Özel Haber | Detay Haber | Çok Okunanlar | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

Son Dakika

Güncelleme: 18:13, 20 Kasım 2012 Salı
11 Eylül'de ölen Yahudiler

11 Eylül'de ölen Yahudiler

Pressmedya.com bugüne kadar 11 Eylül hakkında gündeme getirilen komplo teorilerinden birine dahab ışık tutuyor. 11 Eylül'ün yıldönümünde okurlarımıza saldırılarda yaşamını yitiren Yahudi asıllılara dair ayrıntılı bilgiler içeren bir liste sunuyoruz.
Pressmedya / Abdulkadir ŞEN

 

Komplo Teorileri

Tarihin bu en büyük saldırısı hakkında tüm dünyada oldukça fazla komplo teorisi vardır. Bu teorilerin büyük bir kısmı ABD çıkarlarına hizmet ettiği için bizzat Pentagon tarafından desteklenmekte ve Hollywood tarafından yapılan film ve belgeseller aracılığıyla yaygınlaştırılmaktadır. Bu komplo teorilerinin en meşhuru şüphesiz ki Yahudilerle alakalıdır.

Hiç Yahudi ölmedi mi?

11 Eylül saldırılarında 4 bin Yahudi’nin işe gitmediği iddiası ilk defa Lübnan Hizbullah’ı tarafından gündeme getirilmiştir. İran yetkililerinin de hemen bu oldukça saçma iddiayı desteklemeleri çok düşündürücüdür.[1]

Saldırılardan bir süre sonra yayın yapan El Menar televizyonu olayda hiçbir Yahudi’nin ölmediğini iddia etmiştir. Oysa 11 Eylül saldırılarında 400 ile 500 arasında Yahudi ölmüştür. New York’ta yaşayan Yahudilerin oranı hesaba katıldığında bu hiç de az değildir. Ayrıca 4 bin Yahudi’ye saldırı öncesi mesaj yazıldığı iddia edilmektedir.

Saldırı özellikle Yahudilere yapıldı

El Kaide'nin 11 Eylül'de özellikle Filistin işgalinin intikamını almak için Dünya Ticaret Merkezi 80. katta bulunan Cantor Fitzgerald isimli Yahudi şirketi hedefr aldığı biliniyor. Ancak buna rağmen saldırıda hiç Yahudi'nin ölmediği iddiası tüm dünyada oldukça yaygın. Saldırıların bir yönüyle İsrail ile bağlantılandırılmasının önünü açan bu asılsız iddia ciddi kafa karışıklıklarına neden olması için özellikle tasarlanmıştır.

İddia ayrıca saldırıyı benimsemeyen Müslüman kesimlerin savunma psikolojisi ile kendilerini olaydan uzaklaştırmalarına da katkı sunmuştur. Oysa 4 bin Yahudi'nin saldırı günü bölgeye gitmediği doğru değildir. Saldırının gerçekleştiğiğ gün Yahudi'lerin kutsal bir günü olduğu için ve saldırı sabah erken gerçekleştiği için olayda 500 Yahudi öldürülmüştür.

11 Eylül saldırılarıyla alakalı en önemli iddialardan biri de saldırılar nedeniyle ABD’nin İslam ülkelerine saldırdığı görüşüdür. Bu iddiaları ortaya atanlar ABD tarihinden habersiz kesimlerdir. ABD, 300 yılı geçmeyen tarihi boyunca dünyada en fazla savaşa katılan ülkedir. Ayrıca Batı’nın İslam âlemini kendine tehdit olarak gördüğü bilinen tarihi bir gerçektir. 11 Eylül öncesi İslam Dünyası’na birçok kez saldırı düzenlenmiştir.

El Kaide’ye göre ise 11 Eylül sebep değil sonuçtur. Saldırılar El Kaide’ye göre “İslam Dünyası’nda birçok katliamlar yapan, içişlerine karışan, diktatör rejimleri destekleyen ve İslam ülkelerine ambargo uygulayan” ABD’nin bu tavırlarına bir tepkidir. ABD 11 Eylül saldırıları öncesi Irak’a, Lübnan’a, Somali’ye, Ogaden’e asker çıkarmış ve savaş açmış, Sudan’ı ve Afganistan’ı daha 11 Eylül saldırıları olmadan bombalamıştır. ABD, Sovyetler Birliği yıkılır yıkılmaz İslam Dünyası’nı kendine tek tehdit ve alternatif olarak görmüş ve NATO konseptini İslam’a, karşı yapılandırmıştır. Sadece Irak’a uygulanan ambargolar sebebiyle 1 milyon çocuk ölmüş, İsrail aleyhine BM’de çıkan her karar ABD ve İngiltere tarafından veto edilmiştir. Bunların her biri El Kaide’ye göre ABD’ye saldırmak için yeterli gerekçelerdir.

Komplo Teorilerinin Amacı Ne?

ABD Amerika ve Avrupa’da halkı ve hükümetleri devam eden bu savaşın gerekliliğine inandırmak için 11 Eylül’ü El Kaide’nin yaptığını kabul ediyor, İslam ülkelerinde ise bu harekete halkların güvenmesini engellemek için Yahudi parmağı olduğu düşüncesini yaygınlaştırıyor. Ayrıca İslam ümmetine “Siz kendi başınıza hiçbir şey beceremezsiniz. Buna gücünüz, kapasiteniz yetmez mesajı vermektedir. ABD saldırılara dair çeşitli komplo teorileriyle uğradığı aşağılık kompleksi ve yenilgi psikoojisini başarılı bir biçimde ortadan kaldırmıştır.

Pressmedya.com tarafından hazırlanan ve saldırılarda öldürülen Yahudilerden bir kısmının isimleri ve cenazelerinin nerede defnedildiği bilgisini içeren liste aşağıdadır:

 

11 Eylül'de ölen Yahudilerin kısmi listesi  • Google'a kaydet
  • digg'e kaydet
  • delicious'a kaydet
  • FriendFeed'de paylaş
  •   
  • facebook'ta paylas
  • Yazdır
  • Mail Gönder