Asya - 19:40, 05 Aralık 2012 Çarşamba
Taliban'dan büyük saldırı
Taliban'dan büyük saldırı
Afganistan'da bağımsız bir İslam devleti kurmak için savaşan Taliban ülkenin en büyük 2. şehri olan Celalabad Havaalanına saldırı düzenledi. Taliban saldırıda 4'ü helikopter beş hava aracının imha edildiğini ve 18 Batı'lı askerin öldürüldüğünü duyurdu.


 Abdulkadir Şen / PRESSMEDYA

Afganistan'da ABD liderliğindeki Batı güçlerine yönelik saldırılar hız kesmeden devam ediyor. Dünyanın dikkatleri Suriye'ye kaydığı bir süreçte ülkeden büyük çatışma haberleri geliyor. Afganistan'da ABD güçlerine günde yüz ayda 3 bin saldırı yapılıyor. Taliban ve El Kaide savaşçıları ülkenin en büyük havaalanlarından Celalabad Havaaalnına büyük bir saldırı düzenledi.

Uluslararası haber kaynakları saldırıyı acil olarak duyurdu:

12 feda eylemcisi tarafından düzenlenen saldırıda bomba yüklü araçlar kullanıldı. Taliban sözcüsü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

"İslam'ın aslanlarında Sıddıkullah isimli savaşçımız patlayıcı yüklü aracıyla Celalabad askeri havaalanının kapısını havaya uçurdu. Patlamada askeri üsüsn bazı binaları da ağır hasar gördü. Ardından Amerikan askeri kıyafetleri giyen 11 savaşçı  kampa sızdı" (http://shahamat-english.com/)

 

Çatışmanın iki buçuk saat sürdüğünü bildiren Taliban yoğun çatışma sonucu tespit edebildikleri rakamlara göre 18 Batılı asker 40'a yakın da Batılı ve Afgan askerin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

İki buçuk saat devam eden çatışmalar sonunda kampa sokulmuş olan bomba yüklü bir aracın daha havaya uçurulduğunu ve bunun uçak ve helikopterlere zarar verdiği bildirildi. Çatışmaların sonuna doğru başka bir direnişçi birliği tarafından kampın havan bombardımanına tutularak 11 savaşçıdan 5'inin güvenli çıkışı sağlandı. Taliban 6 savaşçının ve Havaalanı kapısını bombalayan savaşçının yaşamını yitirdiğini bildirdi.

 Afghan National Army soldiers arrive in Jalalabad after suicide attackers detonated bombs outside a U.S. base in Afghanistan.

Saldırı sonrası ek kuvvetler Havaalanına doğru koşuyor.

 

New York Times: 10 ABD askeri yaralandı

ABD'nin önemli gazetelerinden New York times Taliban savaşçılarının ABD askeri kıyafetleri giydiklerini ve saldırıda 10 ABD askerinin yaralandığını bildirdi. (http://www.nytimes.com/2012/12/03/world/asia/taliban-bombers-attack-air-base-in-afghanistan.html)

 

 ABD Yalanladı

Taliban'ın açıkladığı rakamları yalanlayan ABD saldırıda 3 sivil ve 3 Afgan askerin öldüğünü  duyurdu. El Cezire muhabiri ise sadece Havaalanı girişinde 5 Afgan askerinin cesedini gördüğünü duyurdu.(http://www.aljazeera.com/news/asia/2012/12/20121224051624851.html)

ISAF sözcüsü saldırılarda NATO askerlerinin öldürüldüğünü reddetti ancak yaralıların bulunduğunu bildirdi.(http://www.longwarjournal.org/archives/2012/12/suicide_assault_team_14.php)

 

Saldırı bölgesinden bir görüntü

The New York Times. TOLONews saldırıda ölen Afgan askerlerin özel kuvvetler olduğunu bildirdi. Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid saldırıda ölen ve yaralanan koalisyon askerlerini taşıyan helikopterlerin şu an havaalanı üzerinde uçtuğunu bildirdi.

Saldırı sonrası görüntüler:

 

 

 

 

 

 

Batı çıkmazda mı?

Afganistan'da çok uluslu koalisyona karşı savaşan Taliban hareketi Ekim ayında koalisyona yapılan saldırıların ayrıntılı raporunu yayınladı. Rapor'un sayfa sayısının artan saldırılara oranla her ay daha da arttığı gözleniyor. Taliban ve El Kaide ABD ve NATO güçlerine günde yüz saldırı düzenliyor. Pentagon tarafından hazırlanan bir raporda Taliban'ın saldırı kabiliyetlerini büyük ölçüde artırdığını ve sadece Mayıs ayında 3 bin saldırı düzenlendiği bildirildi.

 

Afganistan'da çok uluslu koalisyona karşı savaşan Taliban hareketi Ekim ayında koalisyona yapılan saldırıların ayrıntılı raporunu yayınladı. Rapor'un sayfa sayısının artan saldırılara oranla her ay daha da arttığı gözleniyor.

Günde 100 saldırı

Taliban ve El Kaide ABD ve NATO güçlerine günde yüz saldırı düzenliyor. Pentagon tarafından hazırlanan bir raporda Taliban'ın saldırı kabiliyetlerini büyük ölçüde artırdığını ve sadece Mayıs ayında 3 bin saldırı düzenlendiği bildirildi.

Rakamın Ağustos ve Eylül aylarında daha da arttığı ve geçen yıla göre yüzde 23'lük bir artış gösterdiği bildirildi.

İsaf ve Pentagon raporunun ayrıntıları için tıklayınız.

(http://online.wsj.com/article/SB10001424052702304458604577488793504563350.html)

 

ABD kayıplarını gizliyor. Tıklayınız.

http://www.pressmedya.com/haber/11274/el-kaideden-abd-ordusuna-buyuk-saldiri.html

 

İşte Taliban'ın Ekim ayı operasyonlarının ayrıntılı raporu

Taliban Ekim Ayı İstatistikleri

http://www.pressmedya.com/haber/11274/el-kaideden-abd-ordusuna-buyuk-saldiri.html