Özel Haber | Detay Haber | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

Son Dakika

11:44, 11 Ocak 2017 Çarşamba
Mülteciler Avrupa sınırlarında donuyor

Mülteciler Avrupa sınırlarında donuyor

Mülteciler, birçok Avrupa ülkesinin sınırında bekleyen Sırbistan'da yaşayan yaklaşık 7 bin mülteci soğuk kış günlerinde kalacak yer bulamıyor. Macaristan sınırında da bekleyişini sürdüren mülteciler, ülkeye alınmıyor. Yunanistan'ın Midilli adasında da binlerce sığınmacı soğuk hava şartlarında ölümle burun buruna yaşam mücadelesi veriyor.
Suriye'deki iç savaşın sona erdirilmesi için siyasi müzakereler sürerken, aralarında en çok Suriyelilerin bulunduğu mülteci dramı devam ediyor. Avrupa kapılarında bekleyişini sürdüren mülteciler, bu soğuk günlerde yaşam mücadelesi veriyor. Macaristan, Sırbistan, Yunanistan ve pek çok AB ülkesinin sınırlarında bekleyen sığınmacıların arasında çok sayıda kadın ve çocuk da var.

Balkan rotasının kapanmasının ardından sığınmacılar, Doğu Avrupa rotasına yöneldi. Litvanya'yı transit geçiş güzergahı olarak kullanan mülteciler, kış şartlarında zor günler geçiriyor.

Sığınmacıların Batı Avrupa'ya geçmek için en önemli güzergahlarından biri olan Macaristan, sığınmacı akınını durdurmak için Sırbistan ve Hırvatistan sınırlarına jiletli tel örgü çekmiş, sınır bölgelerinde olağanüstü hal ilan ederek yasa dışı geçişler için uygulanan cezaları artırma yoluna gitmişti.

Macaristan, sığınmacılara karşı alınan önlemler kapsamında, Vişegrad Grubu'ndaki ortakları Çekya, Polonya ve Slovakya'nın desteğiyle sınırlarına asker ve polis takviyesi yapmıştı. Macar hükümeti, sığınmacı krizi çerçevesinde Balkan ülkelerinde yaşanan belirsizlik dolayısıyla geçen yıl 9 Mart'ta sınırlardaki güvenlik önlemlerini artırıp, ülke genelinde olağanüstü hal ilan etmişti.

Midilli'deki mülteciler perişan

Yunanistan'ın en çok sığınmacıyı barındırdığı belirtilen Midilli Adası'ndaki Moria kampı kar altında kaldı. Yazlık çadırlarda yaşam mücadelesi veren sığınmacılardan bir bölümü hastanelik oldu, bir bölümü ise otellere yerleştirilmeye başlandı.

Yunanistan'ın Midilli Adası'nda yaklaşık 3 bin sığınmacının bulunduğu Moria kampının, yaklaşık 1 metrelik kar kütlesinin altında kaldığı belirtildi. Yaz aylarında dağıtılan yazlık çadırlarda barınmaya çalışan sığınmacılardan 24 çocuk ve kadının donma tehlikesi nedeniyle hastanede tedaviye alındığı belirtildi. İlk etapta 150 yaşlı, kadın ve çocuk sığınmacının 2 otele yerleştirildiği kaydedildi.

Eksi 4'te yaşam mücadelesi

Gece eksi 4 dereceye kadar düşen soğukluk ve kar yağışı nedeniyle Midilli adasındaki okulların tatil edildiği, su ve elektrik sıkıntısı yaşanmaya başlandığı ifade edildi. Kampta bulunan sığınmacılar, çektikleri görüntüleri Midilli yerel basın mensuplarıyla ve sosyal paylaşım sitelerinde paylaşmaya başlayarak acil yardım edilmesini, birçoklarının donma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu duyurdu.

   • Google'a kaydet
  • digg'e kaydet
  • delicious'a kaydet
  • FriendFeed'de paylaş
  •   
  • facebook'ta paylas
  • Yazdır
  • Mail Gönder 
Chicago'da 'Filistin'e destek' yürüyüşü
İsrail Başkonsolosluğu önünde toplanıp sloganlar eşliğinde yürüyen grup, Gazze Şeridi'nde İsrail'in Filistinlilere, gazeteciler ve sağlık çalışanlarına yönelik saldırılarını protesto etti.