Özel Haber | Detay Haber | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

Son Dakika

10:40, 31 Aralık 2016 Cumartesi
Obama ile alay etti

Obama ile alay etti

Soğuk savaş sonrası en gerilimli dönemini yaşayan ABD-Rusya ilişkileri, Obama’nın giderayak 35 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı ile zirveye çıktı. Rusya Dışişleri Bakanlığı da karara misilleme olarak, Putin’e, ABD’nin Rusya’da görevli 35 diplomatının sınır dışı edilmesini önerdi. Teklifi reddeden Putin, “Rusya’da görevli hiçbir ABD’li diplomatın sınır dışı edilmeyeceğini” söyledi.
ABD Başkanı Barack Obama'nın görev süresinin dolmasına sayılı günler kala ABD'nin, başkanlık seçimlerine siber saldırı düzenlediği iddiaları nedeniyle 35 Rus diplomatı sınır dışı etme kararının ardından Washington ve Moskova arasında en gergin dönemlerden biri yaşanıyor. “Siber güvenlik” ve “siber saldırılar”, Obama döneminde gerginliği tırmandıran en son gelişme oldu. Özellikle Suriye'de ateşkesin sağlandığı gün Obama yönetiminin bu kararı alması dikkat çekti. Rusya Dışişleri Bakanlığı misilleme için liste hazırlarken, Putin Obama'yı takmayarak Trump yönetimi başa geldikten sonra karar vereceğini açıkladı.

MİSİLLEME İÇİN LİSTE HAZIRLANDI

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Devlet Başkanı Vladimir Putin'e, ABD'nin Rusya'da görevli 35 diplomatının sınır dışı edilmesini teklif ettiğini söyledi. Rossiya-24 kanalına konuşan Lavrov, ABD'nin 35 Rus diplomatın 72 saat içinde ülkeyi terk etmesini istemesini karşılıksız bırakmayacaklarını belirterek “Mütekabiliyet diplomasi ve uluslararası ilişkilerde kanundur” dedi.

Lavrov, “Dışişleri Bakanlığı olarak Devlet Başkanı Putin'e, ABD'nin Moskova Büyükelçiliğinden 31 ve St. Petersburg Başkonsolosluğundan 4 olmak üzere 35 Amerikalı diplomatın sınır dışı edilmesini önerdik. Ayrıca Moskova'daki 2 binanın ABD'li diplomatlar tarafından kullanılmasının yasaklanmasını teklif ettik” ifadelerini kullandı. Lavrov, söz konusu iki yerin, ABD'li diplomatların dinlenmek için kullandığı Moskova yakınlarındaki “Serebryanıy Bor” tesisi ve bir depo olduğunu belirtti. ABD, başkanlık seçimlerine siber saldırı düzenlediği iddiaları nedeniyle önceki gün Washington ve San Francisco'da görevli 35 Rus diplomatın 72 saat içinde ülkeyi terk etmesini istemişti. Aynı çerçevede Maryland ve New York eyaletlerinde Rus hükümetine ait iki yerleşkenin boşaltılması talep edilmişti.

PUTİN: SINIR DIŞI OLMAYACAK

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin Rusya'da görev yapan diplomatlarını sınır dışı etmeyeceklerini açıkladı. Putin, yaptığı yazılı açıklamada, “Karşılık verme hakkını saklı tutuyoruz. Rus-Amerikan ilişkilerinin yeniden tesisine yönelik adımları ABD Başkanı seçilen Donald Trump'ın tutumuna göre belirleyeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

OBAMAYA MUTFAK DİPLOMASİSİ ELEŞTİRİSİ

Obama yönetimimi kararını sorumsuz bir mutfak diplomasisi olarak değerlendiren Putin, bu seviyeye inmeyeceklerini açıkladı. Rus diplomatların ABD'den dönerek yeni yıl tatilini Rusya'da geçireceğini belirten Putin, “Amerikalı diplomatlar için problem oluşturmayacağız. Kimseyi göndermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

ABD'YE YENİ YIL MESAJI!

Putin, ABD'nin yeni yaptırımlarını ikili ilişkilere daha fazla zarar vermeye yönelik bir provokasyon olarak nitelendirerek, bu durumun Rus-Amerikan halklarının ve dünya istikrarının zararına olduğunu kaydetti. ABD Başkanı Obama'nın görevini bu şekilde tamamlamasından üzüntü duyduğunu dile getiren Putin; Obama, Trump ve Amerikan halkının yeni yılını kutladı.

Amerika'dan yeni tehdit

Obama, Rus diplomatların sınır dışı edilmesi kararını içeren “Başkanlık Emri”nden sonra yaptığı ikinci açıklamada, ABD'de 8 Kasım'dakibaşkanlık seçimlerinde Rusların siber saldırıdabulunduğu iddialarına değindi. Bu kararın, Rusya'ya verilen tepkilerin tamamı olmadığı belirten Obama, kamuoyuna açıklanamayacak yaptırımların olacağını söyledi.  • Google'a kaydet
  • digg'e kaydet
  • delicious'a kaydet
  • FriendFeed'de paylaş
  •   
  • facebook'ta paylas
  • Yazdır
  • Mail Gönder 
Yağmur bulutlarının renk cümbüşü
Chicago’da akşam saatlerinde fırtına ve sağanak yağış etkili oldu. Kentin üzerinde hızla hareket eden yağmur bulutları ilginç görüntüler oluşturdu.