Özel Haber | Detay Haber | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

Son Dakika

11:36, 07 Eylül 2017 Perşembe
Şehirler haritadan silindi

Şehirler haritadan silindi

Saatte 300 kilometre hızla Karayipler'e çarpan kasırga, Barbuda ve St. Martin adalarını neredeyse haritadan sildi, binaların yüzde 95'i enkaz halinde.
Saatte 300 kilometre hızla Karayipler'e çarpan kasırga, Barbuda ve St. Martin adalarını neredeyse haritadan sildi, binaların yüzde 95'i enkaz halinde. Irma'nın haritadan sildiği yerler arasında bölgenin üçüncü büyük havalimanı da var. Barbuda Başbakanı Browne, havadan gördüğü manzarayı toplu kıyım olarak tanımladı.

St. Martin adasında sekiz can kaybı var, Barbuda'da iki yaşında bir bebek yaşamını yitirdi. Toplam ölü sayısı 10'a çıktı ancak can kaybının artmasından ciddi endişe duyuluyor. Birleşmiş Milletler, Irma'nın 37 milyon insanı etkileyebileceğini duyurdu.

Kasırga şu an Porto Riko'yu dövüyor, karanlığa gömülen adayla iletişim tamamen kopmak üzere. Adanın 1928 yılından bu yana Irma büyüklüğünde bir kasırga görmediği açıklandı.

Irma'dan sonra ortaya çıkan Jose de kasırgaya dönüştü ve ikili aynı güzergahta ilerliyor. Meksika Körfezi'nde ise Katia kasırgası var. Atlas Okyanusu'nda yıllar sonra aynı anda üç kasırga aynı anda görülüyor.

Karayipler'de birçoğu tatil cenneti adaları yıkıp geçen Irma Kasırgası, Porto Riko'ya ulaştı. Fransa'ya ait St. Martin adasında en az sekiz can kaybı var, halihazırda ölü sayısı toplamda 10 oldu. İlerleyen saatlerde artması bekleniyor.

Kasırganın en çok zarar verdiği yerler, karaya ilk çıktığı nokta olan Barbuda Adası ile bir sonraki durağı St. Martin oldu. Binaların çoğunun enkaza döndüğü iki ada, neredeyse haritadan silindi.

Küçük ada Barbuda'da evlerin yüzde 95'i hasar gördü, 1800 nüfusun en az 1400'ü evsiz kaldı. Barbuda Adası'nın başbakanı Gaston Browne, adayı havadan gezdiğini ve toplu bir katliamla karşılaştığını söyledi. Browne'un verdiği bilgiye göre adadaki binaların yüzde 95'i enkaza dönmüş halde.

Irma, St. Martin adasında yer alan Karayipler'in en büyük üçüncü havalimanını haritadan sildi, havalimanı artık yok. Bir başka turistik ada Anguilla'da da havalimanı ayakta değil.

St. Barts ve St. Martin adalarını dün vuran kasırga, binaları yıktı ve metrelerce yüksekliği bulan sellere yol açtı. Leeward Adaları'nda 3,4 metre yüksekliğinde dalgalara yol açan Irma Kasırgası, Turks ve Caicos Adaları'nda hafta sonuna doğru 6 metrelik dalgalar oluşturabilir.

Porto Riko'yu vuruyor!

Irma, diğer adalara olduğu gibi Porto Riko'ya da fırtına ve şiddetli yağışla geldi. Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, saatte 300 kilometre hıza ulaşan 5'inci kategori kasırganın adayı karanlığa gömdüğünü bildiriyor.

Elektriklerin kesildiği adayla tüm iletişim kopmak üzere, yetkililer ada sakinlerinden evlerinden dışarı çıkmamasını istiyor. Irma enerji altyapısını harabeye çevirdi, adanın bazı noktalarındaki elektrik kesintisinin altı ay kadar sürebileceği açıklandı.

ABD Ulusal Hava Dairesi, 1928 yılında Guadeloupe, Porto Riko ve Florida'da 2 bin 748 kişinin ölümüne yol açan San Felipe kasırgasından bu yana Porto Riko'nun Irma büyüklüğünde bir kasırga görmediğini duyurdu.

BM: 37 milyon insan etkilenebilir

Irma'nın Porto Riko'dan sonraki durağı Dominik Cumhuriyeti olacak.

Barbados ve Haiti'ye yardım ekipleri gönderen Birleşmiş Milletler (BM), Irma Kasırgası'nın 37 milyon insanı etkileyebileceğini duyurdu.

ABD F-16'ları taşıyor

Pazar günü Irma'nın vurması beklenen ABD'nin Florida eyaletinde ise, süpermarketlerde raflar boşaldı. Evlerine yiyecek ve içecek yığan eyalet sakinleri, ayrıca akaryakıt ve kum torbaları satın alıyor.

ABD Hava Kuvvetleri, bölgedeki F-16 uçaklarını Florida'daki Homestead Hava Koruma Üssü'ne taşıyor.

Geçen hafta ABD'nin Teksas eyaletini yıkıp geçen Harvey Kasırgası, en az 70 can kaybına neden olmuştu. Harvey'in verdiği zararın 150 milyar dolar olduğu sanılıyor.

Aynı anda üç kasırga var

Irma, Atlas Okyanusu'nda bugüne kadar kaydedilen en güçlü kasırgalardan biri. Irma'dan sonra ortaya çıkan Jose de kasırgaya dönüştü ve ikili aynı güzergahta ilerliyor. Meksika Körfezi'nde ise Katia kasırgası var. Atlas Okyanusu'nda yıllar sonra aynı anda üç kasırga aynı anda görülüyor.  • Google'a kaydet
  • digg'e kaydet
  • delicious'a kaydet
  • FriendFeed'de paylaş
  •   
  • facebook'ta paylas
  • Yazdır
  • Mail Gönder 
O teröristin silahında neler yazıyor?
Yeni Zelanda'da saldırı düzenleyen Tarrant'ın, silahların üzerine yazdığı ifadelerde daha önce Müslümanlara saldırı düzenleyenlerin ve Osmanlı İmparatorluğu'nun kaybettiği savaşların isimleri yer alıyor.

En Çok Okunanlar