Orta Doğu - 11:55, 20 Ekim 2018 Cumartesi
Suud: Cemal Kaşıkçı öldürüldü
Suud: Cemal Kaşıkçı öldürüldü
Suudi Arabistan, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluk içinde yaşanan arbede neticesinde öldüğünü duyurdu.


Suudi Arabistan, 2 Ekim'den beri kendisinden haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldüğünü açıkladı. Açıklama, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cuma gecesi Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz'i aramasından dakikalar sonra yapıldı.

Suudi Arabistan devlet televizyonu resmi soruşturmanın ilk sonuçlarının, Kaşıkçı'nın konsoloslukta çıkan bir kavga nedeniyle öldüğünü gösterdiğini duyurdu.

Suudi Arabistan Başsavcısı da yayımladığı yazılı açıklamada, "İstanbul'daki Suudi Konsolosluğu'nda onunla (Cemal Kaşıkçı) ve onunla buluşan kişiler arasında tartışma çıktı. Bu da kavga ve yumruklaşmaya ve Cemal Kaşıkçı'nın ölümüne yol açtı. Ruhu şad olsun" dendi.

Suudi istihbaratının üst düzey isimleri görevden alındı

Televizyon, soruşturma kapsamında 18 Suudi vatandaşının gözaltına alındığını bildirdi.

Suudi istihbarat şefi Ahmet el Asiri ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın üst düzey danışmanlarından Suud el Kahtani'nin de görevden alındığı yayınlanan bilgiler arasında.

Kaşıkçı'nın ölümünü ilk defa kabul eden Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz'in, Veliaht Prens Muhammed bin Selman liderliğinde kurulacak bir komite ile istihbarat servislerinin yeniden düzenlenmesini emrettiği belirtiliyor.

Trump: Suudi Arabistan'ın açıklaması inandırıcı

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan'ın Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluk içinde öldüğünü doğrulamasını "önemli bir ilk adım" olarak yorumladı ve açıklamayı inandırıcı bulduğunu söyledi.

Suudi Arabistan'a karşı yaptırımların uygulanabileceğini belirten Trump, Riyad ile imzalanan 110 milyar dolarlık silah anlaşmasının bunlar arasında yer almasını istemediğini kaydetti.

Trump, "ABD'deki milyonlarca kişiyi işlerinden etmek yerine başka bir çözüm bulmayı tercih ederim" dedi.