Türkiye - 19:06, 13 Nisan 2018 Cuma
Karar açıklandı: Darbecilere müebbet
Karar açıklandı: Darbecilere müebbet
28 Şubat davasında karar açıklandı. Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, İkinci Başkan Çevik Bir, Eski YÖK Başkanı Halil Kemal Gürüz,MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral İlhan Kılıç emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da arasında bulunduğu 21 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.28 Şubat darbesine ilişkin dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı ve dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir'in de aralarında bulunduğu 103 sanık hakkında açılan davada karar 5 yıl sonra açıklandı.

PAŞALARA: MÜEBBET

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, İkinci Başkan Çevik Bir, Eski YÖK Başkanı Halil Kemal Gürüz,MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral İlhan Kılıç, dönemin Genelkurmay Genel Sekreteri Erol Özkasnak, emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da arasında bulunduğu 21 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Mahkeme, indirime giderek cezayı müebbet hapis cezasına çevirdi. Adli kontrol şartıyla hepsi serbest bırakıldı. Sanıklara yurt dışı çıkış yasağı getirildi.


RÜTBELERİ SÖKÜLECEK

21 sanığın ayrıca rütbelerinin sökülmesine karar verildi.

ENGİN ALAN BERAAT ETTİ

Mahkeme aralarında emekli korgeneral Engin Alan'ın da bulunduğu 68 sanığın ise beraatine hükmetti.

Hayatını kaybeden 4 sanık hakkında dava düşürüldü.

KAVAKÇI: TARİHİ GÜN

Duruşma sonrası açıklama yapan AK Parti Milletvekili Ravza Kavakçı Kan "Tarihi bir gün, ilk kez darbeciler yargılandı. Adalete hep inanıdk. bugünde bunun şahidi olduğumzu için mutluyuz. İnşallah bundan sonra kimse böyle bir şeye kalkışımayacak" dedi.