğer yandansa toplumdan aldığı tepkiler karşısında uygulamayı savunmakta zorlandığını yazıyor.

   • Google'a kaydet
  • digg'e kaydet
  • delicious'a kaydet
  • FriendFeed'de paylaş
  •   
  • facebook'ta paylas
  • Yazdır
  • Mail Gönder 
O teröristin silahında neler yazıyor?
Yeni Zelanda'da saldırı düzenleyen Tarrant'ın, silahların üzerine yazdığı ifadelerde daha önce Müslümanlara saldırı düzenleyenlerin ve Osmanlı İmparatorluğu'nun kaybettiği savaşların isimleri yer alıyor.

En Çok Okunanlar