Özel Haber | Detay Haber | | Künye | XML Sitemap |

Press Medya

Press Medya Haber Portalı

 • Ermeni tasarısını bloke etti Ermeni tasarısını bloke etti
  1915 olaylarının Senato tarafından "soykırım" olarak tanınmasını öngören bir karar tasarısının oylanmasını bloke etti.
Son Dakika

11:20, 06 Ağustos 2019 Salı
Ya saldıranlar Müslüman olsaydı?

Ya saldıranlar Müslüman olsaydı?

New York Times gazetesi, ''beyaz ırkçı'' terör saldırılarına faillerinin Müslüman olduğu belirtilen saldırılar kadar tepki verilmediğine dikkati çeken bir başyazı yayımladı.
ABD'de geçtiğimiz hafta sonu Teksas ve Ohio eyaletlerinde gerçekleştirilen kitlesel silahlı saldırılarla ilgili New York Times (NYT) gazetesi dikkat çekici bir başyazı yayımladı. Yazıda ''beyaz ırkçı'' saldırılara, faillerinin Müslüman olduğu belirtilen diğer saldırılar kadar tepki verilmediğine dikkati çekildi.

 

İkiyüzlülüğü anlatan özeleştiri

Başyazıda, ''Saldırı eğer İslam adı altında yapılsaydı yönetim tüm gücüyle teröristlerin silah, para ve ideolojilerini yayacağı platformlara erişimini engellemeye çalışır, destekçilerine yaptırımlar uygular, teröristlere yardım ve yataklık yapanlar hakkında soruşturma açardı. Tahmin edilebileceği gibi, Müslümanlar aşırılık yanlılarına karşı daha sert tavır almamakla suçlanır, yabancı ülkeler yeteri kadar yardım etmediği için yaptırımlarla karşılaşır ya da siyasiler Müslümanların ABD'ye girmelerinin yasaklanması çağrısı yapardı.'' ifadelerine yer verildi.

 

"Beyaz ırkçı terör birbirinden esinleniyor"

Başyazıda "beyaz ırkçı" terör saldırılarının ’'iç terör'' olsa da ideolojinin küresel olduğu vurgulandı. El Paso'daki saldırıyı düzenleyen teröriristin yazdığı manifestoda Yeni Zelanda'nın Christchurch kentindeki 2 camiye terör saldırısı düzenleyen saldırgandan esinlendiğini belirttiği vurgulandı.

Beyaz ırkçı saldırıların en az üçte birinin benzer saldırılardan esinlenilerek düzenlendiği aktarılan başyazıda, ''Beyazların üstünlüğü, uluslararası şiddet içeren bir ideoloji ve destekçileri, online platformlarda fikirlerini yaymak, saldırılar planlamak ve terör eylemlerini teşvik etmek için toplanıyor'' denildi.

 

Trump yanlısı Fox News'e eleştiri

Kökleri çok daha öncelere dayanan beyaz ırkçılığının Donald Trump yönetimi döneminde yeni bir boyut kazandığı ve meşrulaştığı dile getirilirken, Trump yanlısı Fox News kanal da eleştirildi. Fox News'in 'son döremde 'göçmenlerin giderek Amerikalıların yerini aldığı'' ve ''Amerika'yı işgal ettiği'' yönünde içeriklerin yer aldığı tartışmalara yer verdiği ifade edildi.

FBI da ırkçı tehlikenin farkında

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Federal Soruşturma Bürosu'na (FBI) göre 2001'den beri iç terör ya da ırkçı saldırılarda ölenlerin sayısının, faillerinin Müslüman olduğu belirtilen saldırılardan çok daha fazla olduğu ancak FBI'ın kaynaklarının çoğunu uluslararası terörle mücadeleye aktardığı bildirildi.

Siyasetten sosyal medyaya kadar herkes sorumlu

Başyazıda, toplumu her katmanının ortaya çıkan durumdan sorumlu olduğunun altı çizildi. Başkan Trump'ın saldırıları gönülsüzce kınadığı vurgulanırken muhafazakâr siyasetçilerin ve dini liderlerin beyaz ırkçılığın kınanması için daha fazla çaba göstermesi gerektiğini ifade edildi.

Bunun yanı sıra bankaların bu grupların finanse edilmesine engel olması, teknoloji firmalarının ise DEAŞ yanlısı medya platformlarını kapattığı gibi ''beyaz üstünlüğü'' savunan ırçılık proopagandasına yer veren mecraları da kapatması gerektiği kaydedildi. • Google'a kaydet
 • digg'e kaydet
 • delicious'a kaydet
 • FriendFeed'de paylaş
 •   
 • facebook'ta paylas
 • Yazdır
 • Mail Gönder 
Başkan Erdoğan'dan asker selamı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kayseri'de yaptığı konuşmanın ardından cephede bulunan kahraman Mehmetçiği asker selamı ile selamladı.