Özel Haber | Detay Haber | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

Son Dakika

09:12, 22 Eylül 2017 Cuma
ABD’de ‘dostluğu pekiştiren’ zirve

ABD’de ‘dostluğu pekiştiren’ zirve

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump dün New York’da kritik bir görüşme yaptı. Erdoğan, koruma krizi ve ABD’nin PYD’ye silah vermesi ile ilgili sitemini ABD yönetimine sitem etti. Trump, Erdoğan’a hitaben “Çok iyi bir dostluğumuz var” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump dün New York’da kritik bir görüşme yaptı. Koruma krizi ve ABD’nin PYD’ye silah vermesi tartışmalarının gölgesinde yapılan zirvede her iki başlık başta olmak üzere birçok konu masaya yatırıldı. Erdoğan, iki konuyla da ilgili Türkiye’nin çekincelerini iletip ABD yönetimine sitem etti. İkili Suriye ve Irak başta olmak üzere bölgesel gelişmeleri de ele aldı. Görüşmenin başında açıklama yapan ABD Başkanı Trump, Erdoğan’ın ABD ile çok iyi bir işbirliği içerisinde olduğunu belirterek, “Çok iyi bir dostluğumuz var. Hiç olmadığı kadar yakın iki ülke ve bunun ikimiz arasındaki kişisel ilişkiyle de ilgisi olduğunu düşünüyorum” dedi. Erdoğan’da ABD Başkanı’nı “değerli dostum Donald” diye nitelendirerek, “gerek Amerika-Türkiye ilişkileri gerekse bölgesel gelişmeleri, dünyadaki diğer konuları ele alma fırsatını bulacağız” dedi.

‘Çok iyi dostuz’

BM zirvesi için 5 gündür ABD’de olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün New York’tan ayrılmadan önce ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya geldi. New York’ta Lotte New York Palace Otel’de bir araya gelen ikili görüşmenin başında basına verdi ve kısa açıklama yaptı. İkili hem başbabaşa hem de heyetlerarası görüşme yaptı.

Heyetlerarası görüşmeye, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim kalın da katıldı. Görüşmenin başında açıklama yapan ABD Başkanı Trump, Erdoğan’ın ABD ile çok iyi bir işbirliği içerisinde olduğunu belirterek, “Çok iyi bir dostluğumuz var. Hiç olmadığı kadar yakın iki ülke ve bunun ikimiz arasındaki kişisel ilişkiyle de ilgisi olduğunu düşünüyorum” dedi.

‘Değerli dostum Donald’

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, “BM Genel Kurulu vesilesiyle bulunduğum Amerika’da değerli dostum Donald ile bu heyetler arası ve ikili görüşmeyi gerçekleştirmek suretiyle inanıyorum gerek Amerika-Türkiye ilişkileri gerekse bölgesel gelişmeleri, dünyadaki diğer konuları ele alma fırsatını bulacağız. Ben de bu fırsatı yakaladığımız için kendilerine çok çok teşekkür ediyorum” dedi. Türkiye saati ile 22.15’te başlayan ve yaklaşık 50 dakika süren görüşmenin ana gündem maddelerini Cumhurbaşkanlığı korumalarına açılan dava başta olmak üzere FETÖ ile mücadele ve Fethullah Gülen’in iade edilmesi, ABD’nin PYD’ye silah yardımı, terörle mücadele, Suriye, Irak, Kuzey Irak’taki referandum ve ikili ilişkilerin geliştirilmesi oluşturdu.

Gülen ve silah sitemi

Erdoğan özellikle Cumhurbaşkanlığı korumalarına açılan davanın yanlışlığı üzerinde durdu. Erdoğan ABD’ye gelmeyen korumalara da dava açılmasının olayın ne denli art niyetli olduğunu gösterdiğini dile getirdi.

Tüm belgelerin gönderilmesine rağmen hala Fethullah Gülen ile ilgili dava sürecinin başlamamasını gündeme getiren Erdoğan, Gülen’in iade edilmesini de istedi. ABD’nin PYD’ye silah yardımı yapmasını da eleştiren Erdoğan, bu silahların söylendiği gibi geri alınmasının imkansız olduğu mesajı verdi. Erdoğan geçmişte de böyle sözler verildiğini ancak terör örgütlerinde bu silahların ele geçirildiğini dile getirdi.

Erdoğan görüşmede Arakan’da müslümanlara yönelik yapılanları da gündeme getirerek uluslararası toplumun biran önce harekete geçmesini istedi. Görüşmede ayrıca başta mülteci sıkıntısı olmak üzere Suriye, Irak’taki son gelişmeler ile Kuzey Irak’taki referandum da ele alındı. Erdoğan Kuzey Irak’daki referandum gelişmesinin bölgede yeni gerginlikleri ve huzursuzluğu artıracağı üzerinde durdu. Görüşmede başta ticari olmak üzere ikili ilişkilerin geliştirilmesi de değerlendirildi. Suriye’deki geçiş sürecinin de ele alındığı görüşmede Astana’daki son kararlar değerlendirildi.  • Google'a kaydet
  • digg'e kaydet
  • delicious'a kaydet
  • FriendFeed'de paylaş
  •   
  • facebook'ta paylas
  • Yazdır
  • Mail Gönder 
Beyaz Baretliler İdlib'de savaşın izlerini siliyor
Beyaz Baretliler Suriye'nin İdlib ilindeki sivil yerleşimlerde savaşın izlerini silmek için başlattığı kampanya kapsamında moloz temizleme, kaldırımları boyama ve temizlik çalışmaları yürütüyor.