Türkiye - 10:19, 12 Eylül 2019 Perşembe
Küçük siyasi hesaplarınızı muhacirler üzerinden görmeyin
Küçük siyasi hesaplarınızı muhacirler üzerinden görmeyin
"Kimsenin küçük siyasi hesaplarını muhacirler üzerinden görmeye hakkı yok." dedi.


Son zamanlarda sosyal medyada, ülkelerine iade edilmeleri halinde idam edilecek muhacirlerin geri gönderildiği yönündeki iddialara İMKANDER Başkanı Murat Özer’den açıklama geldi. Bazı sosyal medya hesaplarında, İstanbul Havalimanı'na gelen Mısır uyruklu bir şahsın, Mısır’a iade edileceği yönünde iddialar ortaya atıldı. İddiaya göre Mısır’a iadesi durumunda idam edilecek olan bir kişinin Türkiye’ye alınmadığı ifade edildi. Ancak Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, yaptığı açıklamayla konuyu aydınlığa kavuşturdu.

 

Yapılan paylaşımların gerçeği yansıtmadığını ifade eden Genel Müdürlük, ilgili şahsın önce Kenya’ya uçup oradan da Gürcistan’a devam etmek üzere ülkemize vizesiz giriş yapmaya çalıştığını ancak havalimanındaki işlemlerinin hâlâ sürdüğünü duyurdu. Ayrıca ilgili şahsın 9 Haziran 2019’da Kahire’de pasaport yenilediğini, 15 Ağustos’ta da Kahire’den Kenya’ya geçtiğini yani 1 ay öncesine kadar Mısır’da yaşadığını ifade eden Genel Müdürlük, yapılan paylaşımların eksik, yanlış ve kamuoyunu yanıltıcı bilgiler içermekte olup iyi niyetle bağdaşmadığını belirtti.

İnsanı Müdafaa ve Kardeşlik Derneği (İMKANDER) Başkanı Murat Özer de konuyla ilgili görüşlerini Diriliş Postası'na açıklayarak uyarıda bulundu. Özer, “Küçük siyasi hesaplarınızı muhacirler üzerinden görmeyin” dedi ve konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de bazı şeyler özellikle muhacirler üzerinden istismar edilmeye çalışılıyor. Yapılan paylaşımların gerçeği yansıtmaması ve genelde yalan olması, muhacirlere daha çok zarar veriyor ve mağduriyetler daha da artıyor. Çünkü bu yüzden muhacirler için gerçekten bir şeyler yapmak isteyen STK’ların itibarı da zedeleniyor ve devlet nezdinde STK’ların sunduğu çözüm önerilerinin gerçekleşmesi de tehlikeye giriyor. Kimsenin küçük siyasi hesaplarını muhacirler üzerinden görmeye hakkı yok. Yalan ve ajitasyon sadece muhacirleri mağdur ediyor.”

5 milyon muhacirin yaşadığı Türkiye’de sadece bir kişinin daha alınmasında herhangi bir sakınca yokken, söz konusu paylaşımın tamamen yalan ve istismar amaçlı olduğunu vurgulayan Özer, “Dolayısıyla İMKANDER olarak bizler, bu tür paylaşımları yapan çevrelerin kesinlikle kötü niyetli ve kasıtlı olduğunu düşünüyoruz. Küçük hiziplerin kendi çıkarları doğrultusunda yaptığı paylaşımlar en çok muhacirleri mağdur ediyor. Bunların maksadı üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. Bu gerçekte muhacirin hakkını savunmak değil, muhacir düşmanlığıdır” dedi.

 

Diriliş Postası / Serdar Demir