Türkiye - 14:26, 23 Kasım 2019 Cumartesi
Sürgünde doğdu, hicrette vefat etti
Sürgünde doğdu, hicrette vefat etti
Çeçen-İnguş Sürgünü'nde Çeçen bir ailenin evladı olarak dünyaya gelen din adamı Ahmet Mataev Ankara'da vefat etti.


4 Aralık 1948 tarihinde Kazakistan'da dünyaya gelen Çeçen din adamı Ahmet Mataev (Ahmet Bolat) Ankara'da hayatını kaybetti.

17 Kasım günü beyin kanaması geçirerek hayatını kaybeden Çeçen alim, 18 Kasım'da Ankara'da Altındağ ilçesinde bulunan Hacı Bayram Veli Camii'nde ikindiye müteakip kılınan cenaze namazının ardından Porsuklar Mezarlığı'na defnedildi.

Sürgünde doğdu, hicrette vefat etti

23 Şubat 1944'de Rusların Çeçen ve İnguş halkını Orta Asya'nın bozkırlarına sürmesinin ardından bir kaç yıl sonra Çeçen bir ailenin evladı olarak dünyaya gelen Çeçen din adamı alim Ahmet Mataev (Ahmet Bolat), sürgünün bitmesinin ardından vatanına döndü. Çeçen - Rus savaşının en çetin olduğu dönemlerde ülkesini terk etmek durumunda kalmıştı.

Ülkesini terk ettikten sonra Türkiye'ye sığınan Çeçen alim, hayatını geri kalan ömrünü Türkiye'de tamamlayarak 17 kasım 2019 tarihinde Ankara'da vefat etti.

Türk vatandaşı olmuştu

Vatanını terk etmesinin ardından Türkiye'ye sığınan Ahmet Mataev, bir süre Türkiye'de mülteci statüsünde bulunduktan sonra Türk vatandaşı olmuş, Ahmet Bolat ismini almıştı.

Çeçen alim Ahmet Mataev, Türk halkına ve devletine daima derin saygı ve minnet duyduğunu ifade ediyordu.

Çeçen halkından Türkiye'ye teşekkür mesajı

Tıpkı Çeçen Alim Ahmet Mataev gibi, vatanlarını terk etmek zorunda kalarak dünyanın çeşitli bölgelerinde, özellikle Türkiye ve Avrupa'da sığınmacı olarak hayatlarına devam eden Çeçen mülteciler, Çeçen alimin en zor zamanlarında ülkesine kabul eden Türk milletine ve devletine teşekkür eden bir mesaj yayınladı.

İşte o mesaj;

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla…

Hepimiz Allah’a aitiz ve ona döneceğiz. 18 Kasım 2019 tarihinde Ankara'da, Çeçen halkının en sevilen ve en saygıdeğer din adamlarından Ahmet Mataev hakkın rahmetine kavuşmuştur. Bu bizim için büyük bir kayıptır. Türkiye, Çeçen – Rus savaşının en çetin olduğu yıllarda vatanını terk etmek zorunda kalmış olan Şeyh Ahmet’i ülkesine kabul ederek Şeyh Ahmet’i ve tüm Çeçen milletini onurlandırmıştır.

Şeyh Ahmet her zaman Türk milletine ve devletine derin bir saygı duymuştur. Türk milletine ve devletine Şeyh Ahmet Mataev’in kaderine ortak oldukları için en içten şükranlarımızı sunarız.

Yardımlarınızın, milletlerimizin arasındaki kardeşlik bağını güçlendireceğine eminiz.

Saygılarımızla,

Çeçen kardeşleriniz

 

 

İslam VİTALİEV / Press Medya